Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 6. septembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Saudská Arábia a Rusko chcú kooperovať na stabilizácii trhu s ropou.
  • Veľká revízia finálneho nemeckého agustového indexu nákupných manažérov v službách nadol.
  • Dolár stále pod 112 centami voči euru.

Akciové trhy

Európske akciové trhy zatvárali v pondelok pri pokojnom obchodovaní v miernych ziskoch, keď chýbal výraznejší impulz k pohybu pri zatvorenej Wall Street v dôsledku štátneho Sviatku práce v USA.

Dlhopisové trhy

Na dlhopisových trhoch takisto nenastali včera výraznejšie pohyby, hoci finalizácia indexov nákupných manažérov v sektore služieb za august z Nemecka a za eurozónu ako celok boli oproti rýchlemu odhadu revidované nadol.

Komoditné trhy

Zlato zaznamenalo  v úvode týždňa malé zisky, keď klesajú očakávania možného zvýšenia sadzieb Fedom už v tomto mesiaci po zverejnení relatívne slabých dát augustovej tvorby pracovných miest a aktivity vo výrobnom sektore za rovnaký mesiac z USA. Ropa sa masívne odrazila po zverejnení spoločného komuniké Saudskej Arábia a Ruska o tom, že budú spolupracovať pri stabilizácii trhu s komoditou. Časť ziskov však bola vymazaná, keď saudskoarabský minister pre energetiku Khalid Al-Falih explicitne vyhlásil, že zatiaľ nie je potrebné obmedziť ťažbu.

Devízové trhy

Obchodovanie na pár euro-dolár bolo pokojné okolo 111,5 dolárového centu, keď chýbala výraznejšia kurzotvorná informácia, pričom na jednej strane trhy stále nevylúčili septembrové zvýšenie sadzieb Fedom, no na druhej strane sa obávajú, že ECB neurobí na najbližšom zasadnutí nič v smere ďalšieho uvoľnenia menových podmienok.

Dôležité správy z ekonomiky

Čínsky index nákupných manažérov v nevýrobnom sektore spravovaný agentúrou Caixin v auguste vzrástol z 51,7 bodu na 52,1 bodu. Expanzia v čínskej ekonomike je hnaná predovšetkým vládnymi výdavkami podporujúcimi veľké štátne spoločnosti, čo vytvára tlak na menšie súkromné firmy.
Finalizovaný index nákupných manažérov v nevýrobnom sektore Nemecka v mesiaci august poklesol z 53,3 bodov na 51,7 bodu čo je 1,6 bodu pod pôvodným rýchlym odhadom. Čítanie sa napriek poklesu stále drží nad 50 bodmi indikujúc tak ekonomickú expanziu.
Finalizovaný index nákupných manažérov v nevýrobnom sektore eurozóny v auguste klesol z 53,1 bodov na 52,8 bodu čo je tri desatiny pod konsenzom. Finalizovaný kompozitný PMI eurozóny v auguste tak klesol o štyri desatiny bodu. Index sa v eurozóne stále drží niekoľko bodov nad hranicou 50 bodov, oddeľujúcu expanziu od recesie. Výsledky indexu však neposkytujú nádej pre ECB na významnejší rast cien. Pozitívnou správou pre eurozónu je rast maloobchodných tržieb za júl, ktoré medzimesačne vzrástli o 1,1 percenta, naproti revidovanému poklesu predchádzajúceho obdobia 0,1 percenta. Konsenzus tak prekonali o šesť desatín percenta. Medziročne maloobchodné tržby rástli 2,9 percenta čo je o 1,1 percenta nad očakávaniami. Revidácia minulého obdobia vzrástla o jednu desatinu na 1,7 percenta.
Index nákupných manažérov (PMI) Veľkej Británie v nevýrobnom sektore prekonal očakávania o 2,9 bodu a dostal sa na úroveň 52,9 bodov a vzrástol tak 5,5 bodu z predchádzajúceho obdobia z 47,4 bodov. PMI nevýrobného sektora Veľkej Británie tak indikuje solídnu expanziu ekonomiky, naproti očakávanej pobrexitovej recesii.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes ráno boli zverejnené čísla júlových podnikových objednávok z Nemecka, ktoré zaostali za očakávaniami.
  • Trhy sa budú sústrediť najmä na popoludňajšie čísla aktivity v nevýrobnom sektore USA za august podľa ISM.

Zaujalo nás

Jachta od Aston Martin?

Aston Martin je známy najmä pre ich športové autá ktoré používa agent 007 James Bond. Spoločnosť však chce expandovať mimo áut do apartmánov, jácht, oblečenia či dokonca kočíkov v snahe zmeniť smerovanie značky. Britská automobilka chce svoje portfólio rozšíriť vzhľadom na nízky záujem o športové autá v silnom konkurenčnom prostredí. Takýto krok by však mohol uškodiť jednej z mála nezávislých luxusných výrobcov áut, ktorá však zrejme nemá na výber, keď potrebuje nové zdroje príjmov a pripraviť sa tak na potenciálny vstup na kapitálový trh v roku 2018.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *