Utorok 14. júla. Meniny má Kamil

Ranný prehľad trhov 5. 6. 2020

Investície 05.06.2020 | 10:02 0 Komentárov
  • ECB zvýšila objem kvantitatívneho uvoľňovania v rámci PEPP programu o 600 miliárd EUR a predĺžila jeho platnosť minimálne do leta 2021.
  • Euro reagovalo na tento krok paradoxne výrazným posilnením sa a rizikové prírážky dlhopisov periférií eurozóny veľkým poklesom.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie si po predchádzajúcom solídnom raste zobrali oddychový čas a mierne pribrzdili svoju rely, ktorú ženie vpred uvoľňovanie reštriktívnych opatrení a znovu otváranie ekonomiky, ako aj „steroidy“ v podobe v podobe finančných injekcií od svetových vlád a centrálnych bánk. Medzi investormi zavládla obava, či akciový rast z posledných týždňov nezašiel až príliš ďaleko a tak vyberali zisky pred dnešným zverejnením májovej nezamestnanosti v USA. Zlepšujúcu situáciu naznačil počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktorý minulý týždeň po prvý krát od polovice marca klesol pod dva milióny. I tak sa však očakáva, že nezamestnanosť dosiahne maxím z čias veľkej hospodárskej krízy. Nervozita prevládala aj na európskych trhoch, ktoré výraznejšie nenakopla ani ECB, ktorá navýšila objem núdzového programu nákupu cenných papierov o ďalších 600 miliárd eur na 1,35 bilióna eur, čím chce podporiť úverovanie firiem a domácností.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rozšírenie kvantitatívneho uvoľňovania ECB hýbalo dlhopisovým trhom, kde výrazne nadol klesali výnosy slabých južanských štátov a periférie eurozóny. Naopak vypredávali sa dlhopisy Nemecka a Spojených štátov, kde 10-ročný výnos vystúpil nad 0,8 percenta, keď trhy veria, že dno koronakrízy bolo dosiahnuté a aktivita podporovaná fiškálnymi a menovými stimulmi sa začína odrážať.

KOMODITNÉ TRHY

Na pokles akcií a inflačné obavy zareagovalo pozitívne zlato, ktoré si pripísalo takmer percento a vrátilo sa nad 1700 dolárovú hranicu. Bez výraznejšieho pohybu bola ropa, ktorá len mierne spevňovala, keď čísla zatiaľ ukazujú súlad obmedzenia produkcie s dohodou OPEC+, ale objavujú sa otázniky o ochote aj ostatných producentov predĺžiť dohodu o znížení ťažby, na ktorom sa predbežne dohodli najväčší hráči Rusko a Saudská Arábia.

DEVÍZOVÉ TRHY

Výraznej vzpruhy od ECB sa dostalo euru, ktoré voči doláru vystúpilo nad 113 dolárových centov. Možno polemizovať, či k tomu viac prispelo rozšírenie kvantitatívneho uvoľňovania, absencia negatívneho prekvapenia u zníženej prognózy HDP, prípadne pevná pozícia centrálnej banky vo vzťahu k nemeckému ústavnému súdu, ktorý prednedávnom napadol jej predchádzajúce programy nákupu aktív.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera zasadala Európska centrálna banka, ktorá podľa predpokladov navýšila objem programu pandemického núdzového nákupu (PEPP) z 750 miliárd EUR (oznámených v marci) o ďalších 600 miliárd EUR (konsenzus očakával okrúhlych 500 miliárd EUR) na 1,35 bilióna EUR. Súčasne bola predĺžená minimálna platnosť programu z konca roka 2020 do júna 2021. ECB oznámila, že istinu maturujúcich dlhopisov v rámci programu bude reinvestovať minimálne do konca roka 2022. Tieto kroky sú potrebné na návrat inflácie smerom k dvom percentám.  ECB predstavila aj aktualizovanú prognózu ekonomického rastu a inflácie, ktorá bola v porovnaní s marcovou výrazne horšia. Predpokladá kontrakciu ekonomiky eurozóny  v tomto roku na úrovni 8,7 percenta (v marci ešte očakávala rast 0,8-percentným tempom) a obnovu 5,3-percentným tempom v roku 2021 a 3,3- percentný rast v roku 2022. Spotrebiteľské ceny by mali rásť 0,3-percentným tempom v tomto roku (vs. 1,1 percenta v marcovej prognóze), v budúcom roku sa dynamika ich rastu zrýchli na 0,8 percenta v roku 2022 na 1,3 percenta. Všetko sú to čísla hlboko pod dvojpercentým cieľom ECB, čo značí, že uvoľnená menová politika tu ostane ešte dlho. My si dokonca myslíme, že ECB bude musieť pristúpiť ešte k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky navýšením kvantitatívneho uvoľňovania v rámci PEPP programu. Jednak preto, že predpokladáme, že na jeseň, keď predstaví ďalšiu aktualizáciu ekonomického rastu, ktorá bude ešte pesimistickejšia, a jednak preto, že ak by nakupovala dlhopisy súčasným denným tempom (cca. 6 mld. EUR) tak by PEPP program naplnila program už vo februári 2021.
  • Po tom, ako sa včera nemecká vláda dohodla na ďalšom fiškálnom stimule v objeme 130 miliárd EUR, sa vo veľkom už dlhšie diskutuje aj o dodatočnom fiškálnom balíčku v Spojených štátoch v objeme 1000-1300 miliárd USD.
  • Robert Lighthizer, ktorý je v americkej administratíve spoluzodpovedný za obchodné vzťahy včera utlmil čínsko- americké obchodné napätie. Povedal, že  „fáza jedna“ obchodnej dohody medzi obomi krajinami funguje dobre a verí, že Čína ju napĺňa dostatočným nákupom poľnohospodárskych produktov.
  • Z makrodát boli včera zverejnené aprílové maloobchodné tržby na úrovni eurozóny, ktoré pre reštriktívne opatrenia súvisiace s koronavírusom klesli medziročne o 19,6 percenta po 8,8 percentnom poklese v marci a na medzimesačnej báze klesli o 11,7 percenta po 11,1 percentnom poklese. Predpokladáme, že v apríli bolo dosiahnuté dno koronakrízy. Teda májové čísla by mali na medzimesačnej báze už rásť, hoci na medziročnej bude stále ešte pokles, no výrazne nižší ako v apríli, keď sa reštrikcie uvoľňujú a ekonomiky odrážajú.
  • Z USA včera dorazili pravidelné týždenné dáta z trhu práce v podobe žiadostí o podporu. Nové žiadosti o podporu za týždeň končiaci sa 29. májom dosiahli 1,877 milióna a ide o ďalšie spomalenie tempa rastu (z marcového dna) , čo hovorí o tom, že trh práce sa začína v USA stabilizovať po koronakríze. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 22. májom sa posunuli na 21,487 milióna, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu týždňu (20, 838 milióna)  mierny nárast.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Nemecku boli už ráno zverejnené aprílové čísla podnikových objednávok za apríl, ktoré na medziročnej báze klesli o dychvyrážajúcich 36,6 percenta.
  • Hlavnou udalosťou dňa bude májový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce zverejnený o 14:30 nášho času. Konsenzus očakáva čistý úbytok 8-tisíc pracovných miest po 20,5 miliónovej strate v apríli.

ZAUJALO NÁS

Americkí miliardári sú po kríze ešte bohatší

Hodnota majetku amerických miliardárov stúpla od vypuknutia pandémie koronavírusu v USA o viac ako 19 percent. Za posledných 11 týždňov im tak majetok narástol v absolútnej hodnote o 565 miliárd dolárov. Pritom v rovnakom období prišlo o prácu až 42,6 milióna Američanov, čo ešte viac zvýši príjmovú nerovnosť a rozšíri majetkové rozdiely v spoločnosti. Vyplýva to zo štúdie Inštitútu pre politické štúdie.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *