Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Ranný prehľad trhov 7. 11. 2018

Investície 07.11.2018 | 09:23 0 Komentárov
  • V amerických voľbách do Kongresu podľa očakávaní vládnuca pravicová republikánska strana stratila po 10 rokoch väčšinu v Snemovni reprezentantov v prospech ľavicových demokratov, udžala si však tesnú väčšinu v Senáte.
  • Americké akcie včera pokračovali v raste, keď ich nahor ťahali robustné fundamenty ako aj nádej na urovnanie obchodného sporu medzi Čínou a USA.
  • Finálne čísla nálady v eurozóne za október podľa kompozitného indexu PMI potvrdili zvoľňovanie tempa ekonomickej aktivity.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy pokračovali v utorok v raste, keď miestna ekonomika dynamicky rastie a spolu s ňou aj firemné zisky. Navyše existuje zvýšená šanca na to, že Washington a Peking sa dohodnú na urovnaní obchodného konfliktu. Európske akcie končili v stratách, pre neistotu ohľadne talianskej rozpočtovej otázky na budúci rok, ako aj pre rozporuplné správy ohľadne brexitu, čo spomaľuje už aj reálny ekonomický rast.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rast amerických akciových trhov a pokračujúci prílev solídnych makrodát z tejto ekonomiky tlačil nahor výnosy vládnych dlhopisov USA. Najmä keď trhy nie sú nervózne ani z výsledkov volieb do Kongresu, napriek tomu, že by mal byť rozpoltený, keď v Snemovni získajú zrejme väčšinu ľavicoví demokrati a v Senáte si udržia dominanciu pravicoví republikáni.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ako bezpečný prístav klesalo pri konštruktívnej nálade, najmä na americkom trhu, a tendenciách dolára skôr oslabovať. Navyše investičné portfóliá sú upravované pred dnešným výsledkom zasadnutia Fedu, ktorý by si mohol udržať svoj jastrabí slovník. Ropa opäť padala, keď viaceré krajiny dostali od USA dočasnú výnimku na nákup iránskej ropy pri súčasnom raste produkcie OPECu, USA či Ruska. Navyše spomaľovanie svetovej ekonomiky a slabosť mien rýchlo sa rozvíjajúcich krajín vytvárajú otázniky nad rýchlosťou rastu dopytu po komodite.

DEVÍZOVÉ TRHY

Výmenný kurz eura voči doláru včera len stagnoval, keď trhy čakali na výsledky volieb do amerického Kongresu. Kurz libry prudko klesal a stúpal v závislosti od prichádzajúcich správ o blízkosti či nemožnosti dosiahnutia brexitovej obchodnej dohody.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Voľby do Snemovne reprezentantov amerického Kongresu vyhrali podľa očakávaní demokrati, a prvýkrát po 10 rokoch v ňom získajú väčšinu na úkor republikánkej strany prezidenta Donalda Trumpa. Doplňujúce voľby do Senátu však vyústili do udržania si tesnej väčšiny republikánov. Rozdelený Kongres však skomplikuje život Bielemu domu, a Demokratická strana by mohla obštruovať najkontroverznejšie politiky Donalda Trumpa, najmä čo sa týka ďalšej fiškálnej expanzie.
  • Podnikové objednávky v Nemecku v septembri medzimesačne vzrástli o tri desatiny percenta, pričom konsenzus čakal ich pokles o pol percenta po solídnom raste predchádzajúceho mesiaca o dve percentá. Medziročne však objednávky poklesli o 2,2 percenta, čo bol pokles nižší o šesť desatín percenta ako očakával konsenzus.
  • Naprieč Európou boli zverejnené finalizované októbrové indexy nákupných manažérov (PMI) v nevýrobnom sektore ako aj kompozitné indexy. PMI v nevýrobnom sektore Nemecka ako aj kompozitný index krajiny vzrástli na 54,7 a 53,4 bodu, napriek očakávaniam zotrvania na hodnotách predošlého mesiaca na 53,6 a 52,7 bodu. Rovnaký scenár zaznamenali indexy aj v eurozóne, kde vzrástli na 53,7 v nevýrobnom sektore a kompozitný index vzrástol na 53,1 bodu. Výrazne horšie výsledky zaznamenalo Taliansko, kde sa indexy prepadli až do teritória recesie na 49,2 a 49,3 bodu, napriek očakávaniam miernejšieho poklesu o 1,3 a 1,4 bodu. Francúzsko taktiež zaznamenalo zhoršenie, avšak oproti očakávaniam len o 0,3 a 0,2 bodu.
  • V USA mohli zaujať čísla reportu JOLTS za september, reportu tvorby pracovných miest a fluktuácie. Počet vytvorených pracovných miest dosiahol v septembri hodnotu 7009 tisíc, pričom konsenzus čakal miernejší pokles na 7085 tisíc z augustových 7136 tisíc.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V skorých ranných hodinách už boli zverejnené čísla priemyselnej produkcie v Nemecku za september. Produkcia sektora zahŕňajúceho výrobu, ťažbu a energetického odvetvia medziročne vzrástla o osem desatín bodu, pri očakávaní konsenzu rastu o päť desatín bodu.
  • V eurozóne dnes budú zverejnené maloobchodné tržby za september.
  • Najzaujímavejšími a najsledovanejšími správami však naďalej zostávajú výsledky volieb v USA.

ZAUJALO NÁS

Malajzia je líder islamskej ekonomiky vo svete

Podľa globálnej správy o islamskej ekonomike 2018/19 zverejnenej agentúrou Reuters je Malajzia centrom globálnej islamskej ekonomiky. Na druhom mieste sa nachádzajú Spojené arabské emiráty, ktoré však Malajziu výrazne dobiehajú a majú záujem prebrať pozíciu islamského ekonomického lídra. Islamský bankový sektor neustále rastie a priťahuje záujem tak moslimov ako aj nemoslimov. V prevažnej miere to je spôsobené používaním sociálnych a morálnych postupov a investícii. Hodnota aktív islamského bankového sektora predstavovala v roku 2017 2,4 bilióna dolárov, pričom v roku 2023 sa očakáva jeho rast na 3,8 bilióna dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *