Stvrtok 18. január. Meniny má Drahomíra

Ranný prehľad trhov 6. 4. 2017

Investície 06.04.2017 | 09:22 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Zápisnica Fedu ukázala obavy z vysokých valuácii rizikových aktív ako aj ochotu znižovať súvahu centrálnej banky.
 • Predseda snemovne reprezentantov amerického Kongresu Paul Ryan naznačoval dlhý proces prijímania daňových reforiem.
 • Šéf Bundesbanky Jens Weidmann vidí možnosť blížiaceho sa konca stimulov ECB.
 • Ekonomický sentiment v eurozóne podľa PMI najsilnejší od roku 2011.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy včera len stagnovali napriek zverejneniu ďalšieho zlepšenia aktivity v sektore služieb za marec podľa PMI. Wall Street mierne strácala, keď silný výrazne lepší ako očakávaný marcový ADP report z pracovného trhu USA bol zatienený zverejnením zápisnice z ostatného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) Fedu v ktorom jasne naznačil, že chce začať znižovať svoju nafúknutú bilanciu. Súčasne boli centrálni bankári Fedu o niečo skeptickejší ohľadne skorého zavedenia fiškálnych stimulov. Mínusom pre akciové trhy boli aj špecifické poznámky zo zápisnice ohľadne vysokých valuácii viacerých aktív. A napokon predseda snemovne reprezentanov Paul Ryan  naznačil, že zavedenie daňovej reformy by mohlo trvať dlhšie ako (neúspešný) proces zrušenia Obamacare.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na európskych dlhopisoch ostali takmer nezmenené a nereagovali na solídne makrodáta. Americké výnosy dokonca klesali hoci Fed vo zverejnenej zápisnici naznačil znižovania svojej bilancie. tento faktor zatienili poznámky predsedu snemovne reprezentantov amerického Kongresu Paula Ryana, ktorý upozornil, že bude trvať dlho kým daňová reforma prejde celým Kongresom.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo z jednomesačného maxima po zverejnení silného marcového ADP reportu z pracovného trhu Spojených štátov. Jeho väčším stratám zabránila nervozita na trhoch po špecifických poznámkach v zápisnici z ostatného zasadnutia Fedu o pomerne vysokých valuáciách akciových trhoch ako aj skutočnosti, že investori odsúvajú očakávania ohľadne prijatia daňovej reformy v USA až na rok 2018. Ropa klesla v dôsledku pravidelného týždenného reportu, ktorý ukázal rast jej zásob v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne posilnil voči jenu či euro v reakcii na zverejnenie silného ADP reportu z pracovného trhu Spojených štátov, pomohla mu aj zápisnica Fedu, kde centrálni bankári vyjadrili ochotu začať znižovať bilanciu centrálne banky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včera bola zverejnená zápisnica z marcového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky. Ukázala, že ak sa ekonomika bude vyvíjať podľa očakávaní, väčšina centrálnych bankárov predpokladá postupné zvyšovanie sadzieb pričom neskôr v priebehu roka by mali prísť aj k zmene politiky reinvestovania zdrojov z maturujúcich cenných papierov na bilancii Fedu, teda, že by bolo primerané ju postupne znižovať. Zaujímavé je, že viacerí centrálni bankári mali poznámky o vysokých valuáciách na akciovcýh trhoch ako aj vysokých cenách iných rizikových aktív. Diskusia okolo fiškálne politiky ukázala, že očakávania fiškálnych stimulov boli posunuté niektorými centrálnymi bankármi až na rok 2018. Mnohí preto chceli zdôrazniť neistotu okolo konkrétnych opatrení, ich načasovania ako aj efektu na ekonomickú aktivitu. približne polovica centrálnych bankárov preto nezahrnula fiškálne opatrenia do ich projekcií vývoja.
 • Druhou dôležitou správou z USA včera bolo vyjadrenia predsedu snemove reprezentanovo Paula Ryana, ktorý upozornil, že proces prijímania daňovej reformy bude dlhý. Zároveň upozornil, že dohoda o reforme zdravotníctva nebude dosiahnuta pred začiatkom dvojtýždňovej prestávky v zasadnutí Kongresu.
 • Guvernér nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann povedal v rozhovore pre časopis Die Zeit, že sa približuje čas, kedy by ECB „nemala tlačiť nohou na plynový pedál, ale ľahko ho zdvihnúť“.
 • Včera bola zverejnená aj séria makrodát z oboch brehov Atlantiku. Kompozitný index nákupných manažérov (PMI) eurozóny poklesol v marcovej finalizácii z flashového odhadu o tri desatiny na 56,4 bodov. Eurozóna tak aj naďalej zaznamenáva expanziu vo výrobnom ako aj nevýrobnom sektore na najlepších úrovniach od úverovej krízy v roku 2011. Sentiment v nevýrobnom sektore eurozóny sa nakoniec v marci zhoršil o päť desatín bodu na 56 bodov. Pod poklesom sa podpísali najmä ekonomiky Talianska a Francúzska. Hodnoty PMI Nemecka a Francúzska sa pri tom nachádzajú blízko takmer šesťročných maxím. V Nemecku ostali čísla za nevýrobný sektor nezmenené na 55,6 bodov a kompozitný index vzrástol o jednu desatinu na 57,1 bodov. Ekonomika Veľkej Británie opäť prekvapila trhy, keď PMI v nevýrobnom sektore vzrástlo na 55 bodov. Sektor služieb tak na rozdiel od spotrebiteľov vykazuje výrazne lepšie ako očakávané výsledky. Solídne zverejnenie sa prejavilo aj na kompozitnom indexe, ktoré poskočilo o jeden bod na 54,7 bodov.
 • Súkromný sektor USA pridal podľa reportu ADP v marci 263 tisíc pracovných miest, pričom konsenzus očakával tvorbu len vo výške 185 tisíc. Mierne sklamanie však priniesla revidácia predchádzajúceho mesiaca nadol z 298 nad 245 tisíc. Sentiment v nevýrobnom sektore USA ochladol v marci podľa Institute for supply management (ISM) z 57,6 na 55,2 bodov, čo je najnižšia úroveň od októbra. Konsenzus pri tom očakával len mierne pošmyknutie na 57 bodov. Zverejnenie síce stále indikuje relatívne robustnú expanziu, keď sa nachádza vysoko nad hranicou 50 bodov, deliacich krajinu od recesie, no marcový pokles taktiež signalizuje mierne vytriezvenie z doterajšieho prudkého rastu. Miernejší pokles o jednu desatinu bodu na 52,8 bodov zaznamenal menej sledovaný konkurenčný prieskum Markitu indexu nákupných manažérov (PMI).

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené súkromné prieskumy PMI v sektore služieb Číny za marec ako aj kompozitný PMI (služby a výrob spolu), ktoré ukázali na mierne spomalenie aktivity na 52,1 bodu (služby) a 52,2 bodu (kompozit) z 52,6 v prípade oboch pred mesiacom. Stále však ide o silné čísla naznačujúce expanziu.
 • Dnes ráno boli zverejnené aj nemecké podnikové objednávky, ktoré vo februári na medziročne báze rástli o 4,6 percenta, čo je viac ako konsenzus, po stagnácii v januári. Takisto aj tieto dáta ukazujú robustný stav nemeckej ekonomiky.
 • Hlavnou politickou udalosťou dnes bude začiatok dvojdenného stretnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínskeho partnera Xi Jingpinga.
 • Dnes budú okrem toho zverejnené ešte pravidelné týždňové nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA.
 • Okrem toho bude štvrtok patriť vystúpeniam centrálnych bankárov Fedu aj ECB.

ZAUJALO NÁS

Rekordný predaj diamantu v Hong Kong

Na aukcii v Hong Kongu v aukčnom dome Sotheby’s bol vydražený ružový diamant s až 59,6 karátmi, ktorý he nazývaný Ružová hviezda. Podľa prvotných odhadov sa mala konečná cena pohybovať okolo 60 miliónov dolárov, avšak aukcia výrazne prekonala očakávania a diamant zmenil majiteľa za 71,2 milióna amerických dolárov, čo je svetový rekord za akýkoľvek drahokam či diamant. Ružová hviezda je najväčší bezchybný diamant, ktorý bol hodnotený gemologickým inštitútom v USA.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Tagy akcie trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *