Utorok 17. októbra. Meniny má Hedviga

Ranný prehľad trhov 5. 6. 2017

Investície 05.06.2017 | 09:24 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Tvorba pracovných miest v USA za máj výrazne pod konsenzom.
  • Miera nezamestnanosti v USA na najnižšej úrovni od roku 2001.
  • Saudská Arábia a ďalšie krajiny Perzského zálivu oznámili prerušenie stykov s Katarom pre jeho podporu terorizmu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy ako aj nemecký index DAX 30 prepisovali historické maximá, keď otriasli zo zverejnenia výrazne horšieho ako očakávaného májového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce. Jedno horšie číslo totiž ešte neznamená, že americká ekonomika by mohla chladnúť. Navyše možno sa na to pozerať aj alternatívne, že ak sa ekonomika nachádza v plnej zamestnanosti je pre firmy čoraz ťažšie obsadzovať pracovné miesta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch v závere týždňa klesli, keď reagovali na menší ako očakávaný prírastok pracovných miest v máji v Spojených štátoch podľa nonfarm payrolls reportu. Klesla totiž pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom v júni, a to napriek určitej trhovej schyzofrénii, keď väčšina investorov tvrdí, že rozhodnutie Fedu nestojí a nepadá na jednom horšom čísle. Koniec koncov prírastom pracovných miest v USA pokračoval už 80 mesiac v rade, čo je najdlhšia séria od 30 rokov minulého storočia.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato vystrelilo na šesťtýždňové maximá v reakcii na publikáciu slabého májového prírastku pracovných miest v Spojených štátoch. Ropa klesla po tom, ako americký prezident Donald Trump oznámil vystúpenie z parížskeho klimatického dohovoru, čo vyvolalo obavy, že tento krok by mohol viesť k rastu ťažby v krajine a ešte viac by zhoršil previs ponuky a zásob komodity vo svete.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár klesol voči euro tesne pod 113 dolárových centov, keď reagoval na slabý májový nonfarm payrolls report z domáceho trhu práce, hoci nezamestnanosť klesla na 16-ročné minimá.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Prírastok pracovných miest v USA za máj podľa nonfarmpayrolls reportu dosiahol 138 tisíc, čo výrazne, o 50 tisíc, zaostalo za konsenzom. Navyše revidované nado boli aj čísla za predošlé dva mesiace. Za posledného pol roka tak americká ekonomika vytvorila v priemer 161 tisíc pracovných miest, pričom minuloročný priemer bol vo výške 193 tisíc. Za ostatné tri mesiace sa miesta tvoria tempom 123 tisíc mesačne. Ďalšie štatistiky hovoria, že americká ekonomika tvorila miesta už 80 mesiac v rade, čo je najdlhšia séria od 30 rokov minulého storočia. Nezamestnanosť klesla na 4,3 percenta, čo predstavuje najnižšiu úroveň od roku 2001. Priemerná hodinová mzda rástla medzimesačne o 0,2 percenta a medziročne o 2,5 percenta, čo je relatívne nízke číslo pri tak silnom trhu práce.
  • Patrick Harker z Fedu povedal, že  očakáva dve ďalšie zvýšenia sadzieb centrálnou bankou v tomto roku po 25 bázických bodov pričom obavy z pomalého rastu inflácie vníma ako neopodstatnené. Navyše povedal ,že tvorba pracovných miest v USA tempom okolo 100– tisíc mesačne je dostatočná pre normálnu ekonomiku.
  • Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt oznámili dnes ráno prerušenie diplomatických stykov s Katarom a cestovanie do tejto krajiny. Ide o dôsledok údajnej katarskej podpory iránskej teroristickej aktivity v regióne.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V skorých ranných hodinách boli publikované dáta PMI z Číny podľa súkromnej organizácie Caixin, ktoré ukázali na ďalšie zlepšenie sa sentimentu vo výrobe aj službách.
  • Dopoludnia budú naprieč Európu zverejnené finálne čísla indexov nákupných manažérov (PMI) v službách za máj.
  • PMI služieb za máj spolu s konkurenčným ISM  nevýrobného sektora za rovnaký mesiac bude publikované aj v USA. Okrem toho budú zverejnené aj finálne čísla aprílových objednávok tovarov dlhodobej spotreby a podnikových objednávok.

ZAUJALO NÁS

Američania kupujú najviac diamantov

Dopyt po diamantoch v USA predstavuje viac ako polovicu svetovej spotreby, keď v minulom roku vzrástla o 4,4 percenta na 41 miliárd amerických dolárov, tvrdí jeden z najväčších producentov De Beers. Vysoký dopyt prichádza v čase expandujúcej ekonomiky a rastu pracovného trhu, čo pomáha nahradiť pokles dopytu na zvyčajne silných trhoch ako je India či Čína. Svetový dopyt vzrástol len o tri desatiny percenta na 80 miliárd amerických dolárov. Drahým kameňom sa nedarilo ani na Strednom východe, vzhľadom na nižšie ceny ropy.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *