Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 5. októbra

Investície 05.10.2016 | 09:36 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Zlato s najväčším denným poklesom za ostatné tri roky.
  • Libra ďalej klesala na nové 31-ročné minimá voči doláru.
  • Medzinárodný menový fond znížil odhad rastu svetovej ekonomiky pre tento a budúci rok.

Akciové trhy

Európske akciové trhy v utorok rástli, keď investori živili nádej, že pokuta Deutsche Bank v USA by mohla byť výrazne nižšia, čo by znamenalo pre banku výraznú úľavu, hoci jej fundamentálne problémy by to neodstránilo. Wall Street však klesala, keď na ňu negatívne pôsobil silnejší dolár a rast očakávaní, že Fed zvýši sadzby vďaka vystúpeniu Jeffreyho Lackera z Fedu. 

Dlhopisové trhy

Výnosy dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku rástli, keď trhy zvyšujú pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom po jasne jastrabom slovníku Jeffreyho Lackera z Fedu, pričom časť trhových hráčov špekuluje, že ani ECB by už nemusela dodať žiadne stimuly vzhľadom na graduálny odraz inflácie.
 

Komoditné trhy

Ropa pokračovala v raste, keď sa európsky benchmark Brent posunul na štvormesačné maximá. Čierne zlato naďalej čerpalo silu z dohody OPECu o obmedzení produkcie. Forsáž mu dodávali správy, že iránska delegácia navštívi v najbližších mesiacoch Rusko a zároveň, že v blízkej budúcnosti by sa mali stretnúť Saudská Arábia a Rusko. Zlato výrazne strácalo včera stratilo až 3,3 percenta, čo predstavuje najväčší jednodenný pokles za ostatné tri roky. Išlo o reakciu na rast pravdepodobnosti zvýšenia sadzieb Fedom do konca roka a posilnenie sa dolára.

Devízové trhy

Dolár sa posilnil voči väčšine hlavných svetových mien, keď reagoval na slová amerického centrálneho bankára Jeffreyho Lackera o silnej potrebe zvýšiť sadzby v USA na to, aby bola inflácia pod kontrolou. Libra pokračovala v klesaní voči zvyšku sveta, keď s trhy obávajú tzv. tvrdého brexitu, teda toho, že Veľká Británia opustí EÚ a nepodarí sa jej rýchlo vyrokovať žiadne obchodné dohody, čím stratí bezbarierový prístup na spoločný európsky trh.
 

Dôležité správy z ekonomiky

Najväčšou udalosťou včera bolo jastrabie vystúpenie Jeffreyho Lackera z Fedu. Hoci nie je hlasujúcim členom Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) povedal, že ak by mal na ostatnom mítingu možnosť hlasovať, jasne by bol za zvýšenie sadzieb. Súčasne povedal, že hoci aktuálne sa zdá, že inflačné tlaky sú vzdialené, je potrebné konať preventívne, aby sa zabránilo vzniku ťažko predikovateľnej situácie veľkého rastu inflácie a drastickejšieho zvyšovania sadzieb.

Včera zverejnil aktualizovanú prognózu rastu globálnej ekonomiky Medzinárodný menový fond. Znížil odhad rastu oproti jarnej prognóze o jednu desatinu pre roky 2016 aj 2017. Za znížením odhadu rastu stoja predovšetkým rozvinuté ekonomiky. Teraz očakáva rast 3,1 percenta pre tento rok a 3,4 percenta pre budúci

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dopoludnia budú naprieč Európu zverejnené finálne septembrové čísla indexov nákupných manažérov (PMI) v sektore služieb.
  • Popoludní sa bude trh sústrediť najmä na septembrový ISM indikátor v sektore služieb z USA, ktorý by mal ukázať v akom stave sa nachádza americký sektor služieb. Okrem toho bude z USA zverejnený aj finálny konkurenčný ukazovateľ PMI v službách za september a podnikové objednávky a obchodná bilancia za august. 

Zaujalo nás

Google predstavil svoj nový Pixel

Technologický gigant Google predstavil nový luxusný bystrý telefón Pixel, ktorého cena začína na 649 dolároch a možno si ho predobjednať v USA, Kanade, Nemecku a Veľkej Británii. Majitelia tohto telefónu budú disponovať neobmedzenou skladovacou kapacitou pre fotky či videá. Pixel by sa mohol stať reálnou konkurenciou iPhonu 7, ktorého niektoré vlastnosti podľa nezávislých analýz prekonáva. Google verí, že sa mu oplatí vyrábať spolu softvér a hardvér s cieľom zlepšiť umelú inteligenciu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *