Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 4. augusta

Investície 04.08.2016 | 10:00 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Akciové trhy podporil odraz cien ropy, návrat apetítu k riziku neprial včera zlatu a ani striebru.
  • Britský sektor služieb podľa júlového merania PMI kontraktoval, značiac recesiu.
  • Podnikateľská nálada eurozóny podľa PMI v júli nečakane na šesťmesačnom maxime.
  • Sektor služieb v USA podľa ISM v júli spomalil.

Akciové trhy

Európske akciové trhy včera zatvorili zmiešane po tom, čo investori reagovali na sériu zmiešaných korporátnych výsledkov. Hlavným indexom pomáhal aj odraz akcií bankového sektora, ktorý korigoval svoj predchádzajúci prepad. Wall Street si včera pripísala mierne zisky, pričom index Dow Jones tak prerušil sériu siedmych poklesov v rade. Sentimentu na trhoch pomáhal predovšetkým odraz cien ropy, no väčším pohybom bránilo čakanie na piatkové Nonfarm Payrolls dáta z amerického trhu práce za júl.

Dlhopisové trhy

Výnos nemeckého 10-ročného dlhopisu včera len stagnoval a mierne zmeny si pripísali aj ostatné európske vládne dlhopisy, keď trhom pri pohľade na stagnujúce akcie chýbala smerodajná správa. Ceny amerických vládnych dlhopisov zatvárali včera zmiešane, keď investori reagovali na predvčerajšie rozhodnutie Japonskej vlády stimulovať ekonomiku ako aj na odraz cien ropy či potešujúce makrodáta z amerického trhu práce v podobe júlového ADP reportu.

Komoditné trhy

Ceny zlata včera mierne oslabili, keď investori vyberali zisky z nárastu ceny žltého kovu blízko trojmesačných maxím, pričom zavážilo aj ustálenie dolára. Návrat apetítu po riziku neprial ani striebru. Cena európskej ropy Brent ako aj amerického ropného benchmarku WTI včera prudko narástla, v reakcii na väčší ako očakávaný pokles zásob benzínov v USA, čo zatienilo aj prekvapujúci nárast zásob ropy. Americká ropa WTI tak stúpla späť nad 40 dolárov za barel.

Devízové trhy

Euro voči doláru včera zoslablo a kleslo späť pod hladinu 112 dolárových centov. Dolár silnel aj voči košu svetových mien zo svojich šesťtýždňových miním. Americkú menu podporili aj dáta z júlového ADP reportu, no investori vyčkávajú hlavne na piatkový Nonfarm Payrolls report. S rastom cien ropy posilnil aj ruský rubeľ, ktorý sa včera večer obchodoval pod 74 rubľov za euro.

Dôležité správy z ekonomiky

Finalizácia indexu nákupných manažérov (PMI) Nemecka za mesiac júl potvrdila neoblomný pozitívny sentiment podnikateľského prostredia tejto krajiny. Sektor služieb stratil dve desatiny a finálne meranie dosiahlo 54,4 bodu, avšak index sa stále drží vysoko nad hranicou 50 bodov. Kompozitný index zahŕňajúci aj výrobný sektor ostal podľa očakávaní bez zmeny na 55,3 bodu. Nemecko naďalej potvrdzuje svoje robustné hospodárstvo v čase vynárajúcich sa signálov spomaľujúcej globálnej ekonomiky.
Podnikateľská nálada eurozóny meraná júlovým kompozitným PMI indexom neočakávane narástla na šesťmesačné maximum, signalizujúc tak silné sebavedomie výrobného sektora ako aj sektora služieb, ktoré striasli obavy z ohrozenia podnikateľského prostredia britským referendom o opustení Európskej únie. Kompozitný index nákupných manažérov za júl vzrástol pre obe odvetvia na 53,2 bodu z 53,1 bodu z júnového čítania, namiesto očakávaného poklesu na 52,9 bodu. Toto čítanie je povzbudzujúce, nakoľko ekonomika eurozóny nejaví následky britského referenda, zvlášť keď britská ekonomika stojí na pokraji recesie. Finálne júlové čísla zo sektora služieb takisto prekonali očakávania o stagnácii na prvotne odhadovaných 52,7 bodu, keď dosiahli 52,9 bodu.
Sektor služieb Veľkej Británie, najväčšia súčasť jej ekonomiky, sa zmenšuje najrýchlejšie za posledných sedem rokov. Index nákupných manažérov Veľkej Británie za júl klesla zo solídnych júnových 52,3 bodov na 47,4 bodov, pretínajúc hranicu 50 bodov oddeľujúcu expanziu od recesie a napĺňajúc tak očakávania z odhadovaných čísel. Index nedosahoval takto nízke hodnoty od marca 2009, na čo reagovala Bank of England znížením úrokovej miery na rekordné minimá a spustením programu kvantitatívneho uvoľňovania pre podporenie ekonomiky. Rovnako prudký pohyb smerom nadol zaznamenal aj kompozitný index, ktorý s poklesom 4,6 bodu na 47,3 bodov vytvoril nový medzimesačný rekord za posledných 20 rokov. Takýto pokles zvyšuje pravdepodobnosť že Británia zaznamená aspoň miernu recesiu. Britský podnikateľský sentiment upadá od júnového referenda o opustení Európskej únie. Ekonomike by však mohol pomôcť stimul od Bank of England ktorá zasadá už tento štvrtok.
Maloobchodné tržby v eurozóne za mesiac jún medzimesačne stagnovali, keď na medziročnej báze ostali rásť predošlým tempom 1,6 percenta, 0,2 percentuálneho bodu pod očakávanou hodnotou. Za horšími číslami stálo podľa Eurostatu zníženie výdavkov spotrebiteľov na pohonné látky.
V Spojených štátoch boli včera publikované júlové čísla ISM indexu v nevýrobnom sektore, ktoré poukázali na väčšie ako očakávané spomalenie aktivity. Index nákupných manažérov od ISM klesol