Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Ranný prehľad trhov 7. 6. 2019

Investície 07.06.2019 | 10:52 0 Komentárov
 • Urovnávanie obchodného sporu s Mexikom.
 • ECB necháva svoje úrokové sadzby nezmenené do polovice budúceho roka.
 • Znížený odhad rastu eurozóny v najbližších dvoch rokoch.
 • Nový program TLTRO III.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie rástli štvrtý deň v rade, keď včerajšiu rally povzbudili špekulácie nad odložením  plánovaných 5-percentných ciel na dovoz tovarov z Mexika zo strany USA. Mexická vláda ponúkla poslať až šesť tisíc vojakov na štátnu hranicu so Spojenými štátmi, s cieľom zastaviť tok stredoamerických migrantov do USA. Sentiment investorov podporili aj rastúce ceny ropy. Európske akcie strácali, nakoľko zasadnutie ECB prinieslo pre investorov určité sklamanie. Vytriezvenie prinieslo oznámenie ECB, že ponecháva úrokové sadzby nezmenené minimálne do polovice roka 2020, pričom predtým garantovala nezmenený stav len do konca tohto roka. ECB zároveň znížila odhad rastu európskej ekonomiky pre roky 2020 a 2021 a zredukovala aj vývoj inflácie v budúcom roku. Centrálna banka tiež oznámila tretí cyklus cielených dlhodobých refinančných operácií TLTRO III, ktorý však nebude taký štedrý ako predchádzajúce programy.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zvýšená eufória na amerických akciových trhoch dokázala zredukovať prepad výnosností na amerických dlhopisoch. Obavy zo spomaľovania európskej ekonomiky a miernejšej inflácie aj naďalej tlačili na pokles európskych výnosových kriviek. Výnosnosť nemeckého 10-ročného dlhopisu sa dostala na nové historické minimum -0,24 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Z obáv zo spomaľovania globálnej a hlavne európskej ekonomiky, nízkych výnosov štátnych dlhopisov a slabšieho dolára ťaží naďalej zlato, ktoré rástlo siedmykrát v rade, čo je najdlhšia víťazná šnúra za viac ako rok. Uvoľnenie obchodného napätia medzi USA a Mexikom pomohlo zvrátiť prepad cien ropy z predchádzajúcich dní. Čierne zlato tiež pozitívne reagovalo na komentáre OPECu ohľadom ďalších možných krokov na stabilizáciu trhu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár zostával naďalej krehký a voči svojim konkurentom mierne oslaboval, keď ho do defenzívy tlačila stagnácia na trhu práce a posilňovanie eura, ktoré aj napriek vyhliadkam spomaľujúcej európskej ekonomiky, v najbližších dvoch rokoch, pozitívne vnímalo viac holubičí tón ECB a jej kroky na nakopnutie európskeho hospodárstva.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včera boli v Nemecku zverejnené čísla podnikových objednávok za apríl, ktoré v malom náznaku odolnosti v najväčšom európskom hospodárstve uprostred globálneho obchodného napätia, nečakane medzimesačne vzrástli, druhý mesiac po sebe, o 0,3 percenta, za čím stál predovšetkým silný zahraničný dopyt, hlavne z tretích krajín. Zahrievanie obchodného sporu medzi USA a Čínou a problémy v domácom automobilovom sektore sa aj naďalej prejavili v prudkom medziročnom poklese objednávok o 5,3 percenta, čo však bolo menej ako očakávali trhy, na úrovni – 5,9 percenta.
 • Z eurozóny dorazili finálne čísla rastu HDP za prvý kvartál, kde tempo rastu dosiahlo 0,4-percentné na medzikvartálnej báze a 1,2-percentný medziročný rast, čo je takisto zlepšenie oproti záveru roka 2018.
 • Prvé husle hralo vo štvrtok zasadnutie ECB. Centrálna banka zmenila svoju rétoriku a rozhodla sa ponechať svoje úrokové sadzby na nezmenenej úrovni až do polovice budúceho roka, pričom predtým garantovala nezmenený stav len do konca tohto roka. Šéf ECB Mario Draghi na tlačovej konferencii povedal, že „globálne brzdy“ aj naďalej negatívne pôsobia na výhľad 19-člennej eurozóny. K takýmto brzdám patrí rastúca hrozba ciel, ktorá podľa jeho slov „necháva negatívnu odozvu na ekonomickej nálade.“  Draghi taktiež dodal, že ECB je v prípade nutnosti pripravená použiť všetky dostupné nástroje na podporu ekonomiky. ECB zhoršila aj prognózu ekonomického rastu eurozóny. V budúcom roku hospodárstvo bloku posilní o 1,4 percenta, pričom sa rátalo s restom 1,6 percenta. Pre rok 2021 zhoršila tiež odhad rastu HDP na 1,4 percenta z úrovne 1,5 percenta. Zároveň zredukovala aj predpoveď vývoja inflácie pre budúci rok z 1,5 percenta na 1,4 percenta. ECB taktiež zverejnila podmienky týkajúce sa nového programu cielených dlhodobých refinančných operácií TLTRO III, ktorý bude podľa všetkého menej štedrý, ako bol predchádzajúci. Najvýhodnejšia sadzba klesla pre banky z -0,4 percenta na -0,3 percenta. Avšak podľa zvyšných podmienok ani na ňu nebude jednoduché dosiahnuť. Čerpanie peňazí by sa tak mohlo dostať zhruba na polovičnú úroveň oproti predchádzajúcemu programu.
 • Pravidelné čísla v podobe nových a pokračujúcich žiadosti o podporu v nezamestnanosti potvrdili stagnáciu na americkom trhu práce. Nové žiadosti v minulom týždni vzrástli na 218-tisíc, pričom trhy počítali, že zostanú nezmenené na úrovni 215-tisíc. Ešte slabšie boli čísla pokračujúcich žiadostí o podporu, kde trhy dokonca očakávali zníženie na 1,662 milióna, avšak vzrástli na 1,682 milióna.
 • Americký obchodný deficit klesol v apríli o 2 percenta na 50,8 miliardy dolárov z 51,9 miliardy v predchádzajúcom mesiaci. Výrazne sa však zvýšil politicky citlivý schodok voči Číne, ktorý stúpol o 29,7 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Už ráno boli zverejnené čísla nemeckej priemyselnej produkcie za apríl, ktorá poklesla prvýkrát od januára tohto roka, keď sa prepadla medzimesačne o 1,9 percenta, čo bolo výrazne viac ako čakávali trhy na úrovni 0,5 percenta. Podobný prepad bol aj na medziročnej báze, keď poklesla o 1,8 percenta. Taktiež boli zverejnené čísla nemeckej obchodnej bilancie za apríl. Prebytok dosiahol v apríli 17 miliárd eur, čo bolo najmenej od januára, keď mierne poklesol vývoz o 0,5 percenta a naopak výraznejšie vzrástol dovoz o 2,1 percenta.
 • Pozornosť investorov bude smerovať  k číslam zamestnanosti v USA prostredníctvom miery nezamestnanosti a zmeny zamestnanosti mimo poľnohospodárstvo prostredníctvom Non-farm Payrolls reportu, ktoré by mali potvrdiť zhoršujúcu sa situáciu na americkom trhu práce.

ZAUJALO NÁS

Uber miery do vzduchu

Americká alternatívna taxislužba Uber, zaradila do svojej ponuky ďalšiu možnosť prepravy. Prostredníctvom služby Uber Copter sa bude možné dostať z newyorskej štvrti  Manhattan na medzinárodné letisko Johna F. Kennedyho prostredníctvom helikoptéry. Osemminútový jednosmerný let bude stáť 200 až 250 dolárov na osobu a výrazne skráti prepravu na letisko, ktorá v súčasnosti v dopravnej špičke trvá viac ako 2 hodiny.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *