Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 6. októbra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Špekulácie o utlmovaní kvantitatívneho uvoľňovania ECB zatriasli európskymi akciami aj dlhopismi.
  • Nálada v sektore služieb Spojených štátov za september sa podľa ISM zlepšila a výrazne prekonala očakávania.
  • Ropa pokračuje v ďalšom raste, keď už aj benchmark WTI sa priblížil k 50-dolárovej méte.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili stredajšie obchodovanie v stratách po správe agentúry Bloomberg o tom, že ECB by mohla postupne utlmovať program kvantitatívneho uvoľňovania a to už pred marcom 2017. Neskôr však boli tieto správy popreté samotným prezidentom centrálnej banky Mariom Draghim. Wall Street rástla, keď jej pomohol odraz cien ropy a zverejnenie lepšej ako očakávanej nálady v nevýrobnom sektore USA za september podľa ISM.

Dlhopisové trhy

Špekulácie o možnom utlmovaní programu kvantitatívneho uvoľňovania ECB či aspoň jeho ďalšom nerozširovaní viedli k odrazu výnosov nemeckých štátnych dlhopisov. Robustné čísla ISM nevýrobného sektora zo Spojených štátov za september a vyššie ceny ropy, čo prispeje k odrazu inflácie, tlačili nahor aj výnosy dlhopisov USA.

Komoditné trhy

Zlato sa konsolidovalo okolo 1 270 dolároch po masívnych utorkových stratách a zrejme bude čakať na ďalší výraznejší impulz, ktorý by sa mohol dostaviť v piatok po zverejnení septembrového nonfarm payrolls reportu z trhu práce Spojených štátov. Ceny ropy pokračovali v spanilom raste, keď sa už aj severoamerický benchmark WTI priblížil k 50-dolárovej hranici po zverejnení ďalšieho nečakaného poklesu jej komerčných zásob v USA. Už dlhšie je podporovaná predbežnou dohodou krajín OPEC o limitovaní jej ťažby ku ktorým by sa mohli pridať aj nečlenské krajiny na čele s Ruskom.

Devízové trhy

Euro sa posilnilo na päťročné maximá voči britskej libre a trojtýždňové maximá voči jenu po špekuláciách, že ECB by mohla utlmiť program kvantitatívneho uvoľňovania, hoci jej predstavitelia tieto správy neskôr popreli. Euro ostalo voči doláru stabilné okolo 112 dolárových centov, keď špekulácie okolo tzv. taperingu ECB boli kompenzované zverejnené silným septembrovým ISM reportom nevýrobného sektora USA.

Dôležité správy z ekonomiky

Ekonomická aktivita nevýrobného sektora eurozóny v septembri spadla na najnižšiu úroveň od januára 2015. Vyplýva to zo septembrového zverejnenia kompozitného finalizovaného indexu nákupných manažérov (PMI), ktorý klesol v súlade s konsenzom na 52,6 bodov a predstavuje 20– mesačné minimum. PMI nevýrobného sektora eurozóny vzrástol o jednu desatinu oproti očakávaniam na 52,2 bodov. Dôvodom slabého rastu bloku bol najmä pokles septembrovej ekonomickej aktivity v Nemecku. Ekonomický sentiment ťaží aj neistota z volieb v Nemecku, Francúzsku či Španielsku, zatiaľ čo v Taliansku bude prebiehať referendum o zmene ústavy.
Nemecký PMI v nevýrobnom sektore za september vzrástol oproti očakávaniam o tri desatiny bodu na 50,9 bodov a kompozitný index o jednu desatinu bodu oproti očakávaniam na 52,8 bodov. Kompozitný index najväčšej európskej ekonomiky sa tak dostal na 16-mesačné minimá, keď nevýrobný sektor zažil svoj najhorší kvartál za posledné tri roky.
Kompozitný index nákupných manažérov Veľkej Británie v septembri indikoval pokračovanie rastu, keď vzrástol na 53,9 bodov napriek očakávanému poklesu na 52,3 bodov. K rastu prispelo zvýšenie počtu nových pracovných miest a podnikaní. PMI v nevýrobnom sektore oproti predchádzajúcemu obdobiu mierne poklesol, no pozitívne prekonal očakávania o štyri desatiny bodu na 52,6 bodov. Robustné dáta z nevýrobného, výrobného aj stavebného odvetvia signalizujú,  že obávaná brexitom spôsobená recesia sa zatiaľ stratila z dohľadu.
Včerajšia séria amerických makrodát začala poklesom prírastku zamestnanosti v septembri podľa inštitútu ADP o 21-tisíc oproti predchádzajúcemu obdobiu na 154 tisíc, čo je ešte o 11 tisíc menej ako konsenzus. Tvorba pracovných miest tak spomalila na najnižšiu úroveň za posledných šesť mesiacov. Negatívne správy z americkej ekonomiky pokračovali v podobe poklesu obchodnej bilancie v auguste o 1,2 miliardy amerických dolárov na schodok vo výške 40,7 miliardy amerických dolárov. Pozitívnejšie správy z ekonomiky USA priniesli zverejnené finalizované hodnoty indexu nákupných manažérov v nevýrobnom sektore za september, ktorý vzrástol o štyri desatiny na 52,3 bodov. Kompozitný PMI tak vzrástol o tri desatiny na rovnakú úroveň 52,3 bodov. Väčším prekvapením bol prieskum ISM nevýrobného sektora za september, ktorého hodnoty dosiahli až 57,1 bodov, keď prekonali konsenzus o 4,1 bodov. Z predchádzajúceho obdobia tak index vzrástol o 5,7 bodov. Sériu makrodát uzavreli finálnje objednávky tovarov dlhodobej spotreby za august, ktoré vzrástli o skromnú desatinu percenta. Objednávky očistené o letecký a vojenský sektor zvýšili tempo rastu o tri desatiny z predchádzajúceho obdobia na 0,9 desatín percenta. Finalizácia augustových objednávok tovarov dlhodobej spotreby a ich nízke tempo rastu signalizuje možné oslabenie výrobného sektora v nasledujúcich mesiacoch.
Včera mali vystúpenia aj viacerí centrálni bankári. Ignazio Angeloni z ECB priznal, že viaceré európske banky čelia problémom, ktoré sa v jednotlivých krajinách sčasti líšia a bude trvaž určitý čas, kým budú vyriešené. Ewald Nowotny z ECB sa vyjadroval najmä k regulácii a naznačil, že zavádzanie nových pravidiel kapitálovej primeranosti Basel III by nemal byť neustále odsúvané. Leffrey Lacker z Fedu sa prezentoval opäť jastrabím slovníkom volajúcim po zvýšení sadzieb.Charles Evans z Fedu naznačil, že zvýšenie sadzieb v USA by malo prísť do konca roka, hoci on sám ma holubičí postoj, keď zdôrazňuje absenciu výraznejších holubičích tlakov. A napokon Stanley Fischer, podpredseda rady guvernérov povedal, že menová politika potrebuje fiškálnu pomoc vlád.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Ráno boli zverejnené augustové dáta podnikových objednávok z Nemecka, ktoré na medzimesačnej aj medziročnej báze výrazne prekonali očakávania.
  • Z makrodát sa pozornosť trhov bude sústrediť v priebehu dňa najmä na americké dáta nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti a ukazovateľ Challenger job cuts.
  • Okrem toho budú na programe opäť vystúpenia viacerých centrálnych bankárov. Z ECB pôjde o Benoita Coeureho, Ingazia Angeloniho a Petra Praet pričom by mala byť zverejnená aj zápisnica z ostatného zasadnutia banky. Z Fedu bude mať prejav Jeffrey Lacker.

Zaujalo nás

SpaceX má konkurenciu

Spoločnosť SpaceX na čele s Elonom Muskom má konkurenciu v pretekoch na Mars v leteckom gigantovi Boeingu. Vyhlásil to CEO Boeingu Dennis Muilenburg, ktorý na včerajšej konferencii predstavil koncepty komerčných vesmírnych, ale aj rýchlych interkontinentálnych letov. Boeing spolu so SpaceX sú taktiež jediné dve komerčné spoločnosti, ktoré NASA vybrala na prevoz astronautov na ISS.

Stanislav Pánis, Tomár Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *