Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ranný prehľad trhov 6. júla

Investície 06.07.2016 | 09:43 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Trhy sa precitajú z nepodloženého optimizmu po britskom referende za brexit.
  • Libra klesla voči doláru na nové 31-ročné minimá.
  • Nemecká výnosová krivka na rekordných minimách.
  • Výnosy 10-ročného amerického dlhopisu na historickom dne.
  • Bank of England znížila požiadavky na proticyklický kapitálový vankúš bánk.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku končili utorkové obchodovanie v stratách, keď sa na ne opäť vrátili obavy súvisiace s brexitom a pomalým globálnym ekonomickým rastom. Nadol ich ťahal aj pokles cien ropy a v prípade Európy aj stav talianskeho bankového sektora, ktorý sa borí s veľkým objemom nesplácaných úverov.

Dlhopisové trhy

Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov klesli na historické minimum 1,35 percenta, keď na trhoch opäť panuje averzia voči riziku v dôsledku očakávaní anemického hospodárskeho rastu svetového hospodárstva, klesajú inflačné očakávania a trhy očakávajú, že Fed nebude ďalej zvyšovať sadzby, práve naopak mohol by ich opätovne znížiť. Z rovnakých dôvodov klesla na nové historické minimá aj nemecká výnosová krivka, kde výnos 10-ročného dlhopisu je – 0,19 percenta. Na nové historické minimá klesla aj britská výnosová krivka a rekordy v rovnakom smere prepisovala aj švajčiarska.

Komoditné trhy

Zlato ako investormi vnímaný bezpečný prístav rástlo v utorok už štvrtý deň za sebou a dostalo sa nad 1350 dolárov, keď sa očakáva ďalšia expanzia menových politík hlavných svetových centrálnych bánk a výnosy na dlhopisových trhoch klesajú v mnohých prípadoch hlbšie pod nulovú úroveň. Ropa sa dostala pod predajný tlak a jasne sa ponorila pod 50-dolárovú hranicu, keď na ňu zavážil pochmúrny výhľad svetovej ekonomiky v dôsledku otáznikov okolo brexitu, čo by mohlo spomaliť rast dopytu po rope. Trhy si zároveň všímajú, že napriek rôznym výpadkom produkcie je na trhu stále prítomný previs ponuky komodity nad dopytom.

Devízové trhy

Jen sa posilňoval voči všetkým hlavným svetovým menám v dôsledku stresu na trhoch, ktorý súvisí so skeptickými vyhliadkami svetovej ekonomiky. Libra sa v priebehu dňa dostala dokonca pod úroveň 130 dolárových centov na nové 31-ročné minimá a voči euru klesla na 84,9 pencí, keď trhy očakávajú v nasledujúcich mesiacoch výrazné spomalenie sa rastu britskej ekonomiky a uvoľnenie menovej politiky Bank of England v reakcii na britské referendové hlasovanie za brexit a otázniky nad ďalším vývojom v miestnej ekonomike.

Dôležité správy z ekonomiky

Bank of England relatívne nečakane v reakcii na britské referendové hlasovanie za brexit a otázniky s tým späté znížila proticyklický kapitálový vankúš bánk z 0,5 percenta na nula percent s cieľom predísť zamrznutiu úverového trhu a spomaleniu ekonomiky. Toto opatrenie zvýši kapacitu bánk poskytovať úvery až o 150 miliárd libier. Zároveň v zverejnenom reporte o finančnej stabilite naznačila, že je pripravená prijať akékoľvek ďalšie opatrenia, ktoré budú potrebné s cieľom podpory ekonomiky a zabezpečenia finančnej stability.
Šéf newyorského Fedu Bill Dudley povedal, ako mnoho centrálnych bankárov pred ním, že je ešte príliš skoro hodnotiť, aké konzekvencie bude mať brexit na americkú ekonomiku. Zároveň však povedal, že očakáva rast americkej ekonomiky v prvom polroku tesne pod dvojpercentnou hranicou, no zhruba dvojpercentný rast by mal byť dostatočným na zabezpečenie tvorby nových pracovných miest. Jeho kolega, šéf sanfranciského Fedu John Williams pripomenul, že nechce podceňovať brexit, no zdá sa, že veľký vplyv na americkú ekonomiku mať nebude.
Včera boli  v skorých ranných hodinách zverejnené dáta prieskumov aktivity v sektore služieb v Číne za jún podľa indexov nákupných manažérov (PMI) súkromnej organizácie Caixin, ktoré ukázali na zlepšenie sentimentu. V Európe boli takisto vo viacerých krajinách zverejnené finálne čísla prieskumov nálady v sektore služieb za jún podľa PMI, ktoré boli v prípade Nemecka aj eurozóny revidované mierne nahor oproti rýchlemu odhadu, no stále sú oproti máju horšie, aj keď bohato v pásme expanzie ekonomickej aktivity. Všetky tieto prieskumy však boli robené ešte pred britským brexitovým referendom. Až v júli bude vidieť prvé zmeny sentimentu. V samotnej Veľkej Británii boli tiež publikované dáta PMI služieb za jún, ktoré sa oproti máju vzhľadom na blížiace sa referendum zhoršili, plný dopad brexitovej reality však bude možný až v júlových a augustových číslach.

V USA boli v utorok publikované len podnikové objednávky za máj, ktoré zaostali za očakávaniami pričom finálne čísla objednávok tovarov dlhodobej spotreby za máj sa oproti rýchlemu odhadu príliš nezmenili a stále poukazujú na relatívne slabnú investičnú aktivitu.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes ráno boli zverejnené nemecké podnikové objednávky za máj, ktoré zaostali za očakávaniami. Okrem toho budú z Nemecka zverejnené aj dáta priemyselnej produkcie za máj.
  • V USA sa bude pozornosť trhu sústreďovať na prieskum sentimentu v sektore služieb podľa ISM za jún a podľa PMI za rovnaké obdobie. Okrem toho budú zverejnené aj čísla májového zahraničného obchodu a zápisnica z ostatného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky.
  • Pozorne budú sledované aj prejavy Billa Dudleyho a Daniela Tarulla z Fedu a Maria Draghiho z ECB.

Zaujalo nás

Referendové hlasovanie za brexit ešte nemusí znamenať samotný brexit

Analytici švajčiarskej banky Credit Suisse William Porter and Chiraag Somaia tvrdia, že napriek výsledkom britského referenda za brexit je pravdepodobnosť odchodu Veľkej Británie z Európskej únie výrazne pod 50 percentami. Vychádzajú z teórie hier tvrdia, že ktokoľvek bude nástupcom premiéra Davida Camerona, bude mať ťažké sformovať vládu, ktorá by oficiálne notifikovala článok 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z Európskej únie. Stávková kancelárii Skybet vypísala kurz 4:1 (teda 20-percentná pravdepodobnosť), že Londýn medzi januárom a marcom budúceho roka notifikuje článok 50.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *