Pondelok 10. decembra. Meniny má Radúz

Ranný prehľad trhov 30. novembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Nízka pravdepodobnosť toho, že OPEC by sa mohol dohodnúť na znížení či aspoň obmedzení produkcie ropy.
  • Spotrebiteľská dôvera v Spojených štátoch v novembri na deväťročných maximách.
  • Rast HDP USA za tretí kvartál revidovaný nahor.
  • ECB údajne pripravená pomôcť Taliansku zvýšením nákupov jeho štátnych dlhopisov po referende.

Akciové trhy

Americké akciové trhy sa spamätali z pondelkových strát a pohybovali sa tesne pod nedávno dosiahnutými historickými maximami. Rast bankového sektora zasa pomohol zotaveniu európskych akciových trhov z ich najväčšieho poklesu za posledné tri týždne, pri relatívne nízkej likvidite vzhľadom na blížiace sa referendum v Taliansku. Pomohli k tomu aj správy, že ECB by údajne bola ochotná dočasne zvýšiť nákup taliankych štátnych dlhopisov v prípade turbulencií na trhoch po zamietnutí zmien ustávy v referednde a odstúpení vlády. 

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov v USA mierne klesli, zatiaľ čo tie nemecké rástli. Investori sa tak pravdepodobne snažia získavať pozície pred blížiacim sa talianskym referendom, ktoré by mohlo krajinu stáť vládu. Výnosy talianskych dlhopisov sa vrátili pod dvojpercentnú úroveň pri 10– ročnej splatnosti po správach o tom, že ECB je pripravená tlmiť prípadné turbulencie na talianskom dlhopisovom trhu po negatívnom výsledku referenda.

Komoditné trhy

Zlato z časti vymazalo pondelňajšie zisky, keď potenciálne politické riziká zatienilo blížiace sa zasadnutie Fedu v decembri, ktoré pravdepodobne prinesie vyššiu úrokovú sadzbu. Ropa včera prudko klesala, keď nezhody v OPECu znižujú pravdepodobnosť obmedzenia produkcie, alebo aspoň jej zmrazenia na súčasných úrovniach a spôsobujú zvýšenú volatilitu ceny tejto komodity. Hlavný kameň úrazu je, že krajina nie sú schopné dohodnúť sa kto by mal znižovať produkciu, keď Irak a Irán chcú výnimky a Saudská Arábia si nechce dať na plecia väčšinu zo zníženia, lebo by stratila trhový podiel.

Devízové trhy

Dolár naďalej oslaboval voči košu hlavných svetových mien. Voči euru obchodnú seansu ukončil v polovici 106 dolárových centov. Ide o korekciu po predošlom rýchlom posilnení sa dolára, ktoré by sa mohol v najbližších dňoch opätovne obnoviť. Dolár navyše dosiahne za november najvyšší mesačný nárast voči japonskému jenu za posledných osem rokov. Britská libra naopak rástla vďaka lepším než očakávaným makrodátam, indikujúcim odolnosť britskej ekonomiky voči plánovanému odchodu z Európskej únie.  

Dôležité správy z ekonomiky

Včera bola z USA publikovaná druhá revízia HDP za tretí kvartál, kde bol odhad upravený o 0,3 percenta nahor na 3,2 percenta medzikvartálne anualizovane. Finálne predaje (HDP očistené o zmenu zásob) boli revidované nahor o 0,4 percentuálneho bodu na 2,7 percenta najmä vďaka revízii spotreby domácností nahor o 0,7 percentuálneho bodu na 2,8-percentný rast. naopak nadol boli upravené investície do technológií a podnikov ( na – 4,8 percenta), čo spôsobilo, že celkové biznis investície prakticky stagnovali s 0,1 percentným rastom. Včera bola z USA zverejnená aj novembrové spotrebiteľská dôvera, ktorá rástla o 6,3 bodu na 107,1 bodu, čo predstavuje deväťročné maximá, kam ju poslal najmä subindex súčasných podmienok, pričom aj očakávania do budúcnosti sa zlepšili.

Z Európy bol včera publikované novembrový prieskum ekonomického sentimentu eurozóny od Európskej komisie. Celkový sentiment sa oproti októbru takmer nezmenil, keď narástol o 0,1 bodu na 106,5 najmä vďaka zlepšeniu sa spotrebiteľskej dôvery. Z Nemecka boli zverejnené aj novembrové inflačné čísla, ktoré ukázali, že inflácie rastie medziročne rovnako ako v októbri teda 0,8-percentným tempom.

Jerome Powell z Fedu povedal: „Dôvod pre zvyšovanie sadzieb sa oproti ostatnému zasadnutiu Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) jasne zvýšil.“ Dodal , že zverejnenie ostatných solídnych dát z USA dôvody pre sprísnenie menovej politiky len ďalej posilňujú.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Pozornosť trhov sa bude aj naďalej sústrediť na oficiálne zasadnutie OPECu vo Viedni, kde po včerajších správach existuje nízka pravdepodobnosť dohody o znížení či aspoň nezvyšovaní produkcie ropy.
  • Z makrodát boli už ráno zverejnené nemecké maloobchodné tržby za október, ktoré na mesačnej báze rástli rýchlejšie ako čakal trh, no na ročnej báze prekvapujúcu klesali. Dnes bude z Nemecka zverejnená ešte miera nezamestnanosti za november. Z Veľkej Británie bude investorov zaujímať najmä report finančnej stability Bank of England. Za eurozónu ako celok budú publikované dáta prvého rýchleho odhadu inflácie, pričom vystúpiť by mal aj šéf ECB Mario Draghi.
  • Z USA bude publikované Béžová kniha Fedu o stave ekonomiky v jednotlivých regiónoch USA. Z makrodát budú z publikované októbrové nedokončené predaje domov  spolu s prieskumom aktivity vo výrobnom sektore v okolí Chicaga (tzv. Chicago PMI) za november. Investorov však bude najviac zaujímať ADP report tvorby pracovných miest súkromným sektorom za november. Okrem toho budú mať vystúpenia viacerí predstavitelia Fedu: Robert Kaplan, Loretta Mester a Jerome Powell. 
 

Zaujalo nás

Návrat nadzvukových lietadiel

Startupová spoločnosť Boom Technology chce opäť zaviesť nadzvukové lietadlá do využívania v komerčných letoch. Rýchlosť dnešných lietadiel je totiž rovnaká ako bola v roku 1950. Spoločnosť sa preto zaoberá myšlienkou 45 miestneho lietadla, ktoré bude schopnosť dosiahnuť rýchlosť 2335 kilometrov za hodinu, pričom dnešné lietadla dosahujú rýchlosť len približne 890 kilometrov za hodinu.

Cena letenky by sa mala pohybovať medzi päť až desať tisíc amerických dolárov. Otázkou však ostáva, čí sa táto idea podarí spoločnosti predať veľkým aerolinkám a zaviesť ju do používania.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *