Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Ranný prehľad trhov 5. 11. 2019

Investície 05.11.2019 | 10:01 0 Komentárov
 • Wall Street opäť prepisovala historické maximá a európske akcie sa posunuli na štvorročné maximá, keď rally čerpá silu z optimizmu z blízkosti uzavretia obchodnej dohody medzi USA a Čínou.
 • Biely dom zvažuje, že odstráni niektoré dovozné clá na čínske tovary.
 • Nálada v čínskej ekonomike sa zlepšuje podľa prieskumov PMI už štvrtý mesiac v rade.

AKCIOVÉ TRHY

Neutíchajúci apetít investorov vyniesol včera všetky tri hlavné americké indexy na svoje nové maximá. Býčí trend posilnil posun v americko-čínskych obchodných rokovaniach, keď americká strana vyjadrila presvedčenia, že prvá časť obchodnej dohody by mohla byť podpísaná už tento mesiac. S optimistickými správami prišiel aj americký minister obchodu Wilbur Ross, podľa ktorého slov nebude potrebné zavádzať clá na európske automobily. Zároveň predostrel možnosť skorého vydania licencií americkým technologickým spoločnostiam na predaj komponentov čínskemu technologickému gigantu Huawei. Sentiment podporila aj pomaly končiaca výsledková sezóna. Po oznámení štvrťročných výsledkov posilnili o viac ako percento aj akcie spoločnosti Bershire Hathaway. Naopak prudko sa prepadli akcie spoločnosti Under Armour, ktoré po druhom zhoršení celoročného výhľadu tržieb zaznamenali stratu až 19 percent. Oslabili aj akcie McDonald’s, po správach o prepustení generálneho riaditeľa kvôli vzťahu zo zamestnankyňou. Obnovený obchodný optimizmus dodal výtlak aj európskym akciám, ktoré sa vyšplhali na najvyššiu úroveň za ostatné štyri roky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zbližovanie Washingtonu a Pekingu v oblasti obchodnej politiky podporilo prudký odraz výnosových kriviek štátnych dlhopisov. Americký 10-ročný výnos zaznamenal najprudšie denné stúpanie za posledné tri týždne a opäť sa priblížil k hranici 1,8 percenta. Európske dlhopisy nasledovali vývoj tých amerických a nemecký 10-ročný výnos rástol k -0,3 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Pokračujúca akciová rally, rast dlhopisových výnosov a silnejší dolár ubrali výtlak zlatu, ktoré sa však aj naďalej udržalo nad 1500 dolárovou métou. Ropa pokračovala vo svojom raste z piatka, keď ju na päťtýždňové maximum vyniesla nádej na čínsko-americké obchodné riešenie a plány saudskoarabskej štátnej spoločnosti Saudi Aramco  vstúpiť na burzu, čo má byť najväčšia verejná ponuka akcií v histórii.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na úvod týždňa sa darilo americkému doláru, a to aj napriek slabším americkým dátam, keď v septembri opäť poklesli objednávky tovarov dlhodobej spotreby aj podnikové objednávky. Dolár posilňoval v nádeji obchodného prímeria medzi USA a Čínou a doznievajúcej reakcii na piatkovú priaznivú štatistiku z amerického trhu práce. Euro bolo tlmené nepriaznivými vyhliadkami v európskom priemysle.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včera boli zverejnené finálne čísla októbrových prieskumov PMI výroby naprieč Európou. Potvrdili stabilizáciu sentimentu hoci na recesných úrovniach. Pozitívne je však, že sa prestali zhoršovať. Nemecké PMI výroby bolo dokonca revidované oproti rýchlemu odhadu nahor na 42,1 bodu z 41,9 bodu, a mierne nahor bol revidovaný aj PMI výroby za eurozónu ako celok na 45,9 bodu z 45,7 bodu.
 • Včera bola z eurozóny zverejnená aj investorská dôvera Sentix za november, ktorá sa výrazne zlepšila na -4,5 bodu z -16,8 bodu, keď od konca prázdnin nastala rally na akciových trhoch v nádeji na zakopanie bojovej sekery obchodnej vojny medzi USA a Čínou ako aj na poklese rizika pravdepodobnosti tvrdého brexitu.
 • Zo Spojených štátov včera dorazili finálne čísla septembrových objednávok tovarov dlhodobej spotreby, ktoré medzimesačne klesli o 1,2 percentna, čo signalizuje ďalej investičnú slabosť. Okrem toho boli zverejnené aj septembrové podnikové objednávky, ktoré medzimesačne klesli o 0,6 percenta. Potvrdzuje sa tak, že sektor výroby je achilovou pätou americkej aj globálnej ekonomiky.
 • Denník Finacial Times prišiel dnes so správou o tom, že Spojené štáty zvažujú zrušenie čínskych dovozných ciel na vybrané tovary v celkovej výške 112 miliárd dolárov.
 • Christine Lagardeová mala včera prvé verejné vystúpenie vo funkcii prezidentky ECB. Nehovorila o menovej politike, no vyzvala na to, aby Európa o sebe nepochybovala, aby ukázala silu a odvahu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • V skorých ranných hodinách boli zverejnené čísla prieskumov aktivity Caixin PMI v sektore služieb v Číne za október, ktorý ukázal na jeho mierne zhoršenie sa na 51,1 bodu po 51,3-bodovej úrovni zo septembra. Kompozitný Caixin PMI ostal takmer stabilný na úrovni 52,0 bodu (vs. 51,9 bodu zo septembra), keď prišlo k určitému odrazu vo výrobnom sektore. Celkovo sú čínske prieskumy PMI vnímané pozitívne, keď minimálne ukázali zastavenie sa zhoršovania sentimentu a očakáva sa, že v nasledujúcich mesiacoch by mohol prísť odraz, okrem iného ako vďaka zníženiu neistôt okolo obchodnej vojny.
 • Dopoludnia budú zverejnené britské PMI služieb a kompozitný PMI za október.
 • Popoludní dorazia finálne čísla prieskumov PMI služieb a kompozitný PMI zo Spojených štátov za október. Pozorne bude sledovaný aj októbrový prieskum aktivity v službách podľa ISM.

ZAUJALO NÁS

Warren Buffet hromadí peniaze

Holdingová spoločnosť amerického miliardára Warrena Buffetta Berkshire Hathaway dosiahla nový rekord, keď aktuálne drží v hotovosti až 128 miliárd dolárov. Masívnemu kopeniu hotovosti výraznejšie neublížil ani spätný odkup vlastných akcií vo výške 700 miliónov dolárov v priebehu tohto roka. Dôvodom rekordne nabobtnaného účtu sú nadštandardné zisky dcérskych spoločností, ako aj malé využitie kapitálu v rámci nových investícií.

Medzi investormi postupne rastie frustrácia, ako neefektívne spoločnosť využíva svoje prostriedky. Berkshire však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá naznačuje hromadením hotovosti svoju opatrnosť. Najviac hotovosti medzi firmami drží technologický gigant Apple s 205,9 miliardami dolárov. Pomyselnú tretiu priečku drží matka Google Alphabet, ktorý má v hotovosti 117 miliárd dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *