Stvrtok 29. októbra. Meniny má Klára

Ranný prehľad trhov 4. júla

Investície 04.07.2016 | 09:16 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Nervozita z brexitu na trhoch postupne vyprcháva.
  • Britský index FTSE 100 rástol v júni najviac od decembra 2011.
  • Podľa šéfa Bundesbanky Weidmanna je otázna efektivita ďalšieho uvoľnenia menovej politiky

Akciové trhy

Európske akciové trhy pokračovali v britskom postreferendovom odraze, keď sa investori akoby unavili z témy brexitu. Kým sa situácia na britskej politickej scéne nevyjasní, čo bude zrejme až na jeseň, téma brexitu by sa mohla dostať mierne do úzadia.  Z pohľadu mnohých obchodníkov nemá zmysel sa každý deň stresovať okolo brexitu, keď stále existuje šanca, že by k nemu nemuselo prísť. Vo Veľkej Británii totiž silnejú tlaky po predčasných voľbách a po prípadnom vypísaní nového referenda. Samotný britský akciový index FTSE 100 rástol za uplynulý týždeň o sedem percent, najviac od decembra 2011, čo ide však najmä na vrub slabšej libry. Wall Street takisto rástla, keď si obchodníci tému brexitu už takmer plne zacenili do kurzov a burzy potiahli nahor solídne makrodáta v podobe zlepšenie sa aktivity vo výrobnom sektore Spojených štátov meranej indexom ISM za jún.

Dlhopisové trhy

Napriek zlepšujúcej sa nálade na trhoch mali ceny dlhopisov v eurozóne tendenciu ďalej rásť, najviac na juhu menovej oblasti vzhľadom na špekulácie, že ECB by mohla zvýšiť objem nákupu týchto dlhopisov na úrok nemeckých, ktorých je nedostatok. Výnosy amerických dlhopisov takisto klesali, keď trhy predpokladajú, že Fed v tomto roku sadzby už nezvýši.

Komoditné trhy

Zlato sa posunulo nad 1 340-dolárovú hranicu, keď rastú očakávania, že hlavné svetové centrálne banky ďalej uvoľnia menovú politiku vzhľadom na neistoty okolo brexitu. Ropa v piatok rástla, keď pokračovala likvidácia postbrexitových pozícií pričom viacerí investori otvárali strategické stávky na odraz komodity v druhej polovici roka vzhľadom na postupné vyrovnávanie sa globálnej ponuky a dopytu po nej. Rope pomáha aj oslabujúci sa dolár.

Devízové trhy

Libra v závere týždňa strácala voči euru aj doláru, keď sa trhy pripravujú na uvoľnenie menovej politiky vo Veľkej Británii. Mínusom pre libru sú aj otázniky nad ďalším vývojom na britskej politickej scéne po brexitovom referende. Euro sa voči doláru mierne odrazilo a korigovali štvrtkové straty, keď na trhy prenikli špekulácie, že ECB by sa mohla odkloniť od kapitálového kľúča pri kvantitatívnom uvoľňovaní vzhľadom na nedostatok nemeckých dlhopisov na trhoch, ktoré majú výnos aspoň –0,4 percenta.

Dôležité správy z ekonomiky

Britské referendum za brexit naďalej zamestnávalo trhy a vyjadrili sa k tomu aj centrálni bankári. Stanley Fischer z Fedu povedal, podobne ako mnohí pred ním, že centrálna banka stále len zhodnocuje dopad hlasovania za vystúpenie z EÚ. Trhy si však myslia, že Fed tento rok sadzby už nezdvihne. Jens Weidmann, šéf Bundesbanky prizvukoval, že menová politika je už veľmi expanzívna a je otázne či by ďalšia expanzia mala stimulačné účinky. Stále väčšia expanzia podľa neho nemôže vyriešiť politickú neistotu.
Z pohľadu makrodát boli naprieč Európou v piatok zverejnené finálne čísla indexov nákupných manažérov (PMI) vo výrobnom sektore za jún. V prípade eurozóny ako celku ako aj Nemecka boli revidované nahor a oproti máju sa zlepšili, čo by indikovalo miernu akceleráciu ekonomického rastu v druhom štvrťroku. No vzhľadom na britské brexitové referendum bude zaujímavé sledovať, ako sa čísla pokazia v júli.
V USA boli v piatok zverejnený ukazovateľ aktivity v spracovateľskom sektore – index zásobovacích manažérov (ISM) za jún, ktorý sa oproti máju nečakane zlepšil na 53,2 bodu, na najvyššiu úroveň od februára, keď rástli subindexy výroby, nových objednávok aj zamestnanosti.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnešný makrokalendár neobsahuje žiadne podstatné zverejnenia z Európy alebo USA.
  • Obchodovanie by mohlo byť pokojné vzhľadom k štátnemu sviatku Dňa nezávislosti v USA.

Zaujalo nás

Náramkové hodinky ako zdravotnícka pomôcka

V najbližších piatich až desiatich rokoch budú ľudia nosiť smart hodinky, ktoré budú vedieť detekovať choroby a zavolať automaticky doktora. Tvrdí to šéf Alphabet, materskej spoločnosti Google Eric Schmidt. Oblasť zdravotníctva by mohla byť veľkou témou záujmu pre viacerých technologických gigantov od Applu až po Samsung a už v súčasnosti robia bystré hodinky čoraz sofistikovanejšie, schopné zmerať tep srdca a krvný tlak. „Veríme, že aplikácia digitálnej technológie v prípade srdcových chorôb, v rôznych druhoch rakoviny či v duševnom zdraví môže revolucionalizovať odvetvie. Tento segment sa môže stať jedným z najväčších nových odvetví,“ uzavrel Schmidt.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial