Pondelok 23. júla. Meniny má Oľga

Ranný prehľad trhov 6. 7. 2017

Investície 06.07.2017 | 09:23 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Zápisnica Fedu ukázala rozdiely medzi bankármi ohľadne začiatku normalizácie bilancie Fedu.
  • Ropa zastavila svoj odraz z 10-mesačných miním.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové burzy v Európe a v Spojených štátoch mierne rástli, keď sa skončila trojdňová korekcia akcií technologického sektora. Inak investorom chýbal väčší impulz k reakcii. Ním nebolo ani zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu, ktorá potvrdila ochotu centrálnej banky ďalej zvyšovať sadzby napriek slabším inflačným tlakom a naznačila aj chuť začať s redukciou nafúknutej bilancie.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch len stagnovali, keď zverejnená zápisnica Fedu neposkytla žiadny impulz k ich pohybu. Nepriniesla žiadne nové informácie a ani presnejšie detaily ohľadne znižovania bilancie Fedu.

KOMODITNÉ TRHY

Pri stagnácii cien dlhopisov stagnovali aj ceny zlata. Ropa však zaznamenala výrazný, vyše štvorpercentný pokles, keď prerušila osemdňovú sériu ziskov, počas ktorej sa odrazila od 10– mesačného dna o vyše 10 percent. Na trhu sa objavili totiž indikácie, že exporty OPECu v minulom mesiaci opäť rástli.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro voči doláru v stredu len stagnovalo, keď sa nepohli veľmi ani úrokové diferenciály na dlhopisových trhoch a zápisnica Fedu takisto nepriniesla nové informácie ohľadne úmyslov Fedu pokračovať so zvyšovaním sadzieb.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bola zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky, kde sa pozornosť trhov sústredila najmä na zmienky redukciu bilancie Fedu. Zápisnica ukázala, že viacerí centrálni bankári chceli začať s procesom v priebehu pár mesiacov, no niektorí chceli odsunúť štart tohto procesu na neskôr, čím by sa získalo viac času na posúdenie vývoja ekonomiky a inflácie. Inak povedané, ukázala sa rozpoltenosť názorov. Inou zaujímavosťou zápisnice boli vznikajúce obavy o uvoľnenie finančných podmienok. V skutku viacero centrálnych bankárov vyjadrilo názor, že zvýšená ochota podstupovať riziko môže prispievať k vyvýšených cenách aktív. Pár centrálnych bankárov vyjadrilo obavy z nízkej volatility, čo by mohlo viesť k rastu rizík finančnej stability. Ohľadne inflácie panovalo zhoda vo Fede, keď jej pomalé tempo označili za výsledok viacerých špecifických faktorov, ktoré by nemali mať vplyv na infláciu zo strednodobého hľadiska.
  • Sentiment v súkromných firmách v Číne podľa Caixin indexu nákupných manažérov (PMI) v nevýrobnom sektore poklesol v júne o štyri desatiny bodu. Kompozitný index sa napriek zlepšeniu vo výrobnom sektore zosunul až o 1,2 bodu na 51,6 bodov.
  • Finálne čísla PMI v nevýrobnom sektore a kompozitné indexy boli zverejnené za mesiac jún aj naprieč Európou. Nemecká finalizácia zaznamenala zlepšenie v nevýrobnom sektore o tri desatiny bodu, čo sa na kompozitnom indexe prejavilo rovnakou mierou rastu na 56,4 bodov. Čísla za eurozónu taktiež predbehli očakávania, keď sa k lepším nemeckým dátam pridalo aj Francúzsko. Spomedzi väčších ekonomík zaznamenalo spomalenie Taliansko. PMI nevýrobného sektoru eurozóny tak vzrástol na 55,4 bodov a kompozitný index na 56,3 bodov. Solídna nálada v sektoroch tak indikuje obnovu ekonomiky eurozóny, ktorá si stále užíva monetárne stimulovanie ECB. V eurozóne boli včera v doobedných hodinách zverejnené aj čísla maloobchodných tržieb za máj. Tie medzimesačne vzrástli o štyri desatiny percenta, čo je vyššie o jednu desatinu ako očakával trh. Medziročne rástli tempom 2,6, tri desatiny nad konsenzom, pričom rast minulého mesiaca bol revidovaný nahor na rovnakú hodnotu.
  • V poobedných hodinách boli v USA zverejnené podnikové objednávky a finalizácia objednávok tovarov dlhodobej spotreby za máj. Obe kategórie poklesli medzimesačne o osem desatín percenta, pričom však podnikové objednávky poklesli o tri desatiny hlbšie ako čakal konsenzus, zatiaľ čo objednávky tovarov dlhodobej spotreby klesli o dve desatiny menej ako sa očakávalo.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V priebehu dňa vystúpia viacerí centrálni bankári ECB na čele s Jensom Weidmannom.
  • V USA sa pozornosť bude sústreďovať najmä na júnový ISM report nálady v sektore služieb spolu s finalizáciou konkurenčného PMI za rovnaký mesiac. Okrem toho bude zverejnený aj ADP report tvorby pracovných miest súkromným sektorom za jún. Vystúpenia budú mať aj viacerí centrálni bankári Fedu.

ZAUJALO NÁS

Raz to skončí, ale…

Každý hospodársky cyklus sa raz skončí, aj ten aktuálny, o ktorom predpokladáme, že by mohol byť v USA najdlhším v histórii. Nateraz však nevidieť žiadne tradičné dôvody, prečo by mal skolabovať a začať medvedí trh na akciových burzách. Cykly zvyčajne končia, keď centrálne banky radikálne zvýšia sadzby, domácnosti či finančný sektor sa vysoko zadĺžia a/alebo inflácia výrazne narastie v dôsledku obmedzených kapacít.

Aktuálne je nepravdepodobné, že by centrálne banky chceli rýchlo sprísňovať menové podmienky, naopak, budú sa snažiť o jemné zmeny, ktoré spôsobia, čo najmenej bolesti ekonomikám aj trhom. Problémy s kapacitami očividne nejestvujú, aj pre rast globalizácie, čo je zrejmé najmä z nízkej inflácie, ktorá je na svetovej úrovni hlboko pod 15-ročným priemerom. S výnimkou čínskych korporácií nie je ani finančná páka vo svete vysoká, keď napríklad dlh amerických domácností k HDP je o vyše 20 percent nižší ako v roku 2008.

A zároveň, hoci valuácie aktív sú bohaté, nemožno ich jednoznačne označiť za bublinové. Mimo mimoriadnych exogénnych šokov, ktoré majú tento rok rovnakú pravdepodobnosť ako v akýkoľvek iný, nevidno na horizonte čokoľvek, čo by malo akcie vykoľajiť. Hoci možno predpokladať, že nastane akýsi návrat k priemeru, keď volatilita bude vyššia a ich rast pomalší.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *