Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Ranný prehľad trhov 6. 11. 2019

Investície 06.11.2019 | 10:12 0 Komentárov
  • Americké akciové trhy sa včera konsolidovali okolo rekordných úrovní.
  • Prichádzajúce makrodáta z americkej ekonomiky naznačujú zlepšovanie sa aktivity.
  • Je možné, že dno globálnej výrobnej aktivity bolo dosiahnuté počas leta a situácia sa po upokojení sa nervozity okolo obchodnej vojny začne postupne zlepšovať.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie si po predchádzajúcom raste vybrali oddychový čas a zmiešané obchodovanie uzatvárali okolo nulových hodnôt. Indexy Dow Jones a Nasdaq ale aj tak prepisovali svoje historické maximá. S končiacou výsledkovou sezónou chýbala na trhoch výraznejšia kurzotvorná správa. Sentiment tak naďalej ťaží predovšetkým z nádeje na obchodnú dohodu medzi USA a Čínou. Ostražitosť však vyvoláva volanie Pekingu po zrušení amerických ciel z októbra. Investorov tiež potešil prekvapivý októbrový nárast aktivity v amerických službách. Obchodný optimizmus naďalej nahrával aj európskym akciám, ktoré sa šplhali na štvorročné maximum.

DLHOPISOVÉ TRHY

Očakávania obchodnej dohody medzi USA a Čínou tlmili dopyt po štátnych dlhopisoch, čím podporili ďalší nárast ich výnosových kriviek. Americký 10-ročný výnos posilnil nad 1,85 percenta. Európske dlhopisy nasledovali vývoj tých amerických a nemecký 10-ročný výnos poskočil k hranici -0,3 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokleslo na trojtýždňové minimum, pod 1500 dolárovú hranicu, keď sa ocitlo pod tlakom býčieho trendu akcií, výnosov štátnych dlhopisov atakujúcich lokálne maximá a silnejšieho dolára, v hlbokej defenzíve. Pokrok v americko-čínskych obchodných vzťahoch pomohol rozplynúť obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky a dopytu po energii, čo vystrelilo cenu ropy na šesťtýždňové maximum. Nárast ceny podporil aj OPEC, ktorý očakáva, že jeho dodávky na svetové trhy budú v nasledujúcich piatich rokoch nepretržite klesať čo naznačuje, že v snahe stabilizovať cenu pravdepodobne kartel zníži ešte viac svoju produkciu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár výraznejšie posilňoval v nádeji na obchodnú dohodu s Čínou, ako aj v reakcii na oživenie októbrovej aktivity v amerických službách. Silnejší dolár zatlačil do úzadia euro, ktoré sa voči nemu vrátilo pod hranicu 111 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli zverejnené dáta PMI služieb zo Spojeného kráľovstva za október, ktoré sa zlepšili presne na 50,0 bodu zo 49,5 bodu v septembri a kompozitný PMI na 50,0 bodu zo 49,3 bodu za september.
  • Zo Spojených štátov včera takisto dorazili finálne októbrové dáta PMI služieb, ktoré sa držia nad 50-bodovou métou a to isté platí aj o kompozitnom PMI, ktorý dosahuje 50,9 bodu. Inak povedané, predstihové ukazovatele naznačujú pokračovanie expanzie americkej ekonomiky. Potvrdzuje to aj včera zverejnený prieskum nálady v nevýrobnom sektore podľa ISM za október, ktorý sa prekvapujúco zlepšil na 54,7 bodu z 52,6 bodu v septembri.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené septembrové podnikové objednávky z Nemecka, ktoré prekvapili 1,3-percentným medzimesačným rastom a „iba“ 5,4- percentným medziročným poklesom. Navyše aj augustové čísla boli revidované nahor. Konsenzus pritom čakal horšie čísla.
  • Dopoludnia budú naprieč Európou zverejnené finálne čísla PMI sektora služieb ako aj kompozitný PMI za október, kde vidno určitú stabilizáciu sentimentu, ba až mierny odraz. Je tak možné, že po odstránení neistoty okolo obchodnej vojny a brexitu by sa aktivita mohla odrážať od dna minicyklu spomaľovania sa.
  • Dopoludnia budú z eurozóny zverejnené ešte septembrové maloobchodné tržby, kde sa očakáva akcelerácia ich medziročného rastu. Spotrebiteľ je ten, kto by mal ochrániť ekonomiku od pádu do recesie.
  • Dnes budú mať vystúpenia aj viacerí centrálni bankári z ECB a Fedu.

ZAUJALO NÁS

Microsoftu sa osvedčil štvordňový pracovný týždeň

Americká softvérová spoločnosť Microsoft otestovala vo svojej japonskej divízii skrátenie pracovného týždňa na štyri dni. Výsledky tohto testovania sú zarážajúce. U 2300 zamestnancov vzrástla počas jedného mesiaca produktivita práce o 39,9 percenta. Kratší pracovný týždeň totiž viedol k efektívnejšiemu plánovaniu obchodných stretnutí, vyššej výkonnosti i k lepšej nálade a pohode zamestnancov. Okrem toho klesla spotreba elektriny v kanceláriách o 23 percent a vytlačilo sa aj o 59 percent menej stránok papiera.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *