Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Ranný prehľad trhov 6. 6. 2017

Investície 06.06.2017 | 10:14 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Akcia Alphabetu včera pokorila 1000-dolárovú métu, od uvedenia na burzu rástla o 2 260 percent.
  • Katarská akciová burza klesla o vyše sedem percent po tom, ako Saudská Arábia prerušila styky z krajinou.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali a končili v červenej nule, keď nimi nedokázali pohnúť ani zverejnené makrodáta v podobe májových predstihových ukazovateľov aktivity v službách ukazujúce na robustnú expanziu. Investori už do cien započítali toto rozprávkové prostredie dokonalosti- teda dynamického rastu ekonomiky, firemných ziskov, pomalých inflačných tlakov, pozvoľného sprísňovania menovej politiky a takmer bezoblačna čo sa týka politických rizík. Zaujímavou udalosťou bol fakt, že aj akcia Aplhabetu (materskej spoločnosti Google) pokorila po Amazone métu 1000 dolárov. Od uvedenia na burzu rástla o 2260 percent.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch takisto len stagnovali na nízkych úrovniach, keď trh očakáva len holubičie zvyšovanie sadzieb Fedom budúci týždeň a neverí, že ECB by mohla tento týždeň výraznejšie zmeniť (ak vôbec) forward guidance – teda slovník z vyhlásenia po zasadnutí ohľadne ďalšieho možného smerovania menovej politiky.

KOMODITNÉ TRHY

Pri stagnácii cien dlhopisov aj zlato len prešľapovalo na mieste v okolí šesťtýždňových maxím, keď obchodníci nateraz neočakávajú agresívne zvyšovanie sadzieb hlavnými svetovými centrálnymi bankami. Ropa sa dostala pod tlak po tom, ako Saudská Arábia, Egypt, Bahrajn a Spojené Arabské Emiráty prerušili styky s Katarom pre jeho údajnú podporu terorizmu, čo vyvoláva obavy ako sa bude dodržiavať dohoda OPECu o znížení produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa odrazil zo sedemmesačných miním voči euru, keď pred štvrtkovým zasadnutím ECB prichádza k vytriezveniu obchodníkov z možnosti, že ECB by mohla výrazne zmeniť svoj slovník na zasadnutí.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Nezávislý prieskum Caixinu sentimentu v nevýrobnom sektore Číny odhalil odrazenie od takmer dvanásťmesačného dna indexu nákupných manažérov, keď v májovej finalizácii vzrástol o 1,3 bodu na 52,8 bodov. Kompozitný index si pripísal tri desatiny na 51,5 bodov. Prieskum sa zameriava najmä na menšie súkromné podniky, na rozdiel od vládneho prieskumu, ktorý sa venuje veľkým štátnym podnikom. Nevýrobný sektor tak dorovnal pokles minulotýždňových horších čísel z výrobného sektora, ktorý sa dostal do teritória recesie pod 50 bodovou hranicou.
  • Index nákupných manažérov (PMI) v nevýrobnom sektore Nemecka vzrástol vo finalizácii o dve desatiny na 55,4 bodov. Kompozitný index si pripísal jednu desatinu na 57,4 bodov, vedúc sentiment na šesťročné predkrízové úrovne v eurozóne. Za eurozónu sa PMI  nevýrobného sektora pošmyklo o jednu desatinu na 56,3 bodov, zatiaľ čo kompozitný index zotrval na odhadovanej hodnote. Nadol eurozónu mierne ťahali zverejnenia Francúzska aj Talianska, ktoré poklesli pod očakávania trhu. Stále sa však nachádzajú viac ako päť bodov na 50 bodovou, hranicou deliacou expanziu od recesie, indikujúc obnovenie rastu ekonomiky monetárnej únie.
  • Sledovanejšie americké makrodáta odštartovali májové finalizácie indexov nákupných manažérov v nevýrobnom sektore ako aj kompozitný index zahŕňajúci aj výrobný sektor. Nevýrobný sektor poklesol o štyri desatiny bodu, zatiaľ čo kompozitný index poklesol o tri desatiny bodu. Zaujímavejší prieskum sentimentu, ktorý robí inštitút ISM taktiež zaznamenal pokles na hodnotu 56,9, čo je o šesť desatín menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Rovnako ako eurozóna či Čína aj americké čísla sú však stále vysoko v expanznom teritóriu.
  • Podnikové objednávky v USA v apríli poklesli o dve desatiny percenta, pričom zmena predchádzajúceho mesiaca bola revidovaná na hor na jedno percentný rast. Dobrou správou pre ekonomiku je rast objednávok okrem transportného sektora o jednu desatinu, ktorý je často zaťažený výkyvmi veľkých objednávok. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby poklesli o osem desatín percenta, no podobne ako podnikové objednávky, po vyňatí transportu klesali objednávky pomalším pol percentným tempom. V oboch prípadoch však poklesli o niekoľko desatín percenta viac ako očakával konsenzus.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe budú zverejnené dáta májovej investorskej dôvery Sentix. V USA len JOLTS report tvorby pracovných miest za apríl.

ZAUJALO NÁS

Prenájom bytov v Londýne klesá

Cena prenájmu bytov či domov v Londýne klesala v máji najrýchlejším tempom za posledných osem rokov. Dôvodom je prebytok ponuky na trhu ale aj nižšia kúpyschopnosť na strane dopytu. V regióne hlavného mesta Veľkej Británie poklesli ceny podľa agentúry HomeLet medziročne o tri percentá. Prenajímatelia totiž čelia ťažkému hľadaniu stretu s dopytom, ktorý ťaží pomalý rast miezd, pričom si zároveň musia zaistiť pokrytie vlastných nákladov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *