Pondelok 18. marca. Meniny má Eduard

Ranný prehľad trhov 6. 4. 2018

Investície 06.04.2018 | 10:01 0 Komentárov
 • Donald Trump zvažuje navýšenie objemu taríf na čínsky import o 100 miliárd amerických dolárov.
 • Dnes môže pozornosť investorov upútať marcový report tvorby práce mimo poľnohospodárskeho sektora v USA.
 • Tlak na technologický sektor postupne opadá.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie rástli tretí deň v rade a vymazali straty od začiatku roka, keď sa opäť zmierňuje nervozita z obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Navyše pokračoval aj odraz akcií technologického sektora, k čomu prispelo aj vyhlásenie Facebooku, že ostatný škandál okolo zneužitia používateľských dát sa neprelial do hromadného rušenia účtov. V takomto prostredí sa darilo aj európskym burzám.

DLHOPISOVÉ TRHY

Pokles napätia na trhoch a zlepšenie sa sentimentu v technologickom sektore sa pretavil do zastavenia poklesu výnosov na dlhopisových trhoch. Bezoblačná obloha však na nich nepanuje, čo bráni k výraznejšiemu odrazu výnosov pričom trhy čakajú aj na dnešný report z pracovného trhu v USA.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo, jednak pre pokles averzie na trhu a jednak aj pre posilnenie sa dolára. Ropa sa mierne odrazila, k čomu prispel najnovší report jej komerčných zásob v Spojených štátoch, ktorý ukázal na ich prekvapujúco veľký pokles ako aj správy, že Saudská Arábia plánuje zvýšiť ceny pre ázijských zákazníkov v máji.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne posilnil voči euru, keď trhy si myslia, že riziko obchodnej vojny pokleslo, hoci celkom isté nie sú vzhľadom na nevypočítateľnosť amerického prezidenta Donalda Trumpa.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Podnikové objednávky v Nemecku za február medzimesačne vzrástli len o 0,3 percenta pri 1,5 percentnom očakávaní. Medziročný rast taktiež prekvapil negatívne, keď dosiahol 3,5 percentný rast pri 6,3 percentnom očakávaní.
 • Finalizované indexy nákupných manažérov (PMI) za marec v eurozóne zaznamenali len mierne zmeny. Nemecký PMI v nevýrobnom sektore poklesol o tri desatiny bodu pod očakávania na 53,9 bodu. Kompozitný index, zahŕňajúci aj výrobný sektor poklesol taktiež o tri desatiny bodu na 55,1 bodu. Pokles len jednej desatiny bodu v oboch prípadoch zaznamenali PMI eurozóny ako celku a to na 54,9 bodu v nevýrobnom sektore a 55,2 bodu pri kompozitnom indexe.
 • Ani maloobchodné tržby v eurozóne ešte za február nepriniesli pozitívne správy. Tržby totiž medzimesačne vzrástli v menovej únii len o jednu desatinu percenta, pri čom trh očakával rast o šesť desatín. Medziročne tržby vzrástli o 1,8 percenta, pri optimistickejšom očakávaní rastu o 2,3 percenta. Hodnoty zmien predchádzajúceho mesiaca boli navyše revidované nadol z medzimesačného poklesu 0,1 na 0,3 a medziročne z 2,3 percentného rastu na 1,5 percenta.
 • V USA boli zverejnené pravidelné reporty žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 31. Marcom vzrástli na 242 tisíc, pričom konsenzus očakával miernejších 225 tisíc. Hodnota predchádzajúceho týždňa bola revidovaná nahor o tri tisíc na 218 tisíc. Pokračujúce žiadosť za týždeň končiaci 24. Marcom naopak prekonali očakávania hodnotou 1808 tisíc, pri čom konsenzus čakal 1843 tisíc.
 • Deficit obchodnej bilancie USA sa vo februári prehĺbil o takmer miliardu dolárov na 57,6 miliárd, napriek očakávaniam zotrvania na predchádzajúcej hodnote. Export krajiny totiž vzrástol o 6,6 percenta medziročne, zatiaľ čo import až o 10,9 percenta. Deficit sa navyše dostal na najvyššie hodnoty za posledných takmer desať rokov.
 • Donald Trump zvažuje navýšenie taríf na čínsky import o 100 miliárd amerických dolárov. Dodal však, že je stále pripravený rokovať a vyjednávať o podmienkach výhodných pre obe krajiny. Čína naďalej pokračuje v prísľuboch, že bude brániť svoje záujmy voči akciám USA.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes investorov zaujmú najmä americké dáta z trhu práce. Zverejnený bude totiž marcový report tvorby pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora tzv. non-farm payrolls.
 • Po zverejnení dát z trhu práce bude mať prejav aj šéf Fedu Jerome Powell k ekonomickému výhľadu.

ZAUJALO NÁS

Čínske clá by mohli zasiahnuť európske automobilky viac ako tie americké

Čínske clá by sa mohli viac dotknúť nemeckých výrobcov prémiových automobilov BMW a Daimler, ako amerického Fordu, Fiat Chrysler alebo GM. Americké automobilky totiž z veľkej časti svoje produkty vyrába práve v Číne. Vyplýva to z prieskumu investičnej spoločnosti Evercore ISI. Podľa odhadov spoločnosti by 25 percentné clo v tomto roku vygenerovalo zaťaženie zákazníkov nemeckých automobiliek v USA sumou 1,73 miliardy amerických dolárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *