Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Ranný prehľad trhov 6. 7. 2020

Investície 06.07.2020 | 09:36 0 Komentárov
  • Na trhy prichádzajú série mäkkých predstihových, ale aj tvrdých reálnych dát z Číny, USA a Európy, ktoré naznačujú pokračovanie odrazu ekonomickej aktivity po uvoľnení reštrikcií na zastavenie šírenia sa koronavírusu.
  • Nervozita trhov z druhej vlny koronavírusu je zatiaľ držaná pod pokrievkou, no môže kedykoľvek opätovne prepuknúť, keď rastú denné počty novoinfikovaných ľudí v Spojených štátoch na rekordné úrovne.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končila v piatok v stratách, keď obavy z opätovného zrýchľovania šírenia sa vírusu v niektorých krajinách zatienili zlepšovanie sa makrodát a odraz ekonomickej aktivity z dna koronašoku v apríli. Americké trhy boli zatvorené deň pred sviatkom Dňa nezávislosti.

DLHOPISOVÉ TRHY

Opätovný rast obáv z druhej vlny koronavírusu, keď denné počty novoinfikovaných ľudí naň v USA dosahujú historické maximá sa pretavil do mierneho rastu cien a teda poklesu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA či Nemecka pri určitom rozšírení sa rizikových prirážok podnikových dllhopisov v neinvestičnom pásme.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa konsolidovalo tesne pod 1800-dolárovou métou, keď medzi sebou bojoval konštruktivizmus trhu zo zlepšovania sa makrodát, najmä po supersilnom júnovom nonfarm payrolls reporte z amerického trhu práce na jednej strane a obavy z toho, že koronavírus sa najmä v USA opäť vymyká z pod kontroly na strane druhej, najmä keď hlavný epidemiologický odborník Spojených štátov Anthony Fauci naznačil možnú mutácia vírusu. Ropa ako rizikové aktívum klesla, keď obavy z druhej vlny koronakrízy zhoršujú prospekty obnovy dopytu po komodite.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa na devízovom trhu konsolidoval, keď robustné makrodáta z celého sveta majú tendenciu znižovať dopyt po ňom, no na druhej strane akcelerácia šírenia sa koronavírusu, špeciálne v USA, zvyšuje dopyt po americkej mene ako bezpečnom prístave.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Spotrebiteľská dôvera vo Veľkej Británii sa v júni podľa prieskumu Gfk postupne zlepšuje, keď dosiahla -27 bodu oproti májovým -30 bodov, za čím stojí uvoľňovanie reštrikcií okolo koronavírusu.
  • Súkromný prieskum Caixin PMI výrobného sektora z Číny za jún potvrdil to, čo ukazovali aj vládne PMI prieskumy- teda pokračovanie odrazu ekonomickej aktivity v krajine po koronavíruse, ktorá sa už vrátila do pásma expanzie. Nálada v ňom sa zlepšila na rekordné maximá 58,4 bodu z májových 55,0 bodu. Následne aj PMI Composite sa posunul na 55,7 bodu z májových 54,7 bodu, čo takisto predstavuje najlepšie úrovne v histórii meraní. Je tak možné, že čínska ekonomika sa v tomto roku (na celoročnej báze) vyhne recesii.
  • Finálne čísla júnových prieskumov aktivity PMI v sektore služieb (a aj kompozitné PMI) naprieč Európou potvrdili flashové odhady- teda oživovanie sa aktivity (hoci je stále v pásme kontrakcie. No z májových 30-bodových úrovní sa posunula do pásma 47-48 bodov, čo je už len kúsok od 50-bodovej méty oddeľujúcej expanziu od kontrakcie. Inak povedané, európska ekonomika pokračuje aj v júni v oživovaní sa z koronašoku a pravdepodobne už sa PMI Composite posunie nad 50-bodovú métu, keď očakávame, že v treťom kvartáli sa európska a vo všeobecnosti globálna ekonomika vráti k rastu.
  • Cez víkend prezidentka ECB Christine Lagardeová vyhlásila, že eurozóna bude čeliť v najbližších dvoch rokoch disinflačným silám v dôsledku koronavírusu, ktoré potom vystrieda inflácia, keď pandémia urýchli transformáciu ekonomiky menovej únie smerom k digitalizácii a automatizácii. Dodala, že centrálna banka bude udržovať menovú politiku mimoriadne uvoľnenú a budú musieť byť vyvinuté finančné nástroje, ktoré umožnia financovať túto transformáciu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené čísla nemeckých podnikových objednávok za máj, ktoré sa na medzimesačnej báze odrazili o 10,4 percenta po 26,2 percentnom poklese v apríli. Na medziročne báze klesli o 29,3 percenta po 36,9 percentom páde v apríli. Aj tvrdé dáta tak hovoria, že nemecká ekonomika zmiernila pokles v máji a predpokladáme, že tento trend bude pokračovať aj v júni.
  • Dopoludnia budú zverejnené májové maloobchodné tržby na úrovni eurozóny, ktoré by mali vykázať robustné oživenie po rekordnom aprílovom poklese.
  • Zo Spojených štátov dorazia finálne čísla PMI služieb a kompozitný PMI (služby a výroba) za jún, ktoré by mali potvrdiť pokračovanie procesu oživovania sa po koronavíruse. Okrem toho bude zverejnený aj prieskum ISM nevýrobného sektora za jún, ktorý by mal ukazovať rovnaký obraz.

ZAUJALO NÁS

Vzácny nález drahokamu

Nálezom dvoch drahokamov sa doslova cez noc zmenil život tanzánskemu baníkovi, ktorý našiel doteraz najväčšie drahokami Tanzanitu, ktorý sa vyskytuje len v Tanzánii a používa sa na výrobu šperkov. Z predaja surových drahokamov, ktoré vážia dohromady 15 kilogramov, dostal šťastný nálezca 3,4 milióna dolárov. Tanzanit, ktorý preslávila spoločnosť Tiffany & Co., je jedným z najvzácnejších drahokamov na planéte a k jeho atraktivite prispieva aj fakt, že jeho zásoby sa do dvadsať rokov úplne vyčerpajú.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *