Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Ranný prehľad trhov 4. novembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Britský súd dal právo rozhodovať o odchode z EÚ parlamentu.
  • Bank of England ponechala úrokové sadzby nezmenené.
  • Výnosy štátnych dlhopisov rastú, napriek neistote na trhoch.

Akciové trhy

Akciové trhy v Európe ostali takmer nezmenené, napriek optimizmu z rozhodnutia súdu Veľkej Británie, že o brexite bude rozhodovať britský parlament. Odchod z Európskej únie by tak nemusel byť taký tvrdý ako sa obávalo. Akciové trhy v USA naďalej pokračujú v poklese, keď trhovému sentimentu vládne neistota z výsledku a kontroverzie okolo blížiacich sa prezidentských volieb v USA.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov rástli, vzhľadom na príčinu neistoty pochádzajúcu z ďalšieho smerovania politiky USA po prezidentských voľbách. Investori tak pri danom riziku požadujú vyššiu výnosnosť.

Komoditné trhy

Zlato po tohto týždňovom prudkom raste len mierne pokleslo, keď trh zaceňuje všetky okolnosti a pravdepodobnosti víťazstva kandidátov prezidentských volieb USA. Ropa klesla na päť týždňové minimá, vzhľadom na rastúcu nadprodukciu a vytrácajúcu sa dôveru v dohodu členov OPECu. Niektorí členovia totiž žiadajú výnimky pri znižovaní produkcie vyplývajúcej z neformálnej dohody organizácie z konca septembra.

Devízové trhy

Americký dolár opäť klesal voči košu hlavných zahraničných mien, keď trhy zvažujú výsledky prezidentských volieb v USA a neisté smerovanie politiky krajiny, v prípade víťazstva Donalda Trumpa. Euro tak voči doláru drží hranicu 110 dolárových centov. Libra vzrástla voči euru, keď jej pomohlo rozhodnutie súdu, že o brexite bude rozhodovať parlament ako aj zvyšujúce sa predpoklady, že brexit by nemusel byť taký tvrdý ako sa očakávalo.

Postaveniu libry pomohol aj nezmenený postoj monetárnej politiky Bank of England, vzhľadom na očakávaný rast inflácie. Tá je dôvodom očakávaní uťahovania monetárnej politiky centrálnej banky v blízkej budúcnosti.

Dôležité správy z ekonomiky

V skorých ranných hodinách bol zverejnený októbrový prieskum nálady v sektore služieb (PMI) z Číny podľa Caixin spolu s kompozitným ukazovateľom (za výrobný a nevýrobný sektor spolu) od rovnakej organizácie, ktorý ukázal na zlepšenie sa sentimentu oproti predošlému mesiacu. Zverejnené tak podporujú oficiálny prieskum zo začiatku týždňa, ktorý rovnako indikoval zlepšenie v dotknutom sektore. Avšak zatiaľ čo oficiálne meranie sa sústredí na veľké, často štátne firmy, súkromný Caixin sa naopak zameriava na menšie súkromne spoločnosti.
Miera nezamestnanosti v eurozóne v septembri ostala nezmenená na úrovni 10 percent. Relatívne vysoká nezamestnanosť poskytuje ECB priestor pre stimulovanie trhu s cieľom zlepšenia podmienok na trhu práce, napriek očakávaniam centrálnej banky pomalého ale stabilného rastu. Trhu práce nepomáha  ani inflácia hlboko pod cieľovou hranicou dvoch percent, keď ECB na čele s Mariom Draghim zvažuje ďalšie možnosti kvantitatívneho uvoľňovania, zatiaľ čo vyzýva vlády aby prebrali iniciatívu.

Séria štvrtkových amerických makrodát začala zverejnením počtu nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci sa 29. októbrom vzrástli o sedem tisíc na 265 tisíc napriek očakávanému poklesu na 255 tisíc. Nové žiadosti však naďalej zotrvávajú pod hranicou 300, ktorá indikuje silný pracovný trh. Pokračujúce žiadosti klesli o 14 tisíc na 2026 tisíc za týždeň končiaci sa 22. októbrom. Finalizácia indexov nákupných manažérov v nevýrobnom sektore a kompozitného PMI v októbri len potvrdila hodnoty jeho predošlých odhadov.

Nevýrobný sektor tak zotrval na hodnote 54,8 bodov a kompozitný index zahŕňajúci aj výrobný sektor na úrovni 54,9 bodov. Prekvapením bol októbrový pokles ISM indexu nákupných manažérov, ktorého pokles prekonal aj očakávania trhu o 1,2 bodu, keď oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 2,3 bodu na 54,8 bodov. Prieskumy naznačujú nízku tvorbu pracovných miest, vzhľadom na neistú budúcnosť ekonomiky, na ktorú sa sťažujú spoločnosti. Makrodáta ukončilo zverejnenie podnikových objednávok za september, ktoré v mesiaci rástli tempom 0,3 percenta, zatiaľ čo bjednávky očistené o dopravný sektor rástli o dvojnásobok.

Objednávky dlhodobej spotreby zvýšili v septembri tempo poklesu z jednej desatiny na tri desatiny. Dlhodobé objednávky očistené o dopravný sektor však rástli o jednu desatinu. Rast objednávok indikuje obnovenie dopytu vo výrobnom sektore, ktorý zaznamenal slabší začiatok roka.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes budú v USA zverejnené ostrosledované výsledky októbrových Nonfarm Payrolls, ktoré sledujú tvorbu pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora, spolu s ďalšími údajmi z trhu práce USA. 
  • Trhy môžu zaujať aj vystúpenia amerických centrálnych bankárov D. Lockharta, R. Kaplana a Stanleyho Fischera.
  • V Európe budu zverejňované finalizované Indexy nákupných manažérov (PMI) v nevýrobnom sektore a kompozitné PMI.

Zaujalo nás

Švajčiarsky hodinár v Silicon Valley

TAG Heuer, výrobca luxusných švajčiarskych hodiniek sa rozhodol konkurovať technologickej spoločnosti Apple na jej domácej pôde – v Silicon Valley. Historicky je to prvý krát čo si veľká švajčiarska hodinárska spoločnosť otvorila kanceláriu v technologickej kolíske USA, kde vytvorila smartwatch alianciu so spoločnosťami Google a Intel. TAG Heuer vracia úder výrobcom „inteligentných hodiniek“ v luxusnom prevedení. Tento rok už predal všetkých 60 tisíc vyprodukovaných kusov po 1 500 dolárov.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *