Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Ranný prehľad trhov 6. 2. 2020

Investície 06.02.2020 | 09:51 0 Komentárov
  • Americké akcie prepisovali historické maximá, keď nervozita z koronavírusu ďalej opadá.
  • Trhy predpokladajú, že negatívne ekonomické dopady koronavírusu budú krátkodobé a skôr len regionálne.
  • Pozitívnu nálada na trhoch dnes zlepšujú aj zníženie čínskych dovozných ciel na americké tovary.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie pokračovali vo svojom raste, keď investori predpokladajú, že negatívne ekonomické dopady koronavírusu budú krátkodobé a skôr len regionálneho charakteru. Akcie tiež detonovali vyhliadky potenciálneho lieku, ktorý by mal pomôcť zabrániť šíreniu súčasnej epidémie. Pozitívnu náladu zlepšilo aj zníženie čínskych ciel na americké tovary v objeme 75 miliárd eur na polovicu. K rastu prispela aj priaznivá štatistika z amerického trhu práce, kde sa v januári v súkromnom sektore vytvorilo až dvakrát viac pracovných miest ako sa predpokladalo. Z indexov sa najlepšie darilo užšiemu Dow Jones, ktorý pokoril nové maximum. V raste prekvapivo zaostávali technológie, ktorým uškodil hlboký prepad akcií Tesly po predchádzajúcej raketovej rally. Európske akcie naviazali na rast z predchádzajúcich dní a obchodovanie zakončili v zelených farbách.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ústup napätia ohľadom koronavírusu a robustný americký trh práce udržali záujem investorov o rizikovejšie aktíva, čo tlačilo do úzadia bezpečne vnímané štátne dlhopisy, ktoré pokračovali v odraze svojich výnosových kriviek.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa snažilo oživiť útlm po usadení sa na trojtýždňovom minimu a mierne posilnilo. Zo strmhlavého predchádzajúceho poklesu sa spamätávala ropa, ktorá sa vrátila nad 50-dolárovú hranicu. Oporou jej bol ústup paniky okolo koronavírusu, ktorý by nakoniec nemusel až tak výrazne ovplyvniť dopyt po komodite, ako aj pokles zásob benzínu a iných destilátov na americkom trhu v minulom týždni, navzdory výraznejšiemu nárastu celkových zásob komodity.

DEVÍZOVÉ TRHY

Správa o prielome v liečbe nového koronavírusu, šíriaceho sa z Číny, podporila záujem o rizikovejšie meny. Z toho ťažil dolár, ktorý našiel oporu aj v robustnej štatistike z amerického trhu práce, kde sa v januári v súkromnej sfére vytvorilo až 291-tisíc nových pracovných miest. Euro oslabené prudkým prepadom decembrových maloobchodných tržieb v eurozóne výraznejšie strácalo voči konkurencii.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Čína dnes oznámila zníženie dovozných ciel na americké tovary v objeme 75 miliárd dolárov na polovicu. To znamená, že tovary, kde sa uplatňovalo clo vo výške 10 percent budú po novom zaťažené päťpercentnou sadzbou a 2,5-percentná sadzba sa vzťahuje na tovary, kde bolo doteraz clo päť percent. Platnosť nových ciel je od 14. februára.
  • V Číne bol zverejnený súkromný prieskum aktivity vo výrobnom sektore Caixin PMI Manufacturing, ktorý ukázal na pokračovanie expanzie, keď dosiahol 51,1 bodu v januári po 51,0 bodu za december. Vypovedacia hodnota je však pomerne nízka vzhľadom na to, že zber dát bol ešte pred vypuknutím epidémie koronavírusu.
  • Včera boli zverejnené finálne čísla indexom nákupných manažérov PMI za január v sektore služieb ako aj kompozitný PMI v hlavných európskych ekonomikách. Nemecké a britské čísla, ako aj čísla na úrovni eurozóny ako celku boli revidované oproti flashu nahor. Hoci boli zbierané ešte pred vypuknutím koronavírusu, ich plusom je, že fundamentálne pokračuje oživovanie sa rastu európskej ekonomiky.
  • Finálne čísla PMI služieb a kompozitný PMI bol zverejnený aj v Spojených štátoch. Aj tieto čísla boli revidované na vyššie úrovne. Ide tak len o potvrdenie toho, že miestna ekonomika je robustná. Potvrdil to aj konkurenčný prieskum ISM nevýrobného sektora za január, kde sa sentiment zlepšil na 55,5 bodu z decembrových už vysokých 55,0 bodu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes ráno budú zverejnené decembrové čísla podnikových objednávok z Nemecka.
  • V priebehu dňa ECB zverejnení svoj ekonomický bulletin.
  • Popoludní dorazia pravidelné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti zo Spojených štátov.

ZAUJALO NÁS

Venezuela bojuje s hyperinfláciou

Tempo rastu spotrebiteľských cien vo Venezuele v minulom roku výrazne pokleslo a krajina sa môže pochváliť infláciou na úrovni „len“ 9585,5 percenta. Je to výrazný pokrok oproti 130 tisíc percentám z roku 2018. Dôvodom poklesu je prekvapivé rozhodnutie vlády uvoľniť prísnu reguláciu ekonomiky, ktorá trvala 15 rokov. Vláda v snahe povzbudiť ekonomiku, ktorá je už šesť rokov v recesii, opustila kontrolu cien a umožnila transakcie v amerických dolároch.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *