Nedeľa 18. novembra. Meniny má Eugen

Ranný prehľad trhov 31. októbra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

Highlights

  • FBI zhoršila sentiment na trhoch.
  • Inflácia v Nemecku v októbri na dvojročných maximách.
  • Ekonomický sentiment v eurozóne za október na najvyšších tohtoročných úrovniach.
  • HDP v USA za tretí kvartál prekonal očakávania najrýchlejším rastom za dva roky.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili piatkové obchodovanie v stratách pod tlakom poklesu cien ropy a zverejnení série nepresvedčivých korporátnych výsledkov za tretí kvartál. Wall Street takisto strácala, za čím stála, okrem už spomínaného poklesu cien ropy, najmä obnova vyšetrovania FBI ohľadne neautorizovaného používania mailových serverov demokratickou kandidátkou na amerického prezidenta Hillary Clintonovou v čase, keď stála na čele americkej diplomacie. Z istého uhľa pohľadu poškodilo americké akcie aj zverejnenie lepšieho ako očakávaného rastu americkej ekonomiky za tretí kvartál, keďže to dáva Fedu silnejšie karty do rúk ohľadne zvyšovania sadzieb.

Dlhopisové trhy

Výnosy na krátkom konci americkej výnosovej krivky, ktorá je najviac citlivá na zmenu očakávaní politiky Fedu, klesli v reakcii na nervozitu okolo obnovy vyšetrovania demokratickej kadidátky na amerického prezidenta Hillary Clintonovej okolo neautorizovaného používania mailových serverov v čase, keď zastávala ministerskú funkciu. Dáva to väčšiu pravdepodobnosť zvolenia kontroverzného republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa, čo by mohlo znamenať odloženie zvyšovania sadzieb v Spojených štátoch.

Komoditné trhy

Zlato sa odrazilo, keď rástla averzia voči riziku na trhoch aj pre obnovu vyšetrovania FBI ohľadne používania súkromného mailového serveru Hillary Clintonovou, demokratickou prezidentskou kandidátkou v USA, v čase, keď stála na čele americkej diplomacie. Cena ropy klesla na štvortýždňové minimá, keď rastie skepsa trhu voči definitívnej dohode OPECu ohľadne obmedzenia produkcie čierneho zlata. Najnovšie sa k Iraku, ktorý je proti dohode, opätovne pridal aj Irán, ktorý navyše obvinil ostatné krajiny združenia z toho, že reportujú nižšiu ťažbu v porovnaní so skutočnosťou. Zároveň niektoré hlasy vysokých predstaviteľov z Ruska hovoria, že obmedzenie produkcie nebude mať veľký zmysel, pretože následný nárast cien ropy spôsobí zvýšenie ťažby z amerických bridlíc, výsledkom čoho bude len strata trhového podielu OPECu a Ruska.

Devízové trhy

Dolár sa oslabil voči väčšine hlavných svetových mien pre nervozitu okolo obnovy vyšetrovania neautorizovaného používania mailového serveru Hillary Clintonovou, demokratickou prezidentskou kandidátkou v USA, v čase, keď stála na čele americkej diplomacie.

Dôležité správy z ekonomiky

Spotrebiteľská dôvera podľa GfK vo Veľkej Británii v októbri poklesla v súlade s očakávaniami na záporné tri body. Spotrebitelia sa začínajú obávať prehlbujúceho sa pádu britskej libry, dôsledkom ktorej by rastúca cenová hladina mohla zasiahnuť ich štandardy a životnú úroveň.
Index ekonomického sentimentu eurozóny sa v októbri dostal na najvyššiu úroveň v tomto roku na 106,3 bodov. Konsenzus trhu očakával zotrvanie na hodnote z predchádzajúceho mesiaca na 104,9 bodov. Zlepšenie zapríčinili najmä opadajúce obavy podnikateľov a spotrebiteľov z dopadu brexitu na úniu.
Rýchly odhad indexu spotrebiteľských cien v Nemecku v októbri zvýšil medzimesačné tempo na dve desatiny percenta a medziročne na osem desatín percenta. Obe hodnoty tak vzrástli o jednu desatinu percenta oproti septembru. Rast nemeckej cenovej hladiny tak dosiahol najvyššie tempo za posledné dva roky.

Prvý rýchly odhad HDP v USA za tretí kvartál ukázal na 2,9-percentný anualizovaný rast oproti 2,6-percentnému konsenzus trhu. Oproti druhému kvartálu ide o zrýchlenie o 1,5 percentuálneho bodu. Hlavných ťahúňom rastu bol export, ktorý rástol až o 10 percent anualizovane. Najviac tomu pomohol export agrokomodít, konkrétne sójových bôbov, čo zrejme súviselo so záplavami v Južnej Amerike a pravdepodobne sa takýto nárast už nebude v ďalšom štvrťroku opakovať. 

Prekvapením bol aj ďalší rast zásob vzhľadom k tomu, že už teraz sú na relatívne vysokých úrovniach. Tieto faktory by nemuselo v nasledujúcom štvrťroku už podporiť rast HDP a tak relatívne prekvapujúci rast by sa mohol opätovne spomaliť. Osobná spotreba za tretí kvartál rástla o 2,1 percenta, čo zaostalo za konsenzom vo výške 2,6 percenta a ide o výraznú deceleráciu rastu oproti minulému štvrťroku (4,3 percenta). Horší sentiment spotrebiteľov v októbri zaznamenal aj finalizovaný index spotrebiteľskej dôvery podľa University of Michigan, keď klesol o sedem desatín bodu na 87,2 bodov.

Kľúčové očakávané udalosti

  • V eurozóne bude trhy najviac zaujímať prvý rýchly odhad rastu HDP za tretí kvartál a rýchly odhad inflácie za október.
  • V USA sa investori budú z makrodát orientovať na októbrový prieskum aktivity vo výrobnom sektore v okolí Chicaga – tzv. Chicago PMI a podobný prieskum z Dallasu – Dallas Fed Manufacturing Activity. Okrem toho budú zverejnené aj štatistiky osobných príjmov a výdajov za september.
 
Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Tagy akcie trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *