Stvrtok 20. septembra. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Ranný prehľad trhov 5. 9. 2017

Investície 05.09.2017 | 10:05 0 Komentárov
  • Trhy nervózne z krokov Severnej Kórei, ktorá údajne pripravuje ďalší test jadrovej bomby.
  • Zlato sa posunulo na najvyššie úrovne od septembra 2016.
  • Dolár ostáva pod tlakom.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Ázii aj v Európe v pondelok klesali, keď sa k slovu prihlásilo geopolitické napätie prameniace z víkendového testu vodíkovej bomby Severnou Kóreou. Americké burzy boli zatvorené pre sviatok práce slávený na rozdiel od nás v prvý septembrový pondelok.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov klesali v reakcii na zvýšenú averziu voči riziku po úspešnom teste severokórejskej jadrovej bomby cez víkend.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na takmer ročné maximá, keď investori kupovali toto bezpečne vnímané aktívum po ďalšom teste jadrovej bomby v Severnej Kórei, pričom nikto presne nevie ako bude na tento vývoj reagovať Washington s ťažko predvídateľným prezidentom Donaldom Trumpom. Ropa klesala, keď sa investori pre geopolitické napätie obracali chrbtom rizikovejším aktívam.

DEVÍZOVÉ TRHY

Z geopolitického napätia okolo Severnej Kórei profitovali tradičné bezpečné vnímané menové prístavy v podobe japonského jenu a švajčiarskeho franku. Dolár ostal pod tlakom a voči euru klesol na 119 centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bolo zverejnených len zopár dôležitejších makrodát. Prvým z nich bola investorská dôvera Sentix z eurozóny za september, ktorá sa zlepšila oproti predošlému mesiacu o 0,5 bodu na 28,2 bodu, čím sa dostala na k blízkosti nedávno dosiahnutých cyklických maxím. Index cien výrobcov v eurozóne za júl medzimesačne stagnoval po 0,2 percentnom poklese za jún. Medziročne spomalil oproti predošlému mesiacu dynamiku rastu na 2,0 percenta z 2,4-percentného tempa.
  • Po štátnom sviatku Labour Day začína po prázdninách svoju činnosť aj americký Kongres, kde sa budú v najbližších týždňoch upierať oči (nielen) investorského sveta na debatu ohľadne opätovného navýšenia dlhového stropu. Minister financií Steven Mnuchin deklaroval, že by to mohlo byť spojené do jedného celku aj s úľavami okolo hurikánu Harvey. Ide o politický kalkul, ktorý by mal teoreticky znížiť riziko neprijatia legislatívy, keďže nikto zo zákonodarcov nechce byť vnímaný ako človek, ktorý by nechcel pomôcť ľuďom postihnutým prírodnou katastrofou. Na druhej strane Republikáni v Snemovni reprezentantov deklarovali, že chcú o zákone o pomoci po hurikáne hlasovať samostatne.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách bol zverejnený súkromný prieskum nálady v sektore služieb (PMI) z Číny za august podľa organizácie Caixin, ktorý ukázal zlepšenie oproti júlu podobne ako aj kompozitný PMI.
  • Finálne čísla indexov nákupných manažérov (PMI) v službách a kompozitného PMI (za služby a výrobu) budú dnes dopoludnia za august publikované naprieč Európou.
  • V USA budú dnes zverejnené podnikové objednávky za júl spolu s júlovými finálnymi číslami objednávok tovarov dlhodobej spotreby. Okrem toho budú mať vystúpenie Neel Kashkari a Laela Brainardová z Fedu.
  • Okrem toho Kongres začne opäť svoju činnosť po prázdninovej prestávke. V centre pozornosti trhov budú najmä rokovania o navýšení dlhového stropu.

ZAUJALO NÁS

Čínski muži si potrpia na kozmetiku

Čínski mladí muži, predovšetkým tí narodení v 90-tych rokoch minulého storočia, sa stávajú hlavnou hybnou silou za dynamicky rastúcim lokálnym trhom s kozmetickými prípravkami, ktorý dosiahol už veľkosť 33 miliárd dolárov, keď minulý rok narástol o vyše osem percent. Muži v Číne majú takmer rovnaké výdaje na kozmetiku ako čínske ženy. Výskumná agentúra Euromonitor predpokladá, že ich výdavky na kozmetiku porastú ročne do roku 2019 o 13,5 percenta, čo je vyše dvojnásobne viac ako odhadovaný rast globálneho trhu s pánskou kozmetikou s tempom 5,8 percenta.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *