Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ranný prehľad trhov 30. augusta

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Yellenová a Fischer z Fedu s jastrabím slovníkom.
  • EUR/USD pod 112 dolárovými centami.
  • Trhy však príliš neveria, že Fed by mohol zvýšiť sadzby už v septembri.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili pondelkové obchodovanie v stratách, keď reagovali na slová šéfky Fedu Janet Yellenovej a jej kolegu Stanleyho Fischera ohľadne možného skorého zvýšenia úrokových sadzieb v USA. Wall Street však striasla zo seba obavy z možného sprísnenia menovej politiky Fedom už v septembri a zatvárala v zelených číslach. Trhy si uvedomujú, že z globálneho hľadiska pri vysokom dolárovom zadlžení rozvíjajúcich sa trhov bude pre americkú centrálnu banku nemožné skoro zvýšiť sadzby, keďže by to mohlo vyvolať nechcené turbulencie na finančných trhoch, čo Fed ako ich babysitter nebude chcieť dopustiť.

Dlhopisové trhy

Dlhopisové trhy boli v pondelok stabilné s minimálnymi pohybmi, keď im chýbal výraznejší impulz pre pohyb a trhoví hráči nechceli úplne uveriť jastrabím odkazom šéfky Fedu Janet Yellenovej o tom, že sa posilnili dôvody pre zvyšovania sadzieb v USA v ostatných mesiacoch.

Dlhopisové trhy

Dlhopisové trhy boli v pondelok stabilné s minimálnymi pohybmi, keď im chýbal výraznejší impulz pre pohyb a trhoví hráči nechceli úplne uveriť jastrabím odkazom šéfky Fedu Janet Yellenovej o tom, že sa posilnili dôvody pre zvyšovania sadzieb v USA v ostatných mesiacoch.

Devízové trhy

Dolár sa v úvode týždňa ďalej posilňoval, keď ťažil z jastrabích slov šéfky Fedu Janet Yellenovej ohľadne posilnenia sa dôvodov pre zvyšovania sadzieb pričom rovnaký postoj mal v piatok aj jej kolega Stanley Fischer. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru sa tak drží jasne pod 112 dolárovými centami, pričom dolár sa posilnil aj voči jenu na trojtýždňové maximá, keď sa očakáva ďalšie možné uvoľnenie menových podmienok v Japonsku. 

Dôležité správy z ekonomiky

V dlho očakávanej reči šéfka Fedu Janet Yellenová na konferencii v Jackson Hole minulý piatok potvrdila jastrabiu bázu ďalších amerických centrálnych bankárov z ostatných týždňov, keď povedala, že dôvod pre zvyšovanie sadzieb sa v ostatných mesiacoch posilnil. Aby trhy nemali pochybnosti, podpredseda Rady guvernérov Stanley Fischer odpovedal vzápätí jasné „áno“, na otázky či je septembrové zvýšenie sadzieb na hrane a či možno očakávať viac ako jedno zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov v tomto roku. Hoci derivátový trh následne zvýšil pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v USA v septembri na 42 percent a celkovo do konca roka na 65 percent, stále to nie je veľa vzhľadom k presvedčivému jastrabiemu slovníku predstaviteľov Fedu. A ako je všeobecne známe medzi trhovými účastníkmi, Fed veľmi nerád prekvapuje trhy uťahovaním menovej politiky, keďže by to mohlo vyvolať turbulencie a výpredaje rizikovejších aktív s negatívnymi dopadmi najmä na rozvíjajúce sa ekonomiky s vysokým dolárový zadlžením. A to Fed ako babysitter akciového trhu, ktorý, ako sa zdá, je viac závislý od úrovne S&P 500 ako od makrodát, nebude chcieť dopustiť. Takže, ak sa samotné trhy lepšie nepripravia na sprísnenie menovej politiky Fedom v priebehu mesiaca, k žiadnemu nakoniec nepríde. Fed je totiž (žiaľ) ich otrokom.
Včerajšie dáta z USA ukázali na solídny robustný rast osobnej spotreby za júl. Medziročné tempo dosiahlo dokonca trojpercentné tempo a anualizované za ostatné tri mesiace dokonca 6,2 percenta. A americký spotrebiteľ mal pritom priestor pre ešte rýchlejší rast spotreby vzhľadom k tomu, že osobné príjmy rástli ešte rýchlejšie, čo znamená, že znova narástla miera úspor. Čo sa týka inflácie, jadrový PCE deflátor v júli rástol v súlade s očakávaniami trhu o 0,1 percenta pri stabilnom ročnom raste 1,6 percenta. Teda inflácia na úrovni spotrebiteľa pokračuje v miernom oživovaní sa.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dopoludnia budú z eurozóny zverejnené čísla biznis klímy a finálne čísla spotrebiteľskej dôvery za august.
  • Pozornosť trhu sa však bude sústreďovať najmä na americké čísla spotrebiteľskej dôvery za august spolu s prejavom Stanleyho Fischera z Fedu.

Zaujalo nás

Poľsko predalo panda bondy, ako prvé z V4.

Poľská vláda koncom minulého týždňa vydala dlhopisy denominované v čínskom juane (panda bondy) s cieľom znížiť svoju závislosť na európskych investoroch a zároveň uspokojiť rastúci záujem čínskych veriteľov, keď sa ázijskí investori stali najväčší zahraniční držitelia poľských vládnych dlhopisov. Celkový objem emisie dosiahol tri miliardy juanov, čo je približne 450 miliónov dolárov so splatnosťou v auguste 2019. Poľská vláda si požičala v priemere za 3,4 percenta čo po swape do eur predstavuje záporný výnos vo výške 0,17 percenta.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *