Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Ranný prehľad trhov 30. januára

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Rast HDP Spojených štátov za štvrtý kvartál zaostal za očakávaniami.
  • V decembri sa v eurozóne zrýchlil rast úverov súkromnému sektoru.
  • Apple, Facebook aj Google kritizovali dekrét prezidenta USA Donalda Trumpa o zmrazení emigračného programu.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len mierne poklesli po slabšom ako očakávanom raste ekonomiky USA v poslednom kvartáli minulého roku. Investori stále očakávajú nové signály podpornej politiky Donalda Trumpa, ktorá by mala priniesť reflačné tlaky. Za mierny pohyb na akciových trhoch sú zodpovedné aj zmiešané makroekonomické, ako aj korporátne výsledky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA a Nemecka poklesli, a to aj napriek slabším ako očakávaným makrodátam v USA. Najčastejšie sledované výnosy 10-ročných dlhopisov týchto krajín sa tak stiahli zo svojich niekoľkotýždňových maxím.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato mierne vzrástlo spolu so štátnymi dlhopismi, po pomalšom raste hrubého domáceho produktu USA v štvrtom kvartáli minulého roku. Investorov navyše držia v pozore vyjadrenia Donalda Trumpa a postoj USA ku globálnemu obchodu. Ropa v piatok vymazala viac ako polovicu ziskov zo štvrtkového optimizmu z plnenia znižovania produkcie OPECom.

DEVÍZOVÉ TRHY

Spomalenie hospodárskeho rastu USA zaťažilo aj americký dolár, ktorý mierne poklesol voči spoločnej mene eurozóny, keď obchodnú seansu ukončil na takmer 107 dolárových centoch. Voči euru svoje zisky v poslednom dni minulého týždňa skorigovala aj britská libra. Na trhu pravdepodobne vypršal optimizmus z plánu odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, ktorý nedávno predostrela predsedníčka vlády Theresa Mayová.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Z politických správ ostal v centre pozornosti americký prezident Donald Trump a jeho opäť kontroverzné kroky. Dekrétom zastavil celý utečenecký program na 120 dní, zakázal vstup všetkých sýrskych utečencov až do odvolania a suspendoval vstup utečencov zo siedmych krajín Afriky a Stredného Východu na 90 dní. Britská premiérka Theresa Mayová ako aj nemecká kancelárka Angela Merkelová kritizovali tento postup. No ako sa hovorí, psi štekajú a karavána ide ďalej. Navyše aj veľká štvorka technologických gigantov: Apple, Facebook, Google a Netflix oponovali Trumpovi. Bude zaujímavé sledovať, ako sa k ostatným Trumpovým krokom zachovajú finančné trhy. Na jednej strane rast HDP a aj firemné zisky budú lepšie ako by boli zrejme bez Trumpa, no aj tak v jeho politike je veľká miera nepredvídanosti a neistoty. Z tohto pohľadu je až zarážajúce, že trhy sú akoby na sedatívach, keď index volatility VIX je v blízkosti 2,5-ročných miním v blízkosti postkrízových miním a v podstate historických miním.
  • Cez víkend sa konalo druhé kolo primárnych volieb ľavice vo Francúzsku. Víťazom sa stal bývalý minister školstva Benoit Hamon, ktorý zdolal bývalého premiéra Manuela Valls. V prezidentských voľbách však kandidát socialistov nebude mať (aspoň podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky) žiadnu šancu, a stráca na Marie LePenovú, Francoisa Fillona ako aj na nezávislého kandidáta (pôvodne člena socialistickej strany) Emmanuela Macrona.
  • Piatkové makrodáta ukázali, že hrubý domáci produkt USA v štvrtom kvartáli podľa odhadov vzrástol podľa predbežného rýchleho odhadu len o 1,9 percenta, čo je najnižšie tempo za posledných päť rokov. Zverejnenie tak nedosiahlo ani očakávanie, že HDP vzrastie aspoň o 2,2 percenta, pričom v predchádzajúcom roku vzrástlo HDP ešte o solídnych 3,5 percenta. Nový prezident USA však sľubuje zvýšenie rastu na 4,0 percenta, kombináciou nižších daní, uvoľnenia prísnych regulácií ako aj vyšších vládnych výdavkov. Objednávky spotreby dlhodobej spotreby v USA podľa decembrového odhadu spomalili tempo poklesu na štyri desatiny, zatiaľ čo v predchádzajúcom mesiaci poklesli o revidovaných 4,8 percenta. Konsenzus však pozitívne predpokladal že vzrastú o 2,6 percenta. Zverejnenie však ťažil najmä transportný sektor, mimo ktorého objednávky vzrástli podľa očakávaní o pol percenta. Výdavky osobnej spotreby v štvrtom kvartáli spomalili tempo rastu na 2,5 percenta, čo je v súlade s očakávaniami trhu. Jadrové výdavky očistené o volatilné ceny energií a potravín však nedosiahli ani úroveň očakávanú konsenzom, keď svoje tempo rastu znížili na 1,3 percenta medzikvartálne. Finalizované zverejnenie prieskumu spotrebiteľskej dôvery za december podľa University of Michigan, prinieslo rast na trinásťročné maximá. Index vzrástol na 98,5 bodov, napriek očakávaniu konsenzu jeho zotrvania na úrovni z predchádzajúceho mesiaca 98,1 bodov. Dôvodom je podľa všetkého stále optimizmus z pripravovaných zmien novej americkej administratívy na čele s Donaldom Trumpom.
  • Z európskych zverejnení decembrové dáta vývoja menových agregátov ukázali, že do privátneho sektora natieklo 22 miliárd nových úverov, čo znamená, že úverový impulz sa zväčšil na 0,8 percenta HDP v porovnaní s 0,3-percentným rastom v treťom štvrťroku. Stále je to však menej ako v roku 2015.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia budú z Európy zverejnené januárové inflačné čísla z Nemecka spolu s ekonomickou dôverou z eurozóny za rovnaký mesiac.
  • V USA sa pozornosť trhov bude sústreďovať na decembrové nedokončené predaje domov  januárový prieskum aktivity vo výrobnom sektore v regióne Dallas.

ZAUJALO NÁS

Holandské úrady odhalili obchodné pozície miliardára

Holandský trhový regulátor nechtiac odhalil stávky na pokles cien akcií – tzv. krátke pozície Georga Sorosa. Jednalo sa o stovky obchodov jeho medzinárodného fondu, predovšetkým na pokles cien akcií holandských bánk. Holandský dozorný úrad AFM tak na chvíľu zverejnil pozície datujúce od roku 2012. Chyba nastala po tom, keď zverejňoval povinné údaje podľa európskych trhových pravidiel, ktoré nariaďujú zverejňovať pozície väčšie ako 0,5 percenta obchodovaných akcií, pričom zverejnil všetky stávky na pokles akcií, bez ohľadu na objem.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *