Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Ranný prehľad trhov 5. 8. 2020

Investície 05.08.2020 | 09:32 0 Komentárov

• Zlato prekonalo métu 2000 dolárov pri poklese 10-ročného amerického výnosu na rekordné dno 0,51 percenta.

• Americký technologický index Nasdaq Composite sa blíži k méte 11-tisíc bodov, včera opäť prekonal historické maximá.

• Dnes by predstihové indexy PMI Composite za júl mali ukázať zlepšenie sa sentimentu v ekonomike eurozóny aj USA už tretí mesiac po sebe po koronašoku.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie pokračovali vo svojom raste, keď ich z miery nevykoľajil ani pokračujúci rekordný prírastok nakazených koronavírusom v USA aj vo svete. Medzi investormi skôr panovali nádeje, že v Kongrese budú politici schopní schváliť ďalšie stimulačné opatrenia na pomoc ekonomike čeliť negatívnym dopadom koronavírusu. Vďaka rastúcej cene ropy prispeli veľkou mierou k rastu akciového trhu energetické spoločnosti. Európske akcie po pondelkovej rally stratili dych a obchodovanie zakončili v zmiešaných číslach, keď už nedokázali zareagovať na vývoj v Amerike. Sentiment výrazne ovplyvnili slabé výsledky spoločností, ktoré zatienili aj zlepšovanie priemyselnej aktivity na oboch brehoch Atlantiku.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americký 10-ročný výnos spadol na svoje rekordné minimá na hranici 0,51 percenta, keď investori zostávajú pesimistickí k vyhliadkam americkej ekonomiky a neuspokojuje ich ani pomalé tempo rokovaní o ďalšom balíčku finančných stimulov na boj s ekonomickými dopadmi pandémie koronavírusu v americkom Kongrese. Obdobná situácia bola aj v Európe, kde sa nemecká desiatka držala dvojmesačných miním. Na druhej strane aktivita ECB a odsúhlasenie záchranného fondu lídrami EÚ znamenalo ďalší pokles rizikových prirážok dlhopisov periférie eurozóny.

KOMODITNÉ TRHY

Klesajúce výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov a oslabujúci dolár, vyniesli zlato po prvý krát v histórii nad dvetisíc dolárovú hranicu. V mohutnom raste pokračovalo striebro, ktoré si pripísalo sedempercentné zisky. Ropa sa v očakávaní poklesu amerických zásob vrátila nad 41 dolárovú hranicu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Po chvíľkovom oddychu sa vrátil negatívny postoj k doláru, ktorý mierne oslaboval voči konkurencii. Straty dolára prehlbujú hlavne obavy, že ekonomika Spojených štátov sa bude z koronakrízy zotavovať ďaleko pomalšie ako iné vyspelé ekonomiky. Americkú menu nezachránil ani výraznejší nárast júnových priemyselných objednávok ako sa čakalo. Svoju pozíciu sa darilo držať euru, ktoré voči doláru apreciovalo na 118 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

• Včera bol takmer prázdny makrokalendár. Z dôležitejších čísel dorazili len júnové podnikové objednávky z USA, ktoré medzimesačne rástli 6,2-percentným tempom po 7,7-percentnej dynamike v máji.

• Medzi americkými Demokratmi, ktorí majú väčšinu v Snemovni reprezentantov Kongresu a Republikánmi, ktorí dominujú v Senáte stále neprišlo k zásadnejšiemu zblíženiu názorov ohľadne formy ďalších fiškálnych stimulov. Trhy sú však presvedčené, že skôr či neskôr príde ku kompromisu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

• V skorých ranných hodinách boli zverejnené júlové prieskumy aktivity PMI podľa Caixinu (teda nie štátne) z Číny zo sektora služieb. Ukázali síce pokračovanie expanzie, keď dosiahli 54,5 bodu, no ide o spomalenie oproti júnovému číslu 55,7 bodu. Súčasne aj agregátny index PMI Composite klesol na 54,1 bodu z júnových 58,4 bodu.

• V priebehu dňa budú zverejnené finálne čísla júlových prieskumov PMI služieb a kompozitný PMI naprieč Európou ako aj zo Spojených štátov, kde by malo byť potvrdené zlepšovanie sa sentimentu tretí mesiac po sebe. Indexy by sa mali posunúť výrazne nad 50-bodovú métu, čo signalizuje návrat k ekonomickej expanzii.

• Z eurozóny budú okrem toho zverejnené júnové maloobchodné tržby, kde by sa mal zmierniť medziročný pokles z májových vyše piatich percent na necelé percento.

• Popoludní budú pozorne sledované čísla júlového ADP reportu tvorby pracovných miest súkromným sektorom z USA, bilancia zahraničného obchodu z USA za jún ako aj júlový prieskum aktivity v nevýrobnom sektore podľa ISM.

ZAUJALO NÁS

Odliv mozgov z Británie

Podľa analýzy britsko-nemeckého tímu sociológov zasiahol Britániu, kvôli neistote prameniacej z brexitu, masívny odliv vzdelaných ľudí do EÚ. Za posledné roky opustilo krajinu až o tretinu viac Britov ako tomu bolo pred referendom v roku 2016. Kým v rokoch 2008 až 2015 mierilo do krajín EÚ 57 tisíc Britov, v rokoch 2016 až 2018 sa zdvihol počet na 73 tisíc. Najviac sa ich usadilo v Španielsku, Francúzsku a Nemecku.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial