Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Ranný prehľad trhov 4. 5. 2017

Investície 04.05.2017 | 10:13 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Fed naznačil možné zvýšenie sadzieb v júni.
 • Ekonomika eurozóny rástla podľa prebežného rýchleho odhadu 0,5-percentným medzikvartálnym tempom za prvé tri mesiace.
 • Nálada v americkom sektore služieb sa v apríli zlepšila.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy len stagnovali, keď čakali na výsledok zasadnutia americkej centrálnej banky. Samotné americké akcie takisto prešľapovali na mieste, keď Fed nastavenie menovej politiky nezmenil, no naznačil, že by v júni mohol zvýšiť sadzby. Označiť totiž slabosť americkej ekonomiky v prvom štvrťroku len za dočasnú.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisov v eurozóne sa výraznejšie nemenili, keď im chýbal smerodajný impulz. Nebol ním ani solídny rast ekonomiky menovej únie za prvý kvartál. Americké výnosy rástli, keď Fed síce sadzby nezvýšil, no v podstate si vytvoril pôdu pre tento krok na júnovom zasadnutí. Plusom bolo aj zlepšenie sa sentimentu v nevýrobnom sektore USA podľa prieskumu ISM za apríl.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato bolo pod tlakom, keď po zasadnutí Fedu narástli očakávania júnového zvýšenia sadzieb, keďže centrálna banka očakáva ďalšie zlepšenie sa trhu práce, infláciu stabilizovanú na dvojpercentnej úrovni a spomalenie sa ekonomiky vníma ako dočasné. Ropa sa stabilizovala po sérii poklesov z ostatných dní napriek tomu, že týždenné štatistiky z USA ukázali na stále vysoký stav zásob pri raste ťažby v krajine.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil voči väčšine hlavných svetových mien a voči euru spevnil na 109 dolárových centov, keď rastú špekulácie trhov na zvýšenie sadzieb Fedom v júni po jeho dnešnom slovníku, ktorý ukázal pozitívny výhľad na miestnu ekonomiku. Plusom bolo aj zverejnenie lepších ako očakávaných čísel aprílového prieskumu ISM nevýrobného sektora.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Dvojdňové zasadnutie Fedu neprinieslo podľa očakávaní žiadne veľké prekvapenia. Centrálna banka nechala sadzby nezmenené, no vyhlásenie po zasadnutí naznačuje, že by ich mohla zvýšiť už na najbližšom júnovom mítingu. Hovorí v ňom totiž iba o prechodnom spomalení rastu americkej ekonomiky v prvom štvrťroku. Súčasne predpokladá, že s postupným opravovaním nastavenia menových podmienok bude rast pokračovať miernym tempom pri ďalšom zlepšení sa trhu práce a stabilizácie inflácie v okolí dvoch percent zo strednodobého hľadiska. Pravdepodobnosť júnového zvýšenia sadzieb (o 25 bázických bodov) podľa Bloomberg kalkulátora sa tak posunula zo 67 percent pred zasadnutí na 90 percent.
 • Pár hodín po skončení zasadnutia Fedu Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu hlasovala o 1,2 biliónovom výdavkovom zákone, ktorým sa odvracia zatvorenie federálnych úradov (teda government shutdown). Bol schválené v pomere 309:118 a dnes sa o ňom bude hlasovať aj v Senáte, kde sa očakáva, že by mal prejsť. Prezident Donald Trump musel ustúpiť, keď zákon niektoré jeho výdavkové priority nezahŕňa pričom rast výdajov na obranu bol menší ako si Biely dom predstavoval.
 • Včera večer prebehla aj televízna debata medzi dvoma kandidátmi na francúzskeho prezidenta – Emmanuelom Macronom a Marine Le Penovou. Podľa očakávaní bola pomerne ohnivá, no nebolo povedané nič špeciálne, čo by dokázalo zmeniť preferencie kandidátov. Zdá sa, že po debate si Macron upevnil svoj náskok, keď bleskový prieskum ukázal jeho víťazstvo v pomere 63 ku 34 percentám.
 • Včerajšie makrodáta ukázali, že ekonomika eurozóny vzrástla podľa odhadu v prvom kvartáli tohto roku o pol percenta, prekonávajúc o jednu desatinu percenta nižšie očakávanie. Medziročne si hrubý domáci produkt menovej únie polepšil o 1,7 percenta. Rast navyše podporujú aj prieskumy podnikateľskej a spotrebiteľskej dôvery, ktoré sa nachádzajú na niekoľkoročných maximách, indikujúc postupné zotavovanie ekonomiky.
 • Americký súkromný sektor vytvoril v apríli 177 tisíc pracovných miest, ako to vyplýva z reportu zmeny zamestnanosti ADP. Konsenzus pri tom očakával len o dve tisíc nižšie číslo. Zverejnenie však značí významný pokles z nadol revidovaných 255 tisíc pracovných miest v predošlom mesiaci. Sentiment v nevýrobnom sektore podľa prieskumu ISM za mesiac apríl vzrástol o viac ako dva body na 57,5 bodov vysoko nad očakávania trhu. Kompozitný index nadol ovplyvnil index zamestnanosti, avšak významnejší rast zaznamenal index nových objednávok, ktorý sa postaral o celkový nárast.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes v ranných hodinách boli publikované čísla súkromného prieskumu nálady v činskom sektore služieb za apríl – Caixin PMI, ktorá je síce stále v expanzívnom teritóriu ( 51,5 bodu) no išlo o zhoršenie oproti marcovým 52,2 bodu. Kompozitný PMI takisto klesol z 52,1 bodu na 51,2 bodu.
 • Naprieč Európou budú publikované finálne čísla prieskumov nálady v službách podľa PMI za apríl. Okrem toho budú trhy pozorne sledovať vystúpenie šéfa ECB Maria Draghiho.
 • V USA budú publikované pravidelné týždenné dáta nových  pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti spolu s marcovými podnikovými objednávkami a finálnymi číslami marcových objednávok tovarov dlhodobej spotreby.
 • Dnes by mala Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu hlasovať aj o zrušení Obamacare, keďže vládnuca republikánska strana sa zjednotila a našla dostatok hlasov pre presadenie zmien.

ZAUJALO NÁS

Japonsko prežíva zemiakovú krízu

Nedostatok zemiakov v Japonsku núti všetkých od supermarketov až po spotrebiteľov kupovať všetky zemiakové čipsy. Dôvodom je extrémne zlá úroda vzhľadom na horšie počasie v lete minulého roka na severe v regióne Hokkaido, ktorý zodpovedá 80 percentám produkcie zemiakov krajiny. Problém pri zemiakových lupienkoch je najmä v karanténnych reguláciách krajiny a ich importovanie je často náročné, vzhľadom na obmedzenie objemu použitého v produkcii.  

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *