Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Ranný prehľad trhov 6. 9. 2019

Investície 06.09.2019 | 09:11 0 Komentárov
  • Ústup nervozity okolo obchodnej vojny spolu zo zverejnením série solídnych makrodát zo Spojených štátov a Číny zvýšili ochotu podstupovať riziko na finančných trhoch.
  • Americké akciové indexy sa posunuli na päťtýždňové maximá a dolár, jen, švajčiarsky frank, zlato a ceny amerických či nemeckých dlhopisov klesli.

AKCIOVÉ TRHY

Wall Street opäť ovládli býci, keď si akcie pripísali robustné zisky viac ako jedno percento a najsledovanejší akciový index S&P 500 sa priblížil k hranici 3000 bodov. Investorov potešilo oznámenie ďalšieho kola obchodných rokovaní medzi USA a Čínou začiatkom októbra, ako aj pozitívne americké makrodáta z trhu práce, rast aktivity v sektore služieb za august a rast podnikových objednávok za júl. Na pozitívnej vlne sa niesli aj európske akcie, ktorým pomohol aj ďalší možný odklad brexitu. Brexitová neistota však zrážala ku dnu britské akcie, ktoré stratili takmer pol percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Priaznivé hospodárske údaje zmiernili obavy investorov zo spomaľovania rastu americkej ekonomiky, čo sa prejavilo v prudkom raste dlhopisových výnosov. Americký 10-ročný výnos vzrástol o deväť bodov, nad 1,5 percenta. Európske dlhopisy kopírovali vývoj tých amerických a nemecký 10-ročný výnos sa po dlhšej dobe dostal nad -0,6 percenta, k čomu prispel aj rast pochybnosti, či ECB doručí nejaký veľký balík stimulov na blížiacom sa zasadaní po tom, ako viacero centrálnych bankárov v ostatnom čase avizovali rezervovaný postoj k takémuto kroku.

KOMODITNÉ TRHY

S rastúcimi dlhopisovými výnosmi prudko padala cena zlata, ktorá sa prepadla o viac ako dve percentá. Ropa si neudržala svoj úvodný rast a aj napriek ďalšiemu poklesu zásob komodity na americkom trhu o takmer päť miliónov barelov, nakoniec uzatvárala okolo nuly, prípadne v miernom pluse. Dokonca ani pretrvávajúce napätie na Blízkom východe a obnovenie rozhovorov medzi USA a Čínou nedokázali plne upokojiť nervozitu z negatívneho výhľadu globálnej ekonomiky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár povzbudený silnými makrodátami, ktoré naznačili lepší stav americkej ekonomiky ako sa očakávalo, sa voči euru pohyboval bez výraznejšieho pohybu Celkovo však bol v defenzíve pre zníženie averzie voči riziku po oznámení reštartu osobných obchodných rozhovorov medzi Washingtonom a Pekingom, ktoré viedlo k zníženiu dopytu po bezpečných prístavoch. V takomto prostredí výrazne strácal aj japonský jen a švajčiarsky frank. Britská libra sa naďalej spamätávala z prudkého prepadu z predchádzajúcich dní. Nádej na odvrátenie odchodu Británie z EÚ bez dohody pomohlo libre vyšplhať sa voči doláru na päťtýždňové maximum.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Spojené štáty a Čína sa dohodli na reštarte obchodných rokovaní od budúceho mesiaca, čo vytvorilo konštruktívnu náladu na trhoch. Prispelo k tomu zverejnenie viacerých predstihových ukazovateľov z Číny a Spojených štátov, ktoré naznačujú odraz ekonomickej aktivity v auguste.
  • Včera zverejnený augustový ADP report z amerického trhu práce pozitívne prekvapil, keď ukázal vytvorenie až 195-tisíc pracovných miest pri očakávaní trhu na úrovni 145- tisíc. Zo Spojených štátov včera dorazili aj finálne čísla augustových prieskumov PMI zo sektora služieb, ktorý potvrdil expanziu, keď sa udržal nad hranicou 50 bodov, ako kompozitný PMI takisto nesignalizuje recesiu. Okrem toho bol zverejnený aj prieskum ISM nevýrobného sektora za august, kde sa oproti júlu zlepšil sentiment z 53,7 bodu na 56,0 bodu, pričom konsenzus očakával len jeho stagnáciu, čo dokázalo podstatne zlepšiť náladu na finančných trhoch. Solídny stav amerického trhu práce potvrdzujú aj naďalej pravidelné štatistiky nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti na multidekádnych minimách a ani trocha nenaznačujú, že by mala prísť čoskoro recesia. A hoci aktivita vo výrobnom sektore sa ochladila, v Spojených štátoch je stále v expanzii, pričom aj júlové podnikové objednávky rástli a rovnako aj objednávky tovarov dlhodobej spotreby za rovnaký mesiac.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené čísla nemeckej priemyselnej produkcie za júl, ktorá podobne ako včera zverejnené podnikové objednávky, zaostali za očakávaniami a naznačujú krehkosť nemeckého priemyslu. Medzimesačne klesli o 0,6 percenta a medziročne o 4,2 percenta, čo boli horšie čísla ako konsenzus trhu.
  • Dopoludnia budú zverejnené detaily rastu ekonomiky eurozóny za druhý kvartál.
  • Hlavnou udalosťou na poli makrodát však bude augustový americký nonfarm payrolls report z miestneho trhu práce.

ZAUJALO NÁS

Marks & Spencer opúšťa FTSE 100

Akcie britskej maloobchodnej spoločnosti Marks & Spencer budú tento mesiac vyradené z hlavného indexu londýnskej burzy FTSE 100, kde boli od vzniku indexu v roku 1984. Spoločnosť M&S patrí medzi najznámejších maloobchodných predajcov v Británii a zameriava sa predovšetkým na odevy a potraviny. V roku 1998 sa stala prvým britským maloobchodníkom, ktorého zisk presiahol jednu miliardu ročne. V posledných rokoch je však spoločnosť pod ostrým tlakom konkurencie a investori v ňu strácajú dôveru. Vyradeniu predchádzal zhruba 36 percentný prepad cien akcií počas tohto roka.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *