Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 4. októbra

BankyInvestície 04.10.2016 | 09:27 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Libra na 31-ročnom minime voči doláru pre plán briskej vlády aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy do konca marca 2017.
  • Britský minister financií Philip Hammond naznačil, že lokálna ekonomika bude čeliť najbližšie dva roku turbulenciám.
  • ISM výrobného sektora USA za september sa vrátil nad 50-bodovú hranicu.
  • Ropa Brent nad 50 dolármi po tom, ako Irán vyzval nečlenské krajiny OPECu, aby sa pridali k obmedzeniu produkcie.

Akciové trhy

Európske akciové trhy  v úvode týždňa len stagnovali, keď im chýbal výraznejší impulz pre pohyb. Nemecký akciový trhy bol totiž pre štátny sviatok zatvorený a tak sa neobchodovalo ani s akciami Deutsche Bank, ktoré predchádzajúce dni diktovali trhu sentiment. Navyše okolo Deutsche Bank nie sú žiadne nové správy, okrem už pred víkendom nepotvrdených špekulácií, že pokuta v USA by mohla byť do šesť miliárd dolárov.

Wall Street mierne strácala, hoci septembrová nálada v spracovateľskom sektore meraná podľa indexu zásobovacích manažérov (ISM) prekonala očakávania. No dobré makrodáta mali byť tendenciu vnímané ako zlé, keďže to zvyšuje pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom.

Dlhopisové trhy

Výnosy na dlhopisoch mali tendenciu mierne rásť, keď boli zverejnené relatívne solídne dáta z USA, ktoré prikláňajú jazýček váh viac na stranu skorého zvýšenia sadzieb Fedom, pričom Loretta Mesterová z tejto centrálnej banky naznačila, že by sa tak mohlo stať dokonca už v novembri.

Komoditné trhy

Zlato sa opäť posunulo o niečo nižšie, keď na trhoch rastie očakávanie, že Fed zvýši do konca roka sadzby pričom problémy Deutsche Bank by nemuseli byť pre finančný systém fatálne. Ropa pokračovala v spanilej jazde nahor, keď ďalej profitovala z ochoty krajín OPEC sa dohodnúť na obmedzení produkcie, hoci previs ponuky na trhoch pretrvával. Silný impulzom pre včerajší rast boli slová iránskeho prezidenta Hassana Rouhaniho o tom, že k OPECu by sa mali pridať aj ďalší veľkí producenti a rovnako limitovať ťažbu.

Devízové trhy

Libra klesla na takmer 31-ročné minimá voči doláru pod 128,5 dolárového centu a trojročné minimá voči euru na 87,3 pence po tom, ako britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že chce do konca marca 2017 aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z EÚ. Trhy prekvapilo, že sa tak stane už tak skoro, pričom časť s nich dúfala, že k brexitu by napriek referendu nemuselo vôbec prísť.

Dôležité správy z ekonomiky

Najdôležitejším makrozverejnením včera boli dáta indexu zásobovacích manažérov (ISM) vo výrobnom sektore USA za september, ktoré sa v septembri vrátili nad 50– bodovú hranicu naznačujúcu expanziu aktivity. Rástli na 51,5 bodu, čo bolo viac ako čakal konsenzus trhu. Zlepšenie sa týkalo najmä nových objednávok a výroby. Za tretí kvartál je priemerné ISM na úrovni 51,2 bodu, čo je o šesť desatín menej ako v druhom štvrťroku a nedáva veľkú nádej pre výraznejšiu akceleráciu rastu HDP. Dáta stavebných výdajov z USA za august boli takisto slabé, keď ukázali na 0,7-percentný medzimesačný pokles a dokresľujú, že odraz výrobnej aktivity v treťom štvrťroku nebude výrazný.
V Európe bola zverejnená finalizácia indexov nákupných manažérov (PMI) v sektore výroby za september, ktoré skončili rovnako ako boli rýchle odhady čo sa týka Nemecka a eurozóny ako celku. Vo Veľkej Británii (kde existuje len jedna publikácia- rovno finálna) ukázali štatistiky na zlepšenie sa nálady vo výrobnom sektore ekonomiky na 55,4 bodu a je teda najlepšia od leta 2016. Ide to najmä na vrub slabšieho šterlingu.
Včera mali aj vystúpenia dvaja centrálni bankári Fedu. Lorreta Mesterová povedala, že na novembrovom zasadnutí Fedu sa bude diskutovať o zvyšovaní sadzieb. Vyjadrila sa, že Fed by sa mal pozerať dopredu a nie len čakať. Bill Dudley si filozoficky zauvažoval, že z pohľadu risk manažmentu čím existuje obava o efektívnosti nekonvenčnej menovej politiky, tým opatrnejší je potrebné byť pri sprísňovaní menových podmienok. Ide teda o pomerne jasný holubičí prejav.
Nový britský minister financií Philip Hammond prilial olej do suda nervozity okolo brexitu. Vyjadril sa, že Veľká Británia bude minimálne najbližšie dva roky čeliť ekonomickým turbulenciám a fiškálnej neistote.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes je makrokalendár prázdny, čo sa týka zverejnenia dôležitých makrodát.
  • Trhy by mohli zaujať názory niektorých centrálnych bankárov, najmä Petra Praeta z ECB či Jeffreyho Lackera z Fedu.

Zaujalo nás

Selfie ako autentifikacia

MasterCard zaviedol možnosť autentifikácie platieb pre online nákupy odtlačkom prstov alebo selfie fotkou. Spoločnosť tak bojuje so zaužívanými, ale aj novovznikajúcimi technologickými spoločnosťami v sektore. Mobilná aplikácia Identity Check Mobile umožní zákazníkom vykonať platbu bez potreby zadania hesla či PINu. MasterCard dúfa, že tieto novinky zvýšia atraktivitu tohto spôsobu platby a zároveň zvýši ich zabezpečenie.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *