Stvrtok 29. októbra. Meniny má Klára

Ranný prehľad trhov 30. 9. 2020

Investície 30.09.2020 | 09:44 0 Komentárov
 • Prvú prezidentskú debatu zvládol lepšie Biden.
 • Ropa v obavách z klesajúceho dopytu poklesla pod 40 dolárovú hranicu.
 • Pokles spotrebiteľských cien v Nemecku bol najrýchlejší od roku 2015.

AKCIOVÉ TRHY

Investori na Wall Street po troch dňoch rastu pristúpili k vyberaniu predchádzajúcich ziskov a akcie zamierili mierne nadol. Trhy znervózňuje rastúci počet prípadov koronavírusu vo svete a s tým plynúce obavy z opätovného uzatvárania ekonomík. Nervozitu ešte viac zvýraznila v popoludňajších hodinách padajúca cena ropy a neistota pred prvým televíznym duelom kandidátov na amerického prezidenta Joa Bidena a Donalda Trumpa. Od výraznejších strát trhy zachránila vidina nového fiškálneho balíčka a prekvapivo vysoký nárast dôvery amerických spotrebiteľov. Ponurá nálada panovala aj v Európe, kde akcie zmazali časť pondelkových ziskov, keď sa zdá, že brexitová dohoda medzi Londýnom a Bruselom je ešte veľmi ďaleko.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických štátnych dlhopisov zostali stabilné keď rastúcu nervozitu na trhoch dokázala kompenzovať zlepšujúca sa dôvera amerických spotrebiteľov. Útek do bezpečia sa pretavil v poklese výnosov v jadre eurozóny, ktorý ešte viac zosilnel na periférii eurozóny, keď sa zdá že k brexitovej dohode je ešte veľmi ďaleko a naviac výraznejšie zosilnili deflačné tlaky v Nemecku. Rastú tak očakávania, že nízka inflácia prinúti ECB viac nakupovať štátne dlhopisy.

KOMODITNÉ TRHY

S nástupom rizikovej averzie na trhoch sa opäť darilo zlatu, ktoré sa priblížilo k 1900 dolárovej hranici. Zhoršujúca sa epidemiologická situácia vo svete a s tým spojené obavy z klesajúceho dopytu po energii poslali ropu na dvojtýždňové minimum pod hranicou 40 dolárov za barel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár pokračoval v zosune zo svojho dvojmesačného maxima, keď investori vyberali zisky pred debatou amerických prezidentských kandidátov. Prekvapivo tak posilňovalo euro, čomu nezabránilo ani zrýchlenie deflačných tlakov v nemeckej ekonomike. Naopak pozitívom pre spoločnú menu bolo zlepšenie ekonomickej nálady v eurozóne, predovšetkým v sektore služieb.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Dnes v noci prebehla dlhoočakávaná prvá debata kandidátov na funkciu prezidenta Spojených štátov, v ktorej sa podľa prieskumov lepšie darilo demokratickému kandidátovi Joeovi Bidenovi, ktorý presvedčil až 6 z 10 Američanov. Naopak len 28 percent si myslí, že tým úspešnejším bol súčasný prezident Donald Trump. Debata, ktorá prebehla na pôde Clevelandskej univerzity sa niesla v ostrom duchu a znamení tém: ekonomika, koronavírus, najvyšší súd a rasová nerovnosť.
 • Spotrebiteľská dôvera sa v eurozóne v septembri mierne zlepšila z augustových -14,7 bodu na -13,9 bodu. Zlepšila sa taktiež celková ekonomická nálada z 87,5 na 91,1 bodu, čo bolo výrazne viacej ako sa očakávalo. Zlepšenie vykázali aj čiastkové indexy z priemyslu, kde sa nálada zlepšila z -12,8 na -11,1 bodu, a prekvapivo aj v službách, kde poskočila z -17,2 na -11,1 bodu.
 • Deflácia v Nemecku sa v septembri ešte viac prehĺbila, keď spotrebiteľské ceny poklesli v medzimesačnom aj medziročnom porovnaní 0,2 percentným tempom a podľa harmonizovanej metriky až o 0,4 percenta, čo bolo najviac od roku 2015. Defláciu výrazne ovplyvnilo zníženie DPH, ktoré zaviedla nemecká vláda 1. júla v snahe pomôcť ekonomike zotaviť sa z koronašoku.
 • Obchodná bilancia USA dosiahla v auguste negatívne saldo 82,94 miliardy dolárov. Veľkoobchodné zásoby sa v rovnakom období medzimesačne zvýšili o 0,5 percenta.
 • Dôvera amerických spotrebiteľov vzrástla v septembri z 86,3 na 101,8 bodu, čím výrazne prekonala aj odhady analytikov na úrovni 89,5 bodu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes skoro ráno boli zverejnené v Číne septembrové čísla indexov nákupných manažérov vo výrobnej aj nevýrobnej sfére, ktoré naznačili mierne zvýšenie ekonomickej aktivity.
 • Dnes budú ešte zverejnené augustové nemecké maloobchodné tržby a miera nezamestnanosti za september. Z Británie dorazia čísla HDP za druhý kvartál.
 • V USA nás budú zaujímať pravidelné týždňové čísla žiadostí o hypotéku a zásobách ropy, správa tvorbe pracovných miest v súkromnej sfére za september, HDP za druhý kvartál a augustové predaje domov.

ZAUJALO NÁS

Domácnosti vo svete minulý rok zbohatli o takmer 10 percent

Hrubé bohatstvo domácnosti v 57 krajinách, ktoré sleduje Wealth report spoločnosti Allianz, stúplo v minulom roku v priemere o 9,7 percenta, čo je najviac od roku 2005. Štúdia ale upozorňuje na opätovné rozširovanie finančnej medzery medzi bohatými a chudobnými krajinami. Zatiaľ čo v roku 2000 bolo čisté bohatstvo na osobu v pokročilých ekonomikách 87-krát vyššie ako v rozvojových krajinách. Do roku 2016 sa toto číslo zmenšilo na 19, ale odvtedy stúplo na 22.  Asi 84 percent čistého finančného bohatstva na svete patri desatine najbohatších ľudí. Takmer polovicu z tohto majetku vlastní jedno percento z nich. Slováci sa v rebríčku čistých finančných aktív na osobu umiestnili na 40 mieste s priemerným majetkom 6778 eur.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial