Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 5. januára 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Inflácia v eurozóne za december je najvyššia od leta 2013.
  • Zápisnica z decembrobého zasadnutia Fedu odhalila pozitívne riziká rýchlejšieho rastu HDP Spojených štátov vďaka fiškálnej expanzii.
  • Marie Le Penová, francúzska prezidentská kandidátka Národného frontu zmierňuje svoj slovník voči vystúpeniu z eurozóny.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Na akciových trhoch na oboch brehoch Atlantiku naďalej pretrvával pozitívny sentiment, ktorý čerpal energiu zo zverejnenia ostatnej série makrodát hovoriacich o solídnej kondícii globálnej ekonomiky a očakávaniach, že nová vláda Donalda Trumpa v USA prispeje k akcelerácii rastu miestnej ekonomiky.

Dlhopisové trhy

Ceny na dlhopisových trhoch sa konsolidovali, keď chýbal výraznejší impulz k ich pohybu. Zverejnenie rastu inflácie v eurozóne za december najrýchlejším tempom od leta 2013 ako aj jastrabej zápisnicu Fedu bolo už plne zacenené v trhu.

Komoditné trhy

Zlato sa odrazilo na štvortýždenné maximá, k čomu prispela korekcia sily dolára ako aj robustný fyzický dopyt po kove z Číny a Indie. Ropa takisto rástla v dôsledku slabšieho dolára ako aj očakávaní poklesu komerčných zásob komodity v Spojených štátoch.

Devízové trhy

Dolár sa oslabil voči košu hlavných svetových mien vrátane eura, keď sú obchodníci opatrní v otváraní ďalších stávok na rast americkej meny pred zverejnením piatkového reportu nonfarm payrolls z decembrového trhu práce v USA.

Dôležité správy z ekonomiky

  • Včera bola publikovaná zápisnica z decembrového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) amerického Fedu. V skratke, takmer všetci jeho členovia vyjadrili názor, že existuje riziko rýchlejšieho rastu ekonomiky v dôsledku očakávanej expanzívnej fiškálnej politiky pod novým prezidentom USA Donaldom Trumpom. Približne polovica členov výboru zahrnula fiškálnu expanziu do svojich predpovedí. Zápisnica zároveň odhalila, že približne centrálni bankári zdôraznili neistotu ohľadne načasovania, veľkosti a zloženia budúcich fiškálnych a hospodárskych iniciatív, ako aj efektu, aký budú mať na agregátny dopyt a ponuku. To spôsobuje, že bude obtiažnejšie komunikovať, ako sa bude v budúcnosti vyvíjať menová politika a tempo zvyšovania sadzieb. Zápisnica tiež ukázala, že projekcie vyššieho reálneho rastu HDP budú čeliť možným protivetrom v dôsledku vyšších úrokových sadzieb ako aj hodnoty dolára. Inak zápisnica nič nového mimo Trumpa v zásade nepriniesla. Možno vypichnúť fakt, že viacero centrálnych bankárov sa obáva podstrelenia dlhodobej normálne miery zamestnanosti.
  • Index nákupných manažérov (PMI) v nevýrobnom sektore Nemecka v decembrovej finalizácii vykázal rast oproti predošlým odhadom o päť desatín bodu na 54,3 bodov. Kompozitný PMI zahŕňajúci aj výrobný sektor vzrástol v decembrovej finálnej podobe o štyri desatiny na 55,2 bodov. Rast Nemecka sa podpísal na rovnako solídnych výsledkoch eurozóny, ktorá sa taktiež tešila lepším ako očakávaným hodnotám aj z Francúzska. Mierny pokles zaznamenal len nevýrobný sektor Talianska. PMI eurozóny v nevýrobnom sektore tak v decembrovej finalizácii vzrástol o šesť desatín bodu na 53,7 bodov, zatiaľ čo kompozitný index si pripísal päť desatín bodu na 54,4 bodov oproti predošlým odhadom. Sentimentu v menovej únii pomáha slabšie euro zlepšujúce konkurencieschopnosť exportu ako aj vyšší dopyt po službách zo zahraničia. Väčší ako očakávaný stimul zo strany ECB ohlásený na decembrovom zasadnutí taktiež zohráva svoju rolu.
  • Index spotrebiteľských cien (CPI) v eurozóne v decembri prekvapivo prekonal očakávania trhu a vzrástol na najvyššie úrovne od septembra 2013. Tempo rastu CPI vzrástlo z 0,6 percenta na 1,1 percenta, prekonávajúc očakávania o jednu desatinu percenta. Jadrový CPI očistený o volatilné ceny potravín a energií oproti predchádzajúcej hodnote a konsenzu trhu v rovnakej výške vzrástol o jednu desatinu percenta na 0,9 percenta. Napriek tomu, že Jadrový CPI je stále ďaleko od cieľových dvoch percent ECB, centrálna banka sa pravdepodobne stane terčom kritiky jastrabích členských krajín.
  • Prezidentská kandidátka francúzskeho Národného frontu Marie Le Penová oznámila, že chce národnú francúzsku menu a zároveň euro ako spoločnú menu. Ide tak o postupné umierňovanie jej radikálneho slovníka odchodu Francúzska z eurozóny.

Kľúčové očakávané udalosti

  • V skorých ranných hodinách boli zverejnené dáta prieskumu nálady v službách v Číne za december podľa PMI, ktoré ukázali na zlepšenie aktivity a podobne narástol aj kompozitný ukazovateľ PMI.
  • Dnes dopoludnia budú zverejnené britské čísla PMI nevýrobného sektora za december a index cien výrobcov v eurozóne za november, kde sa očakáva odraz inflačných tlakov.
  • Hlavná pozornosť sa však bude sústreďovať na decembrový ADP report z amerického trhu práce popoludní (14:15) a prieskum sentimentu v nevýrobnom sektore podľa ISM za december (16:00).

Zaujalo nás

Nakupovanie prostredníctvom augmentovanej reality

Alphabet, materská spoločnosť Google sa spojila s automobilkou BMW a spoločnosťou Gap. Spolu vytvorili projekt Tango, aplikáciu ktorá užívateľom prostredníctvom augmentovanej reality predstaví modely BMW na ich zariadeniach vo fyzickom prostredí. BMW zatiaľ testuje model mestského elektromobilu i3 a športového hybridu i8. Užívatelia si môžu navoliť z ponúkaných možností výbavy či farby auta.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analaytici J&T Banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *