Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Ranný prehľad trhov 4. 2. 2020

Investície 04.02.2020 | 10:01 0 Komentárov
  • Ropa WTI v dôsledku paniky okolo koronavírusu klesla pod 50-dolárovú hranicu, akciové trhy však uzavreli včera obchodovanie v ziskoch.
  • Čína nalieva do finančného systému miliardy juanov likvidity s cieľom podpory ťažko skúšaných trhov v dôsledku neistoty súvisiacej s koronavírusom.
  • Prezident nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann vyzýva na stanovenie pochopiteľného dopredu hľadiaceho a realistického inflačného cieľa ECB.

AKCIOVÉ TRHY

Globálne akciové trhy včera predviedli výrazne protichodné obchodovanie. Čierny pondelok prežili čínske akcie, ktoré po 10 dňovej prestávke zahájili obchodovanie brutálnym prepadom o osem percent. Išlo o dobiehanie predošlých strát suvisiacich s koronavírusom, na ktoré nemohli čínske burzy pre sviatky Lunárneho nového roka reagovať. Z trhu sa tak za jeden deň vyparilo takmer 400 miliárd dolárov. Čínskemu akciovému masakru nezabránila ani podpora čínskej centrálnej banky, ktorá v snahe zmiernenia dopadov šírenia nového typu koronavírusu naliala do ekonomiky 1,2 bilióna juanov. Naopak americké akcie v úvode týždňa veľmi solídne posilnili a korigovali tak časť piatkových strát. Dôvodom optimizmu boli viac ako slušné americké dáta zo spracovateľského priemyslu, kde januárová aktivita podľa Inštitútu riadenia dodávok ISM prvýkrát po šiestich mesiacoch vzrástla. Lídrami boli opäť technologické tituly v čele s akciami Tesly, ktoré po možnom veľkom uzatváraní krátkych pozícií zo strany investorov poskočili o neuveriteľných 20 percent a prekonali hranicu 700 dolárov. V pozitívnom pásme sa pohybovali aj európske akcie, keď investori naďalej monitorovali správy týkajúce sa šírenia koronavírusu a vyhodnocovali indexy nákupných manažérov. Aktivita v priemyslu krajín eurozóny v januári pokračovala v poklese, útlm však poľavil a výhľad je lepší ako naznačovali predbežné dáta. Hodnota indexu dokonca vystúpila na 9-mesačné maximum.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ukľudnenie napätia okolo koronavírusu s tým, že dopad na ekonomiku nemusí byť až taký veľký ako sa najskôr očakávalo a silné údaje z výroby, podporili v miernom odraze výnosy amerických štátnych dlhopisov. Európske výnosové krivky len stagnovali a nemecký 10-ročný výnos sa ďalej prepadal pod hranicou -0,4 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Na akciový rast a silnejší dolár reagovalo poklesom zlato, ktoré stratilo takmer percento. V nastolenom trende z posledných dní pokračovala ropa, ktorá v obavách z poklesu dopytu po komodite spadla až na ročné minimum. Americká ropa WTI atakovala 50-dolárovú hranicu a ropa Brent po prudkom, viac ako šesť percentnom prepade pristála pod 55 dolármi.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár podporený oživením januárovej aktivity v spracovateľskom sektore posilňoval voči konkurencii. Euro sa bez výraznejších makroekonomických fundamentov držalo v úzadí a voči doláru mierne strácalo. Kvôli obavám, či sa Británii do konca prechodného obdobia podarí vyjednať obchodnú dohodu s EÚ výrazne poklesla libra. Ústup rizikovej averzie neprial ani japonskému jenu a švajčiarskemu franku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Číne bol zverejnený súkromný prieskum aktivity vo výrobnom sektore Caixin PMI Manufacturing, ktorý ukázal na pokračovanie expanzie, keď dosiahol 51,1 bodu v januári po 51,0 bodu za december. Vypovedacia hodnota je však pomerne nízka vzhľadom na to, že zber dát bol ešte pred vypuknutím epidémie koronavírusu.
  • V Európe boli zverejnené finálne čísla indexov nákupných manažérov (PMI) vo výrobe za december, ktoré boli oproti flashovým odhadom posunuté mierne nahor. Čiže možno konštatovať, že výrobný sektor sa odráža od dna, no stále sa nachádza v pásme kontrakcie.
  • Finálne číslo PMI výrobného sektora za január bolo zverejnené aj v Spojených štátoch, ktoré bolo takisto mierne revidované nahor na 51,9 bodu z 51,7 bodu. Z USA však dorazil aj ISM výrobného sektora za január, ktorý narástol prekvapujúco až na 50,9 bodu z decembrových 47,2 bodu, teda je naspäť v pásme rastu. Pozitívom je aj rast subindexu nových objednávok na 52,0 bodu z 46,8 bodu. Inak povedané, americká ekonomika má síce tento rok naplánované spomalenie rastu, výrobný sektor však stále dobre „fičí“.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.
  • V USA v plnom prúde beží podniková výsledková sezóna za štvrtý kvartál 2019. Okrem toho budú decembrové podnikové objednávky a objednávky tovarov dlhodobej spotreby.

ZAUJALO NÁS

Zlatý grál televíznej reklamy

Už tradične je televíznou udalosťou roka v Spojených štátoch finále ligy amerického futbalu NFL, tzv. Super Bowl. To priláka každoročne k obrazovkám desiatky miliónov Američanov, čomu zodpovedá i cena reklamy v prime time. V tomto roku sa vyšplhala cena 30 sekundovej reklamy počas prenosu až na rekordných 5,6 milióna dolárov. To je mierny nárast oproti minulému roku, kedy sa predávala za 5,25 milióna dolárov. Za posledných 10 rokov sa cena reklamy počas Seper Bowlu takmer zdvojnásobila napriek tomu, že divácky záujem  o finále NFL postupne upadá.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *