Utorok 02. júna. Meniny má Xénia

Ranný prehľad trhov 7. 11. 2019

Investície 07.11.2019 | 09:59 0 Komentárov
 • Možný odklad prvej fázy obchodnej dohody medzi USA a Čínou z novembra na december.
 • MMF varuje Európu, aby sa pripravila na prípadný útlm ekonomiky.
 • Rast zásob ropy na americkom trhu o takmer 8 miliónov barelov.

AKCIOVÉ TRHY

Akcie na Wall Street už druhý deň v rade oddychovali a držali sa v okolí svojho historického maxima. Mierne stratili paru technológie, ktoré najviac zneistilo prezidentom Trumpom oznámené odloženie podpisu prvej fázy obchodnej dohody medzi USA a Čínou z novembra na december. Z korporátnych udalostí vynikla správa, že výrobca tlačiarni Xerox zvažuje predloženie ponuky na prevzatie výrobcu počítačov HP v hodnote 27 miliárd dolárov, na čo reagovali jeho akcie rastom o šesť percent. Európske akcie sa v područí dobrých korporátnych výsledkov, ktoré zatienili aj obchodnú neistotu, posúvali na nové štvorročné maximá. Nerozhodilo ich ani varovanie MMF, ktoré odporúča Európskym krajinám pripraviť núdzové plány pre prípad silného hospodárskeho útlmu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Z dôvodu obchodnej neistoty po štyroch dňoch poklesli výnosy štátnych dlhopisov, keď sa americká desiatka vrátila k hranici 1,8 percenta. Opatrnosť investorov sa prejavila aj na európskych dlhopisoch, keď nemecký 10-ročný výnos poklesol hlbšie pod -0,3 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v reakcii na trhový vývoj kompenzovalo svoje predchádzajúce straty, ale ani klesajúce výnosy na dlhopisoch a slabší dolár mu nestačili dodať taký výtlak, aby sa prehuplo cez 1500 dolárovú hranicu. Cena ropy poklesla o takmer dve percenta. Dôvodom bol minulotýždňový nárast zásob komodity na americkom trhu o takmer 8 miliónov barelov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár pod vplyvom správy o možnom oneskorení obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou oslaboval voči konkurentom. Naopak voči doláru posilňovalo euro, ktoré našlo oporu v medzimesačnom náraste nemeckých podnikových objednávok v septembri, raste septembrových maloobchodných tržieb v eurozóne, ako aj v lepších revidovaných finálnych číslach PMI v sektore služieb a kompozitného PMI v Nemecku a eurozóne za október.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včera boli zverejnené finálne čísla prieskumov PMI služieb a kompozitný PMI z Nemecka, ktoré boli oproti flashovému číslu revidované smerom nahor. Nálada v službách je tak na 51,6 bodu (vs. 51,2 bodu) a kompozitný PMI je 48,9 bodu (vs.48,6 bodu). Čísla sú o niečo lepšie ako v septembri, a je možné, že nemecká ekonomika má už za sebou dno minicyklu spomalenia sa a v nasledujúcich mesiacoch sa začne pomaly zlepšovať. PMI služieb bolo revidované aj na úrovni eurozóny na 52,2 bodu z 51,8 bodu a následne kompozitný PMI sa posunul na 50,6 bodu z 50,2 bodu.
 • Včera boli zverejnené aj maloobchodné tržby z eurozóny za september, ktoré zrýchlili tempo rastu na 3,1 percenta medziročne z augustových 2,7 percenta.
 • Včera sa na trhoch začali objavovať správy, ktoré opäť raz vyvolávajú neistotu okolo obchodnej vojny. Začalo sa hovoriť o tom, že Biely dom a Peking nebudú schopní podpísať „fázu jedna“ obchodnej dohody až do decembra. Doterajšie informácie pritom naznačovali, že by sa tak malo stať už tento mesiac.
 • Šéf chicagskeho Fedu Charles Evans povedal, že tri zníženia úrokových sadzieb Fedom v tomto roku zanechali ekonomiku Spojených štátov v dobrom stave.
 • Robert Holzmann, ďalší z predstaviteľov ECB, povedal, že efektivita menovej politiky dosiahla svoje limity. Naznačil súčasne, že je priestor pre fiškálne stimuly. Dodal, že ďalšie znižovanie úrokových sadzieb nebude mať pozitívny dopad na výkon ekonomiky alebo infláciu.
 • Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmstromová povedala, že EÚ zavedie odvetné clá v prípade, že Spojené štáty uvalia clá na európske automobilky. Biely dom si dal deadline do polovice novembra, čo sa týka rozhodnutia, že zavedie dovozné clá na dovoz automobilov z EÚ.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes ráno boli zverejnené čísla nemeckej priemyselnej produkcie za september, ktorá stále klesá vyše štvorpercentným tempom ako počas krízy z pred dekády.
 • Dnes Európska komisia zverejní aktualizovaný ekonomický výhľad.
 • Popoludní bude známi aj výsledok zasadnutia Bank of England, kde sa nečaká zmena nastavenia menovej politiky. Dôležitejším však bude sprievodný komentár.
 • V Spojených štátoch budú zverejnené pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Podiel žien vo vedení firiem rastie

Podľa správy audítorskej spoločnosti Deloitte: Ženy vo vedení spoločnosti, sa podiel žien v riadiacich orgánoch spoločností za ostatné dva roky celosvetovo zvýšil o 1,9 percenta na 16,9 percenta. Predsednícke funkcie však až v 95 percentách prípadov zastávajú naďalej muži. Zo 66 skúmaných krajín sa v prvej šestke ocitlo až päť európskych krajín. Najväčší podiel žien vo vedení je v Nórsku (41%), Francúzsku (37%), Švédsku (33%), Fínsku (32%) a Belgicku (30%). Z hľadiska jednotlivých sektorov v Európe, pôsobí najviac žien v zdravotníctve (28,2%), v spotrebiteľskom sektore (27,7%) a vo financiách (26%).

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *