Streda 22. január. Meniny má Zora

Ranný prehľad trhov 4. 9. 2019

Investície 04.09.2019 | 09:38 0 Komentárov
  • Už aj do Spojených štátov dorazila podľa prieskumu ISM v auguste recesia vo výrobnom sektore. Dolár sa napriek tomu drží voči euru na 28 mesačných maximách.
  • Britský premiér Boris Johnson stratil väčšinu v britskom parlamente po niečo vyše mesiaci vo funkcii. Je vysoko pravdepodobné, že v krajine budú v polovici októbra predčasné voľby. Libra voči doláru klesla na najnižšie úrovne flash crashu z jesene 2016.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie si po predĺženom víkende pripísali výraznejšie straty, keď prekvapivo slabé augustové údaje zo spracovateľského priemyslu v Spojených štátoch obnovili obavy, že by obchodný konflikt s Čínou, ktorý v nedeľu eskaloval zavedením nových vzájomných ciel, mohol stiahnuť americkú ekonomiku do recesie a ešte viac zvýrazniť spomaľovanie globálneho rastu. Blue chips ťahali ku dnu predovšetkým akcie Boeingu, ktoré stratili takmer tri percentá kvôli obavám, že lietadlá modelu 737 MAX zostanú odstavené aj počas Vianoc. Európske akciové trhy zakončili obchodovanie v červených číslach, keď sa pozornosť investorov sústredila na dianie v britskom parlamente, kde premiér Boris Johnson stratil väčšinu, kvôli jeho neústupnosti za akýchkoľvek podmienok vyviesť krajinu z EÚ. Pozornosť tak bude smerovať k ďalšiemu vývoju a či v tomto týždni nedôjde k vysloveniu nedôvery vláde a k vyhláseniu predčasných volieb.

DLHOPISOVÉ TRHY

Kontrakcia v americkom výrobnom sektore a s tým spojená rastúca averzia voči riziku, pre hroziace obavy z možnej recesie, prinavrátili pozornosť investorov k bezpečným prístavom ako sú štátne dlhopisy. Americký 10-ročný výnos poklesol výraznejšie pod 1,5 percenta, na najnižšiu úroveň od júla 2016. Nemecké dlhopisové výnosy zostali stabilné.

KOMODITNÉ TRHY

Neistota na trhu priala zlatu, ktoré si aj vďaka slabšiemu doláru pripísalo viac ako percento a priblížilo sa úrovni 1550 dolárov. Výrazne poklesli ceny ropy, ktoré nadol tlačil rast produkcie kartelu OPEC a Ruska, ako aj pretrvávajúci obchodný spor medzi USA a Čínou, ktorý ohrozuje globálnu ekonomiku a tým aj dopyt po komodite. Negatívny sentiment podporili tiež obavy z dopadu hurikánu Dorian.

DEVÍZOVÉ TRHY

Pokles augustovej aktivity vo výrobnom sektore podľa indexu ISM neprial americkému doláru, ktorý mierne strácal proti košu svetových mien. Oslabenie dolára pomohlo euru stabilizovať svoj pokles, tesne pod hranicou 1,1 dolára. Britská libra kvôli politickej neistote oslabila voči doláru pod úroveň 1,2 GPB/USD, čo bolo najnižšie od flash crashu z októbra 2016.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včerajšie zverejnené dáta zo Spojených štátov ukázali, že miestny výrobný sektor spomaľuje svoju aktivitu. Prieskum nálady podľa ISM za august klesol na 49,1 bodu, čo predstavuje už pásmo kontrakcie, keď výrazne pod 50-bodovým levelom skončil aj subindex nových objednávok. Konkurenčný prieskum PMI výrobného sektora ukázal číslo 50,3 bodu, čo je mierna úprava flashového čísla 49,9 bodu, no tak či onak ukazuje zhoršenie sa sentimentu, najmä pod tlakom neistôt obchodnej vojny.
  • Britský parlament včera schválili zaradiť do programu stredajšieho zasadnutia Dolnej snemovne návrh zákona, ktorý by odchod Británie z Európskej únie bez dohody znemožnil. Inak povedané, britský premiér Boris Johnson po rekordne krátkom čase – 42 dní vo funkcii stratil väčšinu v parlamente. Znamená to, že s najväčšou pravdepodobnosťou prebehne v parlamente aj hlasovanie o predčasných voľbách uprostred októbra.
  • Šéf saintlouiského Fedu James Bullard naznačili, že centrálna banka by mala znížiť sadzby o 50 bázických bodov vzhľadom ku kontrakcii výrobného sektora v Spojených štátoch. Jeho kolega a šéf bostonského Fedu Eric Rosengren naopak konštatoval, že americká ekonomika ostáva relatívne silná napriek zvýšeným rizikám. Nemyslí si preto, že je potrebné v septembri vôbec znižovať sadzby.
  • Včera mal vystúpenie aj Francois Villeroy de Galhau, ktorý stojí na čele Bank de France a signalizoval skepsu ohľadne potreby obnovy kvantitatívneho uvoľňovania v eurozóny. Išlo o ďalšieho centrálneho bankára ECB, ktorý v ostatnom čase vyjadril rezervovaný prístup k potrebe veľkých stimulov centrálnou bankou.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené augustové prieskumy PMI nálady v sektore služieb a kompozitný PMI z Číny, ktoré ukázali oproti júlu určité zlepšenie. Nálada v službách narástla na 52,1 bodu z 51,6 bodu, kompozitný ukazovateľ za služby a výrobu dosiahol hodnotu 51,6 bodu z 50,9 v júli.
  • Dopoludnia budú naprieč Európou zverejnené finálne čísla prieskumov PMI zo služieb ako aj kompozitný PMI.
  • Popoludní bude mať viacero centrálnych bankárov Fedu prejavy a večer bude zverejnená aj Béžová kniha Fedu.

ZAUJALO NÁS

„Klimatické odpustky“

Z dôvodu klimatických zmien, si množstvo ľudí stráži emisie, ktoré vznikajú dôsledkom ich aktivít a snažia sa ich kompenzovať podporou ekologických projektov. Tento rastúci trend si všíma stále viac firiem, ktoré začali predávať tzv. uhlíkové kompenzácie a z peňazí zákazníkov financujú napríklad sadenie stromov, či prechod na obnoviteľné zdroje energie. Trh s uhlíkovými odpustkami je na vzostupe a ročne generuje 200 miliónov dolárov. Tento biznis však stále predstavuje len zlomok svetového trhu s uhlíkom, ktorý v minulom roku vzrástol na 144 miliárd eur.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *