Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Ranný prehľad trhov 6. februára

Investície 06.02.2017 | 10:22 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Americká ekonomika vytvorila v januári 227-tisíc pracovných miest, o 50-tisíc viac ako čakal konsenzus.
 • Mzdové inflačné tlaky v USA v januári relatívne mierne.
 • Technologický index Nasdaq Composite prepisoval historické maximá.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku končili v piatok v zelenom, pričom technologický index Nasdaq Composite sa posunul na nové historické maximá. Stálo za tým zverejnenie výrazne lepšieho ako očakávaného januárového nonfarm payrolls reportu z trhu práce Spojených štátov, kde pribudlo 227-tisíc pracovných miest, o vyše 50-tisíc viac ako čakal konsenzus. Okrem toho bola zverejnená aj veľmi solídna nálada v sektore služieb podľa ISM prieskumu za január.

DLHOPISOVÉ TRHY

Napriek optimistickej nálade na akciových trhoch a zverejneniu silného nonfarm payrolls reportu z trhu práce v USA za január ceny dlhopisov len prešľapovali na mieste. Dôvodom bolo, že neprišlo k výraznejšej zmene inflačných očakávaní, keď priemerná hodinová mzda v USA za január rástla len o 2,5 percenta na anualizovanej báze, pričom trhy očakávali ešte dynamickejší rast.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa v piatok udržalo bohato nad 1 200-dolárovou hranicou napriek zverejneniu výrazne lepšieho ako očakávaného nonfarm payrolls reportu z trhu práce v USA za január. Žltý kov totiž reagoval hlavne na slabé inflačné tlaky, ktoré ukázalo zverejnenie pomalého rastu miezd v Spojených štátoch za január, čo bude znižovať tlaky na rýchle uťahovanie menovej politiky Fedom. Ropa rástla, k čomu naďalej pomáhali správy ruského ministra energetiky Alexanda Novaka o tom, že ruské spoločnosti doručili zníženie ťažby v súlade s dohodou OPECu. Plusom pre komoditu bol aj určitý rast geopolitického napätia po tom, ako Washingtom uvalil sankcie na vybrané iránske osoby a firmy.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár oslaboval voči väčšine hlavných svetových mien napriek zverejneniu silného januárového príbytku pracovných miest v USA. Hlavným dôvodom pre takýto vývoj bol januárový pomalý rast miezd, čo by mohlo znamenať, že Fed by nemusel byť tak agresívny pri zvyšovaní sadzieb v tomto roku. Aktuálne trh vidí len malú možnosť pre zvýšenie sadzieb v marci. Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb na júnovom mítingu však presahuje 60 percent.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Piatok priniesol trhom bohatú sériu makrodát, ktorú tvorili najmä finalizované hodnoty januárových indexov nákupných manažérov (PMI) v nevýrobnom sektore a kompozitné indexy, ktoré navyše zahŕňajú aj výrobný sektor. V Nemecku vzrástol PMI v nevýrobnom sektore o 0,2 bodu na 53,4 bodov, prekonávajúc konsenzus, ktorý očakával zotrvanie na predošlej úrovni. Kompozitný index vzrástol o jednu desatinu bodu na 54,8 bodov. Hodnoty PMI v eurozóne vzrástli v oboch prípadoch o jednu desatinu bodu na 53,7 bodov v nevýrobnom sektore a kompozitný index na 54,4 bodov. Pod rast sa podpísali lepšie ako očakávané finalizácie v Nemecku a Francúzsku, zatiaľ čo nákupní manažéri v Taliansku mierne prehodnotili svoj predošlý optimizmus. Zverejnenie PMI v nevýrobnom sektore Veľkej Británie ukázalo vyšší ako očakávaný pokles z decembrových 56,2 bodov na 54,5 bodov. Kompozitný index taktiež klesol pod očakávania vzhľadom na dominantnosť nevýrobného sektora v ekonomike z 56,7 bodov na 55,5 bodov. Zverejnenie však naďalej indikuje optimizmus firiem v nevýrobnom sektore napriek spomaleniu rastu v sektore. Maloobchodné tržby v eurozóne za mesiac december medzimesačne poklesli o tri desatiny percenta, spomaľujúc pokles z novembrového zverejnenia, ktoré bolo zrevidované na záporných 0,6 percenta. Konsenzus trhu však očakával medzimesačný rast o tri desatiny percenta. Medziročne oproti decembru 2015 rast taktiež spomalil z novembrových 2,5 percenta na 1,1 percenta. Maloobchodné tržby tak ukončili celkový ročný rast o 1,8 percenta vyššie. 
 • V piatok bol zverejnený aj sledovaný report Non-farm Payrolls mapujúci tvorbu pracovných miest v USA mimo poľnohospodárskeho sektora za január. Ten ukázal o 47 tisíc vyšší nárast pracovných miest ako očakával konsenzus, keď ich počet vzrástol na 227 tisíc. Mierne sklamanie však prinieslo spomalenie rastu hodinovej mzdy z 2,8 percenta v decembri na januárových 2,5 percenta. Silné dáta z trhu práce tak indikujú priestor pre jeho rast, ktoré by mohli poskytnúť Fedu argumenty pre zotrvanie nižších úrokových sadzieb dlhšie ako sa očakáva. Miera nezamestnanosti sa vrátila na úroveň 4,8 percenta napriek očakávaniam zotrvaniu na predchádzajúcej úrovni 4,7 percenta. Tento rast je však pripísaný predovšetkým nárastu miery participácie pracovného trhu o dve desatiny percenta na 62,9 percenta.
 • Sentiment v nevýrobnom sektore USA podľa Institute for supply management (ISM) poklesol o jednu desatinu bodu na 56,5 bodov. Decembrová hodnota pritom bola zrevidovaná nadol z 57,2 bodov. Index tak nedosiahol očakávania trhu vzrásť na 57 bodov, avšak stále sa drží vysoko nad hranicou 50 bodov deliacou expanziu od recesie.
 • V priebehu víkendu odvolací súd zablokoval dekrét amerického prezidenta Donalda Trumpa o zablokovaní imigrácie z vybraných krajín. To vyvolalo zúrivú reakciu Trumpa na sociálnej sieti Twitter.
 • John Williams, šéf sanfranciského Fedu potvrdil svoju povesť „jastraba“, keď povedal, že je rozumné odhadovať tri zvýšenia sadzieb centrálnou bankou. Zároveň naznačil, že si myslí, že ekonomika by mohla rásť ešte rýchlejšie ako sa teraz v základnom scenári očakáva. Jeho kolega Charles Evans má naprojektované dve zvýšenia sadzieb, ale zároveň naznačil, že ekonomika sa vyvíja tak, že by to mohli byť až tri s čím by nemal problém.
 • Cez víkend predstavila francúzska prezidentská kandidátka Marie LePenová 144-bodový volebný program, kde potvrdila, že v prípade jej víťazstva krajina vystúpi z eurozóny a zároveň bude chcieť vypísať referendum o účasti v EÚ a zaviesť dane na dovozy spolu s obmedzením imigrácie. Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky by vyhrala prvé kolo prezidentských volieb. V druhom by ju však porazil aj Francois Fillon (kandidát pravice) ako aj Emmanuel Macron, nezávislý ľavicový kandidát.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • V priebehu noci boli zverejnené januárové čísla PMI služieb ako aj kompozitný PMI z Číny podľa organizácia Caixin. Oproti decembru prišlo k zhoršeniu sa nálady, no stále ostáva bohato nad úrovňou 50 bodov, ktorá oddeľuje expanziu od recesie.
 • Dnes ráno boli už zverejnené podnikové objednávky z Nemecka za december, ktoré výrazne prekonali očakávania a potvrdili tak zrýchlenie dynamiky rastu ekonomiky Nemecka a Európy.
 • V priebehu dňa budú mať vystúpenie viacerí centrálni bankári ECB.
 • Z USA dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.

ZAUJALO NÁS

Zjednotenie korporátnych daní v Švajčiarsku

V Švajčiarsku sa ďalšiu nedeľu odohrá referendum o zjednotení korporátnych daní. Spoločnosti totiž doteraz okrem švajčiarskych álp lákali aj selektívne podmienky pre medzinárodných investorov. Pod medzinárodným tlakom tak Švajčiari rozhodnú, či by nižšie dane mali platiť všetky spoločnosti. Problém však tvorí napätá finančná situácia, ktorá Švajčiarsku neumožňuje byť takými štedrými. Odmietnutie daňových reforiem by však mohlo priniesť ekonomickú neistotu a nestabilitu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *