Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Ranný prehľad trhov 6. marca

Investície 06.03.2017 | 10:02 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom v marci už prekročila 90 percent.
  • Zlato ďalej klesá, keď krátky koniec americkej výnosovej krivky dosahuje najvyššie úrovne od roku 2009.
  • Podľa niektorých prieskumov by sa francúzska prezidentská kandidátka Marine Le Penová nedostala ani do druhého kola volieb.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku v závere týždňa len prešľapovali na mieste, keď im chýbal výraznejší impulz pre pohyb. V trhoch je totiž už plne započítané vysokopravdepodobné zvýšenie sadzieb Fedu budúci týždeň ako aj solídne tempo rastu svetovej ekonomiky a rastu podnikových ziskov. Investori pritom nie sú úplne skeptickí ohľadne možného rýchleho doručenia znižovania daní, deregulácie a rastu vládnych výdajov v USA.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americká výnosová krivka ostala takmer nezmenená a krátky koniec ostal na najvyšších úrovniach od roku 2009, keď trhy plne započítali zvýšenie sadzieb Fedom na najbližšom zasadnutí. Výnosy bezpečne vnímaných nemeckých dlhopisov rástli, keď šanca na víťazstvo extrémistky Marine Le Penovej vo francúzskych prezidentských voľbách klesá. Podľa niektorých prieskumov by nevyhrala dokonca ani ich prvé kolo.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokračovalo v klesaní, keď trhy vidia jasné kontúry marcového sprísnenia menovej politiky Fedom, čo naznačila aj jeho šéfka Janet Yellenová. Ropa mierne rástla v dôsledku slabšieho dolára, no v zásade sa už tretí mesiac pohybuje v úzkom pásme, kde ju drží na jeden strane zníženie produkcie OPECom  a na druhej strane rast bridlicovej ťažby a zásob v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne oslabil voči euru napriek tomu, že trhy sú si na vyše 90 percent isté, že Fed o necelé dva týždne zvýši sadzby. Euru pomohli najmä najnovšie prieskumy verejnej mienky pred francúzskymi prezidentskými voľbami, ktoré ukazujú, že šanca krajne pravicovej Marine Le Penovej na víťazstvo výrazne poklesli.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Šéfka Fedu Janet Yellenová v piatok podobne ako mnohí jej kolegovia naznačila, že zvýšenie sadzieb na tohtomesačnom zasadnutí by bolo „pravdepodobne primerané“ ak sa ekonomika bude vyvíjať podľa očakávaní. Podľa jej názoru Fed v nastavení menovej politiky nezaostáva za vývojom (teda not behind the curve) a poznamenala, že v nasledujúcom období bude odstraňovanie menového uvoľňovania rýchlejšie ako v rokoch 2015 a 2016.
  • Cez víkend čínsky premiér Li Keqiang načrtol ekonomické ciele krajiny. Rast HDP by mal dosiahnuť „6,5 percenta alebo vyššie tempo ak to bude možné“. Pre porovnanie minuloročný cieľ bol 6,5–7,0 percenta. Vláda cieli infláciu okolo 3,0 percent a fiškálny deficit takisto na úrovni 3,0 percenta výstupu ekonomiky. Ohľadne výmenného kurzu juanu pracovný report čínskych predstaviteľov hovorí, že kurz by mal byť ďalej liberalizovaný a bude udržiavaná stabilná pozícia meny v globálnom systéme. Takisto bolo oznámená snaha ďalej zredukovať nadkapacitu vo viacerých odvetviach na čele s výrobou ocele.
  • Cez víkend nastal opäť pohyb na francúzskej politickej scéne pred prezidentskými voľbami. Niektoré média špekulovali, že po sérii škandálov by pravica mohla nahradiť svojho kandidáta Francoisa Fillona Alainom Juppem. Iné média tvrdia, že Juppe odmietne kandidatúru aj keby Fillon odstúpil. Najnovšie prieskumy verejnej mienky ukázali (Kantar Sofres), že extrémistická kandidátka Marine Le Penová by vyhrala prvé kolo volieb (26 percent) len s jednopercentným náskokom pred nezávislým ľavicovým kandidátom Emmanuelom Macronom a Fillon by skončil tretí.  Hypotetické nahradenie Fillona Juppem ukázalo, že Le Penová by zobrala 27 percenta, Juppe 24,5 percenta a Macron len 20 percent. Prieskum Odoxa dokonca ukázal, že Juppe by vyhral prvé kolo s 26,5 percentami na druhom mieste by skončil Macron s 25 percentami a Le Penova až na treťom s 24 percentami, čo znamená, že by sa nedostala ani do druhého kola!
  • Z makrodát boli v závere minulého týždňa publikované maloobchodné tržby Nemecka za január, ktoré medzimesačne poklesli o osem desatín percenta, pričom trh očakával aspoň mierny rast o tri desatiny percenta. Voči januáru minulého roku sú však tržby maloobchodníkov vyššie o 2,3 percenta, čo je viac ako trojnásobok konsenzu. Za Nemecko boli zverejnené aj finalizované indexy nákupných manažérov za február v nevýrobnom sektore ako aj kompozitný index zahŕňajúci aj PMI výrobného sektora, ktorý bol zverejnený ešte v stredu. Finalizované hodnoty však podľa očakávaní ostali nezmenené v nevýrobnom sektore s 54,4 bodmi a kompozitný index s 56 bodmi. Finalizovaný index nákupných manažérov (PMI) bol za február ďalej zverejnený aj za eurozónu ako celok. Zmena nastala len v PMI nevýrobného sektora, ktorého hodnota poklesla o jednu desatinu bodu, pod ktoré sa mohlo podpísať slabšie ako očakávané zverejnenie Francúzska. Zverejnenie za eurozónu tak značí najvyššiu hodnotu od dlhovej krízy v roku 2011. Čísla za eurozónu boli zverejnené aj za maloobchodné tržby za január, ktoré medzimesačne len mierne poklesli o jednu desatinu percenta, spomaľujúc z polpercentného poklesu v predchádzajúcom mesiaci, pričom trh očakával rast. Medziročne ostalo tempo rastu nezmenené na 1,2 percentách, keď zverejnenie opäť nedosiahlo vyšší konsenzus.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude z eurozóny zverejnená investorská dôvera za marec.
  • V USA budú pulbikované januárové podnikové objednávky a finálne čísla objednávok tovarov dlhodobej spotreby za rovnaký mesiac.

ZAUJALO NÁS

Škola zarobila na akciách spoločnosti Snap viac ako 24 miliónov dolárov

Kalifornská škola zarobila na primárnom úpise spoločnosti, ktorá stojí za aplikáciou SnapChat 24 miliónov amerických dolárov. Škola totiž v roku 2012 investovala v podobe štartovacieho kapitálu 15-tisíc dolárov, keď spoločnosť len začínala. Ideu škole vnukol jeden z rodičov, ktorý bol investorom do rizikového kapitálu. Na nedávnom primárnom úpise sa akcie na burzu dostali v hodnote 17 dolárov za jednu, pričom ich cena ďalej vzrástla o 44 percent. Škola odpredala dve tretiny svojej investície, čo predstavuje spomínanú čiastku.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *