Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 30. júna

Investície 30.06.2016 | 09:39 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Stres z brexitu na trhoch postupne opadáva.
  • Britský akciový index FTSE 100 vymazal všetky poreferendové straty.
  • Libra sa opäť posilnila voči doláru aj euru.

Akciové trhy

Svetové akciové trhy pokračovali v stredu v odraze po hlbokom britskom brexitovom referendovom páde. Britský index FTSE 100 dokonca vymazal všetky poreferendové straty – najmä vďaka slabšej libre. Sentiment vylepšila skutočnosť, že súčasný status quo Európskej únie sa tak skoro nezmení, Británia takisto okamžite nevystúpi zo spoločenstva a navyše stále nie je vôbec isté či k brexitu príde. Trhy dávajú stále väčšiu váhu tomu, že v krajine by mohli byť predčasné voľby a následne opakované referendum, kde by mohol získať väčšinu tábor za zotrvanie v manželstve s Bruselom po tom, ako sa ukazuje obrovský pád libry, čoskoro ekonomika výrazne pribrzdí, prestanú sa tvoriť nové pracovné miesta a panuje neistota bez jasného vládneho plánu, čo robiť mimo EÚ.

Dlhopisové trhy

Uvoľnenie napätej atmosféry na trhoch po britskom referende za odchod z EÚ sa odzrkadľuje do zníženia dopytových tlakov po bezpečne vnímaných aktívach ako štátne dlhopisy Spojených štátov či Nemecka. Ich výnosy tak včera opäť pokračovali v miernom raste pri ďalšej kompresii rizikových prirážok periférií eurozóny.

Komoditné trhy

Zlato napriek rally na akciových trhoch a poklese strachu z brexitu mierne rástlo. Väčší vplyv mal naň oslabujúci sa dolár ako aj rast pravdepodobnosti, že hlavné svetové centrálne banky budú ešte ďalej uvoľňovať menovú politiku. Ropa sa výrazne odrazila, keď Brent prekonal 50-dolárovú hranicu a WTI je na očný kontakt s ňou. Za rastom čierneho zlata stál okrem slabšieho dolára aj výrazný pokles zásob ropných produktov v USA podľa pravidelného týždenného reportu ministerstva energetiky. Plusom je aj fakt, že brexit už tak veľmi nemáta trhy, ktoré by sa akoby naň pomaly zvykli.

Devízové trhy

Dolár včera pokračoval v oslabovaní sa voči libre aj euru druhý deň v rade, keď si obchodníci začínajú myslieť, že britské referendové hlasovanie za brexit by predsa len nemusel byť tak veľký šok pre svet. Navyše, kým Londýn oficiálne nenotifikuje článok 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení, čo by nemuselo byť ani tento rok, jeho status quo ostáva. Rastú pritom špekulácie, hoci sú stále relatívne malé, že k brexitu by za určitých podmienok nemuselo nakoniec vôbec prísť.

Dôležité správy z ekonomiky

Nie je prekvapením, že téma brexitu naďalej domimovala na trhoch. Zdá sa, že z neho majú menší strach, keď očakávajú, že k nemu nemusí prísť ani v roku 2018 či dokonca vôbec. Navyše časť investorov očakáva, že centrálne banky by mohli podporiť sentiment. Od samotných centrálnych bankárov síce počuť slová, že sú pripravení konať, no zatiaľ budú – slovami viceprezidenta ECB Vitora Constancia – čakať, ako sa vyvinie situácia. Navyše väčšina centrálnych bankárov zatiaľ nevie presne odhadnúť škody, ktoré spôsobil brexit, takže je pochopiteľné, že nateraz nemožno čakať agresívne reakcie, hoci zbrane budú mať v pohotovosti.
Z makrodát bol včera zverejnený prieskum nálady v ekonomike eurozóny za jún, kde sa sentiment udržal na májových silných úrovniach, čo ukazuje ekonomický rast eurozóny v relatívne pozitívnom svetle. Dáta však boli zbierané ešte pred britským hlasovaním za brexit. Už včera sme písali o solídnej nemeckej spotrebiteľskej dôvere za júl.

Z amerických dát boli najdôležitejšie čísla osobnej spotreby za máj, ktorá rástla medzimesačne o 0,4 percenta v súlade s očakávaniami. Impulz od spotreby domácností vyzerá robustne, keď rastie za obdobie marec – máj o 2,9 percenta medziročne. Navyše, keďže osobné príjmy rástli pomalšie, ukazuje sa, že Američania znižujú mieru úspor. Inflačné čísla z USA ukázali, že PCE deflátor rástol 0,2 percenta medzimesačne v máji pri medziročnom raste o 1,6 percenta. Nerealizované predaje domov síce v máji medzimesačne poklesli no na medziročnej báze ukazujú stále 2,4-percentný rast. Tlak na ďalší pokles sadzieb na hypotekárne úvery by pritom realitnému trhu mal poskytnúť dodatočný impulz.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Bez pochýb budú trhy pozorne sledovať slová britských lídrov ako aj predstaviteľov zvyšku EÚ o brexite. Rovnako budú sledované aj slová centrálnych bankárov na rovnakú tému.
  • Ráno boli z Nemecka zverejnené májové maloobchodné tržby, ktoré rástli rýchlejšie ako čakal trh pričom aj aprílové dáta boli revidované smerom nahor. Okrem toho bude zverejnená aj júnová miera nezamestnanosti z krajiny.
  • Pozorne bude sledovaná aj druhá finalizácia HDP z Veľkej Británie za prvý kvartál.
  • Na úrovni eurozóny bude zverejnený prvý rýchly odhad júnovej inflácie.
  • Popoludní sa bude pozornosť sústreďovať na pravidelné týždenné čísla z amerického trhu práce v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti a výsledok prieskumu aktivity vo výrobnom sektore v regióne Chicaga (Chicago PMI) za jún.

Zaujalo nás

Ázijskí milionári sú prvý krát v histórii bohatší ako severoamerickí

Majetok dolárových milionárov v ázijsko-pacifickom regióne rástol v minulom roku o takmer 10 percent a dosiahol 17,4 bilióna dolárov. Prvý raz v histórii tak prekonal bohatstvo severoamerických milionárov, ktorých majetok sa zvýšil len o 2,3 percenta na 16,6 milióna dolárov. Vyplýva to z Capgemini World Wealth Reportu 2016, ktorý predpokladá, že sa do roku 2025 počet dolárov milionárov v Ázii zdvojnásobí na 11,7 milióna.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *