Piatok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Ranný prehľad trhov 4. 8. 2020

Investície 04.08.2020 | 09:45 0 Komentárov

• Americké akcie vstúpili do augusta robustným rastom, a ťahali ich nahor tradične technológie.Technologický index Nasdaq Composite dokonca prepisoval historické maximá. Rally čerpala silu z presvedčenia, že koronavírus v USA sa dostane pod kontrolu a investori očakávajú prielom v rokovaní medzi Demokratmi a Republikánmi ohľadne ďalšieho fiškálneho stimulačného balíčka.

• Finálne čísla júlových prieskumov nálady vo výrobe podľa PMI potvrdzujú odraz ekonomickej aktivity už tretí mesiac v rade na oboch brehoch Atlantiku pričom naďalej rastie aj Čína.

AKCIOVÉ TRHY

Americká Wall Street zahájila týždeň úspešne, keď v čele rastu stáli technologické tituly, ktorých súhrnný index Nasdaq Composite posúval svoje historické maximá a priblížil sa na dostrel psychologickej hranice 11 tisíc bodov. K jeho rastu prispel predovšetkým Microsoft, ktorý ťažil zo správy, že rokuje o prevzatí aktivít čínskej aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok v USA. Akvizícia by spoločnosti zabezpečila viac ako 80 miliónov užívateľských účtov, čím by priniesla ďalšie príjmy z reklamy a plateného obsahu. Zahanbiť sa nedali ostatní technologickí giganti ako Apple a Netflix. Technologický sektor dopomohol k rastu aj ostatným akciám a zvyšné dva hlavné indexy si pripísali skoro percentné zisky. Optimizmus podporili aj solídne makrodáta v podobe indexu aktivity ISM v spracovateľskom sektore, ktorý v júli rástol a prekonal odhady analytikov. Európske akcie s podporou ekonomických dát zahájili týždeň takisto výrazným rastom.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ústup rizikovej averzie po pozitívnych signáloch, že výrobný sektor v USA, Európe aj Číne v júli expandoval, pomohol americkým dlhopisovým výnosom odraziť sa z takmer päťmesačných miním. Oživovanie globálnej ekonomiky by malo byť na dobrej ceste aj napriek rastúcim obavám z rekordného prírastku nakazených koronavírusom, ktorý by mohol spomaliť jej rast. Európske výnosy len stagnovali okolo piatkových hodnôt.

KOMODITNÉ TRHY

Silnejúci dolár tlmil rally zlata, ktoré sa konsolidovalo tesne pod 2000 dolárovou hranicou. Náznaky oživovania svetovej ekonomiky pomohli rope ustáliť sa nad hranicou 40 dolárov. Optimizmus prevážil aj nad uvoľňovaním obmedzení a rastúcou produkciou kartelu OPEC a jeho spojencov, ktorí sa snažia dodávať viacej komodity na globálne trhy, kde sa ešte mnoho krajín borí s následkami koronavírusu, ktorý sa im nedarí dostať pod kontrolu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa po najhoršom mesiaci za poslednú dekádu odrazil od svojich dvojročných miním a výraznejšie posilňoval voči konkurencii. Príklon k riziku sa odrazil na bezpečných prístavoch ako švajčiarsky frank a japonský jen, ktoré výraznejšie strácali. Euro si vďaka priaznivým údajom z výroby držalo svoje postavenie a voči doláru len nepatrne strácalo.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

• Včera boli naprieč Európou zverejnené finálne čísla prieskumov aktivity PMI vo výrobnom sektore za júl, kde bolo potvrdené zlepšenie sa sentimentu už tretí mesiac v rade, pričom indexy sa dostali dokonca nad métu 50 bodov, ktorá hovorí o expanzii. Ide tak o ďalšie potvrdenie toho, že pokračuje odraz z dna koronašoku.

• Aj finálne čísla PMI výrobného sektora zo Spojených štátov za júl ponúkli rovnaký obraz ako v Európe, teda pokračovanie oživovania sa ekonomickej aktivity, ktorá sa dokonca dostala do fázy expanzie. Z USA dorazil aj indikátor ISM výrobného sektora za júl, ktorý narástol na 53,2 bodu z júnových 52,6 bodu, teda zlepšenie sa a zrýchlenie rastu, keď sa zlepšil aj subindex objednávok, zamestnanosti či platených cien.

• Včera mal vystúpenie šéf saintlouiského Fedu James Bullard, ktorý povedal, že očakáva silný rast americkej ekonomiky v treťom kvartáli, hoci tempo oživovania sa v júli spomalilo oproti júnu a máju. Na druhej strane verí, že koronavírus sa bude dať kontrolovať pomerne efektívne, aj vďaka tomu, že väčšina ľudí nosí masky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnešný makrokalendár je v Európe prázdny. V Spojených štátoch budú zverejnené júnové podnikové objednávky.

ZAUJALO NÁS

Vyššie zdanenie kalifornských milionárov

Skupina kalifornských členov ľavicovej demokratickej strany chce výrazne zdvihnúť dane ľudom s príjmom nad jeden milión dolárov. Sľubujú si od toho 6,8 miliardy dolárov ročne naviac, ktorými chcú dotovať domáce školy a vládne služby nevyhnutné pre zotavenie miestnej ekonomiky po pandémii koronavírusu.

Najbohatším obyvateľom Kalifornie by po schválení návrhu vzrástlo zdanenie až na 54 percent. Zvýšenie daňového zaťaženia by však mohlo spôsobiť exodus milionárov do ostatných štátov USA s nižšími daňami, čím by sa efekt vynuloval a mohol by mať aj negatívny dopad na verejné financie. Zvýšenie daní sa síce týka len 0,5 percenta obyvateľov Kalifornie, hlavne pracujúcich v IT sektore, ale tí sa podieľajú až na 40-tich percentách daňových príjmoch štátu.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial