Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Ranný prehľad trhov 7. 2. 2020

Investície 07.02.2020 | 10:02 0 Komentárov
  • Americké akcie štvrtý deň po sebe prepisovali historické maximá, keď investori neočakávajú, že koronavírus predstavuje zásadný problém pre svetovú ekonomiku a zatiaľ nepanikária z rastu popularity socialistického demokratického kandidáta na amerického prezidenta Bernieho Sandersa.
  • Ropa zastavila svoj pokles, keď trhy špekulujú, že by OPEC+ mohol ďalej prehĺbiť obmedzenia ťažby. Rusko je však zatiaľ proti.
  • Tvrdé dáta nemeckého priemyslu v decembri ukazujú na pokračovanie jeho poklesu, dokonca najväčším tempom od jesene 2009.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie sa niesli na rastovej vlne, ktorá pramenila zo zníženia čínskych ciel na americké dovozy v ročnom objeme 75 miliárd dolárov na polovicu. Eufória sa prelievala do väčšiny sektorov a dala tak aspoň čiastočne zabudnúť na strach z ďalšieho šírenia koronavírusu a predpokladaného spomalenia čínskej ekonomiky. Všetky tri hlavné akciové indexy nakoniec dosiahli nové historické maximá.  Hviezdou dňa boli akcie Twittru, ktoré si pripísali viac ako 15 percent potom, ako spoločnosť vykázala po prvý krát kvartálne tržby nad jednou miliardou dolárov a rastie aj počet užívateľov. Dow Jones ťahali nahor akcie Boeingu, a to aj napriek ďalším chybám softvéru lietadiel 737 MAX, ktoré by však nemali ohroziť jeho návrat na oblohu. Na rekordným maximách uzatvárali aj európske akcie, ktoré okrem obmedzovania čínskych reštrikcií na import z USA, ťažili aj z dobrých výsledkov bánk. Prudký 13-percentný rast predviedli akcie Deutche Bank, ktoré tak reagovali na správy, že vo firme kúpil viac ako trojpercentný podiel americký investičný podnik Capital Group.

DLHOPISOVÉ TRHY

V uvoľnenej nálade boli bez výraznejšieho pohybu výnosy amerických štátnych dlhopisov, keď investori hľadali stabilitu po dňoch intenzívnej volatility vyvolanej koronavírusom. Mierne klesali výnosy európskych dlhopisov, keď sa predsedníčka ECB Christine Lagardeová  pred výborom Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové záležitosti vyjadrila, že hospodársky rast eurozóny zostáva naďalej slabý, avšak ekonomika regiónu vykazuje prvé známky stabilizácie.

KOMODITNÉ TRHY

Napriek ústupu rizikovej averzie si svojou cestou išlo zlato, ktoré pripisovalo viac ako pol percenta. Ropa sa nedokázala zhodnúť na jasnom smere. Ropa brent strácala, keď návrh technického výboru kartelu OPEC+ znížiť dennú produkciu o 600 tisíc barel narazil na odpor Ruska. Naopak cena americkej ropy WTI pokračovala v konsolidácii a mierne vzrástla.

DEVÍZOVÉ TRHY

Poľavujúce obavy zo šírenia koronavírusu a solídna štatistika z amerického trhu práce, kde v minulom týždni poklesol počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti až na deväťmesačné minimá, vyniesli dolár až na štvormesačné maximum voči euru. Spoločná európska mena začala strácať počas holubičo prijatého prejavu šéfky ECB Christine Lagardeovej v Bruseli a uškodil jej prudký prepad nemeckých podnikových objednávok v decembri, najväčší od septembra 2009.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli zverejnené decembrové čísla podnikových objednávok z Nemecka, ktoré výrazne zaostali za očakávaním trhu, keď medziročne poklesli o 8,7 percenta (najviac od septembra 2009), po 6,0-percentnom poklese v novembri. Na medzimesačnej báze takisto klesli o masívnych 2,1 percenta. Hoci predstihové ukazovatele signalizujú oživovanie sa spracovateľského priemyslu v Nemecku, na tvrdých dátach to zatiaľ nevidieť.
  • Zo Spojených štátov včera dorazili pravidelné týždňové nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Nové sa pohybujú tesne nad 200-tisícovou hranicou, pokračujúce nad 1,7 miliónmi. Trh práce tak zatiaľ nevysiela žiadne skoré signály ekonomických problémov. Stredajší ADP report z januárového trhu práce ukázal na 291-tisícový čistý prírastok pracovných miest, najväčší od mája 2015.
  • Včera mala vystúpenie šéfka ECB Christine Lagardeová a potvrdila, že ekonomika eurozóny vykazuje predbežné známky stabilizácie. Vzápätí dodala, že koronavírus je novým zdrojom obáv. Varovala, že ECB nebude mať takú silu reagovať na budúce šoky v dôsledku nízkych úrokových sadzieb a nízkej inflácie. Platí to však v zásade pre všetky svetové centrálne banky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené decembrové čísla nemeckej priemyselnej produkcie, ktoré ponúkli po priemyselnej produkcii znova hororový obraz stavu nemeckého spracovateľského priemyslu. Medziročne poklesli o 6,8 percenta a zvyšujú obavy z toho, či sa výrobný sektor, ktorý sa nachádza stále v kontrakcii dokáže v nasledujúcich mesiacoch odraziť.
  • Okrem toho boli publikované aj decembrové čísla nemeckého zahraničného obchodu, ktorý skončil tradične v prebytku o 15 miliárd eur, keď exporty rástli pomalšie ako čakal trh a importy dokonca medzimesačne poklesli.
  • Hlavná pozornosť piatka však bude smerovať na Spojené štáty a januárový nonfarm payrolls report z miestneho trhu práce, kde konsenzus očakáva 160-tisícový čistý prírastok pracovných miest.

ZAUJALO NÁS

Bláznivý rok Ferrari

Taliansky výrobca luxusných športových automobilov Ferrari, premenil stávku na päť nových modelov na nový predajný rekord. Automobilka totiž po prvý krát v histórii predala zákazníkom cez 10 tisíc vozidiel, konkrétne 10131, čo je o 9,5 percenta viac ako rok predtým. Z tohto dôvodu vzrástli spoločnosti tržby o 10 percent na takmer 3,8 miliardy eur.  Napriek týmto pozitívnym údajom klesol firme čistý zisk v roku 2019 o 11 percent na 699 miliónov eur. Cena akcií po zverejnení výsledkov mierne poklesla, zostáva však neďaleko svojho rekordného maxima, na ktoré sa vyšplhala pred dvoma týždňami.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *