Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Ranný prehľad trhov 6. 5. 2019

Investície 06.05.2019 | 10:35 0 Komentárov
 • Americký prezident Donald Trump prekvapujúco vyhlásil, že chce zvýšiť clá na už zasiahnuté čínske dovozy z 10 na 25 percent a zaviesť clá aj na ďalšie tovary.
 • Trumpove vyhlásenia spustili na trhoch v pondelok ráno veľkú averziu voči riziku.
 • Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch klesla na takmer 50-ročné minimá.
 • Viacerí centrálni bankári Fedu naznačujú, že centrálna banka bude musieť konať s cieľom zvýšiť infláciu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy v závere týždňa rástli v reakcii na zverejnenie silného nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce za apríl, kde čistý prírastok pracovných miest výrazne prekonal očakávania, no tempo rastu miezd sa nezrýchlilo. Európa v zásade len kopírovala Wall Street.

DLHOPISOVÉ TRHY

Napriek rally na akciových trhoch a zverejneniu silného aprílového nonfarm payrolls reportu z USA, výnosy lokálnych dlhopisov príliš nerástli. Trh sa totiž zameral na pomalší ako očakávaný rast inflačných tlakov. Navyše stále očakáva, že Fed v budúcnosti zníži sadzby pri poklese inflačných tlakov, čo naznačujú vyhlásenia centrálnych bankárov ako Jamesa Bullarda alebo Charlesa Evansa. Slovám o prechodných inflačných tlakoch šéfa Fedu Jay Powella teda príliš nedôveruje.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa odrazilo v reakcii na zverejnenie robustného nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce, ktorý vyvolal oslabenie sa dolára. Ropa limitovane rástla takisto na pozadí väčšieho ako očakávaného čistého prírastku pracovných miest v USA za predchádzajúci mesiac, no zisky boli limitované rastom amerických zásob ropy či nízkym compliance Ruska pri znižovaní ťažby ropy na základe dohody s OPECom.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa voči doláru v piatok posilnilo a dostalo sa nad 112 centov napriek zverejneniu výrazne lepšieho ako predpokladaného aprílového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce. Obchodníci sa totiž focusovali na „slabé miesta“ reportu v podobe nezrýchľovania sa tempa rastu miezd, pričom mínusom pre dolár bolo aj zhoršenie sa sentimentu v nevýrobnom sektore podľa prieskumu ISM za apríl. Naopak euru pomohlo zverejnenie rýchleho odhadu rastu spotrebiteľských cien v eurozóne, ktoré rástli za apríl rýchlejšie ako čakal trh.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Hlavnou udalosťou piatka bol aprílový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, ktorý ukázal na čistý prírastok 263-tisíc pracovných miest, výrazne viac ako čakal trh na úrovni 190-tisíc, pričom aj revízie za predchádzajúce dva mesiace boli smerom nahor o 16-tisíc. Miera nezamestnanosti tak poklesla na 3,6 percenta z 3,8 percenta, čo predstavuje 50-ročné minimá. Silný trh práce však prekvapujúcu nezrýchlil tlak na rast miezd. Priemerná hodinová mzda rástla na medzimesačnej báze 0,2-percentným tempom, rovnakým ako v marci. Na medziročnej báze sa tempo takisto nezmenilo a ostalo na 3,2-percentnej úrovni, pričom trh čakal miernu akceleráciu. Okrem toho boli v závere týždňa zverejnené aj čísla prieskumu aktivity v nevýrobnom sektore za apríl podľa ISM, kde sa sentiment zhoršil na 55,5 bodu z 56,1 bodu, pričom konsenzus trhu čakal mierne zlepšenie sa. Celkovo americké makrodáta hovoria síce o solídnom raste lokálnej ekonomiky, no s výhľadom na mierne spomalenie.
 • V piatok ráno boli z eurozóny zverejnené rýchle odhady rastu spotrebiteľských cien za apríl, ktoré ukázali na rýchlejší ako očakávaný rast inflácie. Medziročné tempo rastu sa zvýšilo na 1,7 percenta z 1,4 percenta v apríli, pričom konsenzus čakal 1,6-percentný rast. Jadrová inflácia poskočila o 1,2 percenta na medziročnej báze pri očakávaní 1,0- percentného tempa po 0,8-percentnom raste za marec.
 • Ešte v piatok dopoludnia boli zverejnené aj čísla nálady v sektore služieb podľa PMI ako aj kompozitný PMI z Veľkej Británie za apríl, ktoré ukázali na zlepšenie sa aktivity. PMI služieb vzrástol na 50,4 bodu zo 48,9 bodu v marci. Kompozitný PMI, ktorý zahŕňa služby aj výrobu a mapuje tak rádovo dve tretiny ekonomiky sa zlepšil na 50,9 bodu z 50 bodov.
 • Americký prezident Donald Trump cez víkend prekvapujúco povedal, že chce zvýšiť dovozné clá na čínsky tovar z 10 percent na 25 na 200 miliárd dovozov (ďalších 50 miliárd je už so sadzbou 25 percent) a navyše chce zaviesť dodatočné clá na ďalších 325 miliárd dolárov čínskych dovozov, ktoré doteraz neboli zasiahnuté. Ide údajne o jastrabiu reakciu na posledné kolo obchodných rokovaní medzi USA a Čínou v Pekingu, keď sa čínski zástupcovia snažili odskočiť od dohôd ohľadne transferu technológií. Čína zvažuje, že odloží ďalšie kolo rozhovorov, ktoré je naplánované na tento týždeň.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • V skorých ranných hodinách boli zverejnené prieskumy PMI podľa Caixin z Číny za apríl v sektore služieb a kompozitný PMI, ktoré na rozdiel od vládnych PMI neukázali výraznejšie zhoršenie sa sentimentu v ekonomike. PMI v službách dosiahol 54,5 bodu, čo je o desatinu viac ako marcové číslo. Kompozitný PMI sa oproti marcu zmenil len minimálne na 52,7 bodu z 52,9 bodu.
 • Dnes budú naprieč Európou zverejnené finálne čísla PMI služieb za apríl a kompozitný PMI zahŕňajúci náladu v zhruba dvoch tretinách ekonomiky. Okrem toho bude zverejnený aj májový prieskum Sentix investorskej dôvery z eurozóny spolu s marcovými číslami maloobchodných tržieb.
 • Popoludní by mohli zaujať vystúpenia Patricka Harkera z Fedu a Petra Praeta z ECB.

ZAUJALO NÁS

Míľnik stárnutia planéty

Po prvýkrát v histórii je počet ľudí s vekom nad 65 rokov na planéte vyšší ako počet ľudí s vekom do piatich rokov. Vyplýva to reportu Deutsche Bank, ktorý čerpal z dát Organizácie spojených národov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *