Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Ranný prehľad trhov 6. decembra

Investovanie 06.12.2016 | 09:43 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Trhy si výsledok talianskeho referenda poriadne ani nevšimli.
  • Zlato kleslo na 10-mesačné minimá.
  • Nálada v nevýrobnom sektore USA podľa ISM na 13-mesačných maximách.

Akciové trhy

Európske akciové trhy v pondelok rástli a úplne ignorovali výsledky talianskeho referenda o ústavných zmenách, ktoré boli zamietnuté a následnú demisiu premiéra Mattea Renziho a s tým spojený neistý politický vývoj odďaľujúci systémové riešenie komplexných problémov miestnej ekonomiky na čele s rekapitalizáciou bánk. Trhy už v predchádzajúcich dňoch započítali tento výsledok referenda, ktorý nevnímajú ako úplnú katastrofu, len ako premrhanú príležitosť zjednodušiť taliansky politický systém. 

Wall Street tiež rástla a Dow Jones prepisoval historické maximá, keď naďalej pokračuje optimizmus z očakávania zavedenia prorastových opatrení novozvoleným prezidentom Donaldom Trumpom. Plusom pre americké burzy bolo aj zverejnenie novembrového ISM reportu nevýrobnom sektore, ktorý ukázal na zlepšenie sa nálady v sektore služieb oproti októbru a prekonal aj konsenzus. 

Dlhopisové trhy

Nemecké dlhopisové výnosy mierne rástli, čo jasne odzrkadľovalo, že investori vôbec nepanikárili z výsledku talianskeho referenda. Talianske výnosy išli pochopiteľne nahor, ale nebol to žiadny veľký pohyb, skôr umiernená reakcia na neistotu okolo ďalšieho politického vývoja. Nikto nemal chuť panikáriť, najmä keď ECB v zákulisí naznačila, že v prípade potreby bude situáciu upokojovať. 

Komoditné trhy

Zlato kleslo na 10-mesačné minimá a aktuálne sa pohybuje okolo 1170 dolárov, keď akciové trhy v USA sa pohybujú na historických maximách a Fed bude v nasledujúcich kvartáloch zvyšovať sadzby pričom svetová ekonomika by mala v budúcom roku zvýšiť tempo rastu. Talianske referendum sa prejavilo na žltom kove len v pondelkových skorých ranných hodinách jeho krátkym rastom, ktorý bol okamžite vymazaný. 

Referendové „nie“ totiž nijako okamžite nemení vývoj v Taliansku. Ropa pokračovala v raste, keď sa Brent pozrel nad 55-dolárovú úroveň na najvyššie úrovne za ostatných 16 mesiacov a WTI rástla na najvyššie úrovne od leta 2015. Na trhoch stále pokračujú dozvuky dohody OPECu o znížení produkcie komodity. 

Devízové trhy

Euro sa bezprostredne po výsledku talianskeho referenda prepadlo na 21-mesačné minimá voči doláru, aby sa z nich odrazilo a zatváralo nad úrovňou 107,5 dolárového centu. Výsledok referenda totiž nijako okamžite nemení vývoj v Taliansku. Prudší rast možno vnímať ako korekciu predošlého trendu, ktorého sila sa nateraz vyčerpala a EUR/USD sa tak vybral cestou ľahšieho odporu nahor, hoci predpokladáme, že odrazu by sa mohla čoskoro minúť para. 

Dôležité správy z ekonomiky

Už v skorých ranných hodinách boli v pondelok zverejnené výsledky nezávislého prieskumu spoločnosti Caixin indexu nákupných manažérov (PMI) za mesiac november v nevýrobnom sektore ale aj kompozitného PMI, zahŕňajúceho aj výrobný sektor.  Sentiment v nevýrobnom sektore sa v podobe PMI zlepšil o sedem desatín bodu na 53,1 bodov a vzrástol tak na 16 mesačné maximum. Kompozitný index ostal nezmenený na úrovni 52,9 bodov. Nezávislý Caixin na rozdiel od oficiálneho prieskumu zameraného na veľké štátne spoločnosti sleduje menšie privátne spoločnosti.

Index nákupných manažérov Nemecka v novembri vzrástol o jednu desatinu bodu v nevýrobnom sektore aj pre kompozitný index zahŕňajúci aj výrobný sektor na 55,1 bodov a 55 bodov v danom poradí. Mierny rast finalizovaného PMI prišiel aj napriek očakávaniam zotrvania na hodnotách skorších odhadov. PMI eurozóny v novembri napriek vyšším ako očakávaným hodnotám v Taliansku a Nemecku pokleslo, vzhľadom na slabšie čísla z Francúzskej ekonomiky.

PMI nevýrobného sektora eurozóny pokleslo o tri desatiny bodu na 53,8 bodov a kompozitný index klesol o dve desatiny bodu na 53,9 bodov, ostávajúc tak stále relatívne vysoko nad hranicou 50 bodov deliacich expanziu od recesie. Pozitívne správy v eurozóne priniesol nárast maloobchodných tržieb v októbri. Tie medzimesačne vymazali stratu štyroch desatín percenta, keď rástli tempom 1,1 percenta, zatiaľ čo medziročne tempo rastu zrýchlilo o 1,4 percenta na 2,4 percenta. 

Včerajšie makrodáta ako zvyčajne uzavreli zverejnenia z USA. Finálny PMI v nevýrobnom sektore v novembri pokleslo o jednu desatinu bodu na 54,6 bodov napriek očakávaniam rastu na 54,9 bodov, zatiaľ čo kompozitný index ostal nezmenený na úrovni 54,9 bodov. Veľkým prekvapením bol sledovaný kompozitný index podľa ISM, ktorý vyskočil o 1,7 bodu nad očakávania konsenzu na 57,2 a oproti predchádzajúcemu mesiacu tak vzrástol o 2,4 bodu. Index sa tak dostal na najvyššiu hodnotu od októbra minulého roku, aj keď hodnotu zo septembra tohto roku prekonal „iba“ o jednu desatinu bodu. 

Šéf newyorského Fedu William Dudley včera vo svojom prejave povedal, že za súčasných podmienok rastu ekonomiky by preferoval menej akomodatívnu menovú politiku. Podmienkou však je spolupráca fiškálnej politiky, ktorú predstavujú sľubované opatrenia vlády Donalda Trumpa, pre pozitívny dlhodobý efekt na ekonomiku. Utiahnutejšia menová politika by sa tak podľa Dudleyho prejavila v postupnom zvyšovaní úrokovej sadzby. 

Taktiež upozornil, že napriek nízkej nezamestnanosti a inflácii blížiacej sa k dvojpercentnému cieľu, v krajine je mnoho nezrovnalostí, ktoré by mohli ukončiť expanziu ekonomiky. Dudleyho vyjadrenia podporili aj centrálni bankári Fedu James Bullard a Charles Evans, keď povedali, že je čas utiahnuť monetárnu politiku. Dôvodom je dosah na ciele ich duálneho mandátu plnej zamestnanosti a cenovej stability v podobe dvojpercentnej inflácie. 

Kľúčové očakávané udalosti

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené nemecké podnikové objednávky za október, ktoré výrazne prekonali očakávania a naznačujú možnú akceleráciu miestnej ekonomiky na konci roka.
  • Dnes budú ešte zverejnené finálne dáta HDP za tretí kvartál z eurozóny. Popoludní z USA budú ešte publikované podnikové objednávky z USA a finálne čísla objednávok tovarov dlhodobej spotreby, obe za október.

Zaujalo nás

Južná Kórea plánuje stiahnuť mince z obehu

Centrálna banka Južnej Kórey ako jednej z technologicky najvyspelejších krajín plánuje spoločnosť bez hotovosti. Prvým krokom k tomuto cieľu má byť stiahnutie kovových mincí z obehu do roku 2020, pričom najhodnotnejšia z mincí má hodnotu menej ako päťdesiat dolárových centov. Namiesto toho chce Bank of Korea, aby spotrebitelia vkladali výdavky na tzv. T Money karty, elektronické preukazy, ktoré môžu byť použité na platbu za metro, taxík alebo nákup v niektorých obchodoch. 

Južná Kórea je už teraz jednou z krajín najmenej závislých na hotovosti, pričom len približne 20 percent platieb je prostredníctvom fyzických peňazí, ako vyplýva z tvrdení Bank of Korea.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *