Pondelok 22. apríla. Meniny má Slavomír

Ranný prehľad trhov 7. 12. 2018

Investície 07.12.2018 | 09:55 0 Komentárov
 • Americké akcie sa včera dostali z masívneho poklesu po tom, ako sa objavili správy, že Fed by mohol zastaviť zvýšenie úrokových sadzieb.
 • Ropa končila včera v stratách, keď OPEC zatiaľ neoznámil presné zníženie ťažby.
 • Britská premiérka Theresa Mayová by mohla oddialiť hlasovanie parlamentu o brexitovej dohode pre chýbajúcu podporu.

AKCIOVÉ TRHY

Ázijské a európske akciové trhy skončili včera v hlbokých stratách v reakcii na pokračovanie nervozity zo spomaľovania sa globálnej ekonomiky a rastu skepsy z toho, že USA a Čína nedokážu skoro uzavrieť obchodnú dohodu. Tieto očakávania boli zvýšené po tom, ako bola v Kanade na žiadosť amerických úradov zatknutá finančná riaditeľka čínskeho technologického gigantu Huawei Sabrina Meng. Wall Street preto otvárala v hlbokých stratách, keď doháňala aj stredajší pokles v iných regiónoch, v dôvodu mimoriadneho neobchodného dňa. Večer však nastal veľký obrat a americké burzy skončili len v ľahkých stratách po článku vo Wall Street Journal o tom, že Fed by mohol signalizovať zastavenie zvyšovania úrokových sadzieb už na decembrovom mítingu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch sa posunuli výrazne nadol, jednak pre zvýšenú averziu na trhoch v dôsledku obáv zo spomaľovania globálneho ekonomického rastu a okolo obchodnej vojny, a jednak pre článok z Wall Street Journal o tom, že Fed by mohol čoskoro zastaviť zvyšovania sadzieb, keď sa obáva spomalenia rastu americkej ekonomiky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na päťmesačné maximá pri oslabovaní sa dolára a poklese americkej výnosovej krivky. Ropa poklesla o tri percentá, keď OPEC na svojom zasadnutí neoznámil veľkosť zníženia produkcie a signály hovorili, že Saudská Arábia by bola naklonená zníženiu len o jeden milión barelov denne, čo zaostalo za očakávaním trhu vo výške 1,2- 1,4 milióna barelov. OPEC aktuálne čaká na Moskvu, ako si predstavuje svoj príspevok a následne bude známa presná veľkosť obmedzenia ťažby OPECu a s ním kooperujúcich krajín.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár strácal voči košu hlavných svetových mien v reakcii na množiace sa signály toho, že Fed by mohol spomaliť či zastaviť znižovania úrokových sadzieb.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Z včerajších dát boli hneď ráno zverejnené nemecké podnikové objednávky za október, ktoré naďalej ukazujú slabosť miestneho priemyslu a naznačujú, že ekonomika sa v štvrtok kvartáli odrazí zrejme len veľmi slabo.
 • Včera bola zo Spojených štátov zverejnená séria dát, vrátane tých, ktoré bolo presunuté zo stredy. Tvorba pracovných miest súkromných sektorom podľa ADP dosiahla 179-tisíc, čo zaostalo za takmer 200-tisícovým konsenzom, pričom aj údaje za predchádzajúci mesiac boli revidované nadol. Ďalšie dáta ukázali, že nové a pokračujúce žiadosti v nezamestnanosti sa stále pohybujú v blízkosti multidekádnych miním a nálada v sektore služieb v blízkosti historických maxím podľa dát prieskumu ISM za november, pričom optimistické dáta poskytli aj finalizácie prieskumov ISM v sektore služieb a kompozitný PMI. Všetky dáta z americkej ekonomiky naznačujú, že jej robustný rast pokračuje bez výraznejších známok vädnutia.
 • Britská premiérka Theresa Mayová zvažuje, že odloží hlasovanie o brexitovej dohode v britskom parlamente s cieľom získať čas na presvedčenie poslancov (najmä vlastnej konzervatívnej strany), aby ju podporili. Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že dohode svieti v Snemovni červená, čo by znamenalo tzv. tvrdý brexit. Brusel by sa pritom mohlo snažiť údajne výjsť v ústrety Londýnu a urobiť určité kozmetické ústupky, aby dohoda prešla britským parlamentom. Tvrdý brexit by totiž poškodil aj ekonomiku EÚ, hoci nie tak výrazne ako samotné britské ostrovy.
 • Včera mal opäť vystúpenie šéf Fedu Jerome Powell, v ktorom ponúkol býči výhľad na americkú ekonomiku, pochvaľoval silný trh práce a postupne sa zvyšujúce mzdy. To dáva nádej, že Fed by nemusel úplne zastaviť zvyšovanie sadzieb, ak sila ekonomického rastu zásadnejšie nepoľaví napriek včerajšiemu článku vo Wall Street Journal o tom, že Fed zvažuje signalizovanie toho, že zastaví zvyšovanie úrokových sadzieb a potom sa uvidí.
 • Včera bolo zasadnutie OPECu vo Viedni, na ktorom sa kartel prvý krát po takmer piatich rokoch nedohodol na presnom znížení ťažby. Údajne existuje len konsenzus na tom, že produkcia bude znížená. Presne o koľko závisí od postoju Ruska, ktoré síce nie je členom kartelu, ale s ním úzko spolupracuje a ktoré zatiaľ nepovedalo finálne slovo.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Ráno boli zverejnené ďalšie nepresvedčivé nemecké dáta. Priemyselná produkcia v októbri klesala o 0,5 percenta medzimesačne, čo zaostalo za očakávaním trhu. A aj medziročný rast 1,6- percentným tempom sklamal. Len malou útechou je revízia septembrových čísel nahor.
 • Dopoludnia budú zverejnené ešte spresnené čísla HDP eurozóny za tretí kvartál.
 • Pozornosť trhu sa však bude sústreďovať najmä na čas 14:30, kedy budú zo Spojených štátov zverejnené dáta tvorby pracovných miest – známy nonfarm payrolls report za november spolu s mierou nezamestnanosti a rastom miezd. Okrem toho bude publikovaný aj rýchly odhad spotrebiteľského sentimentu podľa Michiganskej univerzity.

ZAUJALO NÁS

Facebook už nie je najlepším zamestnávateľom

Podľa rebríčka medzinárodného pracovného portálu Glassdoor, sa spoločnosť Facebook prepadla z prvého miesta až na siedme v ankete o najlepšieho zamestnávateľa, čím o jednu priečku predbehla iného technologického giganta Google. Rebríček posudzuje zamestnávateľov v ôsmych oblastiach ako sú napríklad rovnováha medzi pracovným a súkromným životom alebo pracovné benefity. Spokojnosť zamestnancov spoločnosti poklesla z dôvodu kritiky verejnosti za to, ako firma zachádza s osobnými údajmi svojich užívateľov, ako aj za údajnú neschopnosť riešiť šírenie dezinformácii na svojej verejnej sieti. Uvoľnené prvé miesto prebrala poradenská spoločnosť Bain&Company. Z ďalších veľkých spoločností sa Microsoft umiestnil na 34. mieste, Johnson&Johnson na 49.mieste, T-mobile na 59. mieste a Apple na 71. mieste.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *