Nedeľa 24. marca. Meniny má Gabriel

Ranný prehľad trhov 4. 4. 2018

Investície 04.04.2018 | 09:50 0 Komentárov
  • USA chce clá smerovať najmä na technologické produkty.
  • Americké akcie rástli vo všetkých sektoroch.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končili v utorok v stratách, keď dobiehali pondelkový vývoj na Wall Street pre nervozitu okolo obchodnej vojny, a negatívny sentiment voči technologickým akciám. Samotné americké akcie sa včera večer odrazili, keď sa ostatný pokles zdal ako prepálený, hoci americký prezident Donald Trump opätovne útočil na svojej obľúbenej sociálnej sieti Twitter na online retailového giganta Amazon. Zákulisné správy však hovorili, že ide zatiaľ len o Trumpovo predvádzanie sa a Biely dom neplánuje (aspoň nateraz) nejaké reálne kroky voči Amazonu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Stabilizácia nálady na Wall Street zastavila pokles výnosov amerických dlhopisov. Ani európske sa zásadnejšie nepohli a zostávajú na znížených úrovniach, keď im chýbal výraznejší impulz pre pohyb. Zvýšené geopolitické napätie, riziko obchodnej vojny, ako aj pomalé odoberanie menovej akomodácie boli nateraz do nich už započítané.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato po výraznom raste v pondelok včera kleslo, keď reagovalo na určité upokojenie situácie na trhoch. Mínusom preň bol aj silnejší dolár. Ropa sa odrazila, napriek správam, že Saudská Arábia chce znížiť ceny suroviny, ktorú vyváža do Ázie. Čiernemu zlatu pomohol najmä odraz na Wall Street.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár získaval na sile voči košu hlavných svetových mien, keď z trhov včera sálal o niečo menší pesimizmus. Euru poškodilo aj zverejnenie najnovších prieskumov sentimentu vo výrobnom sektore v eurozóne, ktoré ukázalo ďalšie zhoršenie sa nálady.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • USA navrhlo uvaliť clá vo výške 25 percent na čínske importy v hodnote 50 miliárd amerických dolárov. Zoznam približne 1300 produktov zahŕňa aj technologické produkty, na ktoré sa zameriava čínska stratégia Mde in China 2025. Čínske ministerstvo obchodu už indikovalo, že chce tieto praktiky napadnúť na pôde Svetovej obchodnej organizácie. Čína je okrem toho pripravená reagovať na protekcionistické opatrenia USA s rovnakou intenzitou a rozmerom, ktoré by mala priblížiť už v nadchádzajúcich dňoch.
  • Maloobchodné tržby v Nemecku za február medzimesačne rástli očakávaným tempom siedmych desatín percenta, čím takmer vymazali pokles predchádzajúceho mesiaca revidovaný nahor na osem desatín percenta. Medziročne tržby vzrástli len o 1,3 percenta, pričom konsenzus očakával rast 2,4 percenta.
  • Marcový index nákupných manažérov (PMI) vo výrobnom sektore v Nemecku neočakávane poklesol o dve desatiny bodu na 58,2 bodov, pričom hodnota konsenzu bola totožná s predošlým odhadom. PMI za eurozónu ako celok ostal podľa očakávaní nezmenený s hodnotou 56,6 bodov. Nálada v Taliansku sa pri tom zhoršila o štyri desatiny bodu na 55,1 bodov, zatiaľ čo vo francúzsku vzrástla o jednu desatinu bodu na 53,7 bodov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes už v skorých ranných hodinách bol zverejnený marcový index nákupných manažérov v nevýrobnom sektore podľa Caixin v Číne ako aj kompozitný index zahŕňajúci aj výrobný sektor. Hodnota indexu nevýrobného sektora poklesla na 52,3 bodov, pričom konsenzus očakával rast o tri desatiny bodu na 54,5. Kompozitný index tak poklesol z 53,3 bodov v predchádzajúcom mesiaci na 51,8 bodov.
  • V eurozóne bude zverejnená miera nezamestnanosti vo februári spolu s odhadovaným indexom spotrebiteľských cien za marec, ktorý by podľa očakávaní mohol odhaliť miernu akceleráciu rastu inflácie v menovej únii.
  • V USA bude zverejnená zmena zamestnanosti podľa ADP v marci. Nasledovať budú indexy nákupných manažérov v nevýrobnom sektore spolu s kompozitným indexom podľa marcovej finalizácie. Tesne po amerických PMI bude zverejnený aj sledovanejší prieskum sentimentu v nevýrobnom sektore podľa ISM. Dáta uzavrú podnikové objednávky a objednávky tovarov dlhodobej spotreby podľa februárovej finalizácie.

ZAUJALO NÁS

Predaj nehnuteľností na Manhattane poklesol najviac od roku 2009

Predaj bytov v mestskej časti New Yorku, ktorá ma najvyššiu hustotu obyvateľstva v meste, poklesol v prvom kvartáli tohto roku medziročne o 25 percent na 2180 predaných bytov. Vyplýva to z prieskumu znaleckých spoločností Miller Samuel a Douglas Elliman Real Estate. Jedná sa navyše o najväčší pokles predaja na Manhattane od roku 2009, kedy trhy zasiahla finančná kríza nasledujúca bankrot spoločnosti Lehman Brothers Holdings. Spomalenie rastu cien nehnuteľností umožnilo záujemcom byť vyberavejšími. Dostupnosť navyše obmedzuje rastúca cena financovania ale aj nové daňové podmienky, ktoré priniesla nedávna reforma Donalda Trumpa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *