Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Ranný prehľad trhov 7. 3. 2018

Investície 07.03.2018 | 10:03 0 Komentárov
 • Wall Street rástla, keď klesla nervozita okolo zavádzania ciel Spojenými štátmi a Severná Kórea naznačila ochotu k denuklearizácii.
 • EÚ odpovedala na zavedenie amerických ciel na oceľ a hliník rovnakou mincou na whiskey, motocykle a denim.
 • Ekonomický poradca Bieleho Domu Gary Cohn abdikoval v reakcii na nesúhlas so zavádzaním protekcionistických opatrení v zahraničnom obchode.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie pripisovali zisky už po tretí deň v rade, keď sa zdalo, že Donald Trump by nemusel trvať na tvrdých  protekcionistických opatreniach v zahraničnom obchode. Amerického prezidenta sa od zavádzania reštrikcií zahraničného obchodu snaží odhovoriť už aj jeho ekonomický poradca Gary Cohn či predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan. Plusom pre akcie bola aj ochota Severnej Kórei vzdať sa za učritých podmienok jadrových zbraní.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy nemeckých štátnych desaťročných dlhopisov vzrástli, zatiaľ čo výnosy dlhopisov USA ostali nezmenené. Rizikovú averziu okrem zdanlivo pozitívneho vývoja plánov Donalda Trumpa ohľadom medzinárodného obchodu znížil aj potenciálny zlom v denuklerizácii Severnej Kórei.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato rástlo napriek sentimentu naklonenému rizikovejším aktívam, pričom k rastu jeho ceny mu čiastočne pomohol aj slabší dolár. Ropné benchmarky nezaznamenali výraznejšiu zmenu. Cenu ropy by však mohlo rozhýbať dnešné zverejnenie zmeny amerických zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro voči doláru posilnilo na 124 dolárových centov, keď sa investori pripravujú na štvrtkové zasadnutie ECB, ktoré by opäť mohlo priblížiť informácie ohľadom ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania. Trhy sa upokojili aj v spojitosti s talianskymi parlamentnými voľbami, po ktorých nasleduje dlhý proces rokovaní o zostavení vlády.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Jednou z hlavných správ včera bolo vyhlásenie Severnej Kórey, že je otvorená vzdať sa svojho jadrového programu za predpokladu, že bude garantovaná jej bezpečnosť. Najvyšší predstaviteľ diktátorského režimu Kim Čong Un chce o tomto diskutovať na aprílovom stretnutí s Južnou Kóreou. Aj americký prezident Donald Trump povedal, že je otvorený rokovaniam o denuklearizácii Severnej Kórei. Na druhej strane viacerí vysokí americkí vládni predstavitelia tvrdia, že sú skeptickí, že príde k nejakému prielomu.
 • Druhou hlavnou správnou včera bolo pokračujúce ťaženie amerického prezidenta Donalda Trumpa proti voľnému obchodu. Včera sa zdalo, že po kritike od vlastnej republikánskej strany Trump bude mierniť svoj slovník, no dlho mu tu nevydržalo. Najnovšie správy z dnešnej noci hovoria, že chce zaviesť ďalšie protekcionistické opatrenia voči čínskym importom a investíciám vzhľadom ku čínskych krádežiam intelektuálneho vlastníctva. Ekonomický poradca Bieleho Domu a bývalý manažér Goldman Sachs Gary Cohn na to reagoval odstúpením zo svojej funkcie, čo vyvoláva otázniky nad ďalšími krokmi v hospodárskej politike americkej vlády.
 • Európska únia pritom už zareagovala na uvalenie amerických cieľ na oceľ a hliník rovnakou mincou, keď zaviedla clá na motorky Harley-Davidson, denim Levi Strauss a whiskey Kentucky bourbon.
 • Včera mal vystúpenie americký centrálny bankár Robert Kaplan, ktorý povedal, že tri zvýšenia sadzieb po 25 bázických bodov v tomto roku sú primerané a myslí si, že by Fed mal s nimi začať skôr ako neskôr. Zdôraznil, že americká ekonomika je už pod hranicou prirodzenej miery nezamestnanosti a preto je potrebné graduálne zvyšovanie sadzieb. Vystúpenie mala aj jeho kolegyňa Laela Brainardová, ktorá ponúkla pozitívny obraz na stav hospodárstva a dodala, že vietor, ktorý mu duje do chrbta pomôže zvýšiť inflačné očakávania symetricky k dvojpercentnému cieľu. Zároveň má takto väčšiu dôveru v jeho dosiahnutie, čo oprávňuje k postupného zvyšovaniu úrokových sadzieb.
 • Podnikové objednávky v USA poklesli v januári po prvý krát za posledných šesť mesiacov, pod čo sa podpísal najmä nižší dopyt po transportných zariadeniach. Objednávky poklesli medzimesačne o 1,4 percenta, avšak objednávky očistené o volatilný transportný sektor vzrástli o štyri desatiny percenta. Rast predchádzajúceho mesiaca bol navyše revidovaný nahor o jednu desatinu na 1,8 percenta a o dve desatiny percenta pri očistených objednávkach na 0,9 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes bude zverejnený finalizovaný rast HDP v eurozóne za štvrtý kvartál minulého roka, ktorý by však podľa očakávaní nemal prekvapiť.
 • Trhy dnes môže zaujať niekoľko centrálnych bankárov Fedu, spolu so zverejneným zmeny zamestnanosti podľa ADP za február a obchodnej bilancie USA za január.
 • Vo večerných hodinách bude okrem toho zverejnená Béžová kniha Fedu, ktorá by mohla odhaliť zmeny v ekonomike podľa regionálnych pobočiek Fedu.

ZAUJALO NÁS

Spoločnosť BMW zvažuje ponuku zdieľaných motocyklov

Nemecká automobilka BMW chce začať ponúkať v mestách sužovaných zápchami motocykle a skútre, najmä s elektromotormi. Problémom však ostáva požičiavanie heliem ohľadom veľkostí, ale aj viacnásobné použitie najmä v horúcich letných mesiacoch nie je ideálne. Spoločnosť už prostredníctvom značky DriveNow ponúka prenájom automobilov. Prvým krokom do požičiavania motocyklov by mal byť pilotný program spustený v máji v Nemecku, Francúzsku a Rakúsku, ktorý zákazníkom umožní prenájom prostredníctvom aplikácie od dílera.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *