Utorok 11. augusta. Meniny má Zuzana

Ranný prehľad trhov 7. 7. 2020

Investície 07.07.2020 | 10:04 0 Komentárov
  • Akciové trhy vstúpili do nového týždňa rastom, keď medzi investormi panuje presvedčenie, že svetová ekonomika sa bude oživovať napriek všetkým protivetrom a výzvam, ktorým bude čeliť na čele s možnou druhou vlnou koronavírusu.
  • Technologický index Nasdaq Composite sa opäť posunul na nové historické maximá, keď cena akcií Amazonu pokorila métu 3000 dolárov.

AKCIOVÉ TRHY

Globálne akciové trhy vstúpili do nového týždňa veľmi úspešne, keď ťažia z toho, že globálna ekonomika sa už oklepáva z koronavírusu a naberá na sile. Rastúci trend nastavila Čína, kde akcie spevnili najviac za posledný rok a Šanghajská burza dokonca až za päť rokov. Čína sa tak pre investorov stáva opäť bezpečným prístavom a ťahúňom svetovej ekonomiky. Trh ťaží predovšetkým z nádeje na rýchle hospodárske oživenie, pokračujúcich vládnych reforiem a dostatku likvidity. Na čínsku rally pozitívne reagoval aj európsky a americký parket. Wall Street zanechala stranou skepticizmus z rastúcich nových prípadov koronavírusu v USA i okolitom svete a vyťažila zo zvýšenej aktivity na poli fúzií a akvizícií, ako aj nečakane silného výsledku júnovej aktivity v oblasti služieb. V čele rastu boli opäť technológie a ich súhrnný index Nasdaq Composite vystúpil na nové historické maximum. V Európe sa najlepšie darilo bankovému sektoru a vlna optimizmu vyniesla hlavný európsky index STOXX Europe 600 až k mesačnému maximu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Pozitívny sentiment prelievajúci sa z Číny a taktiež zlepšujúce sa globálne makrodáta ubrali na príťažlivosti bezpečných rajov, čo sa prejavilo aj na záujme o bezpečne vnímané štátne dlhopisy na oboch brehoch Atlantiku, ktorých výnosy len stagnovali, prípadne mierne rástli.

KOMODITNÉ TRHY

Aj napriek silnej akciovej rally sa darilo zlatu, ktorému poskytol vzletovú dráhu oslabujúci sa dolár a žltý kov sa tak výraznejšie priblížil k 1800 dolárovej hranici. Ropa prežila zmiešané obchodovanie, keď na jednej strane náznaky silného oživenia čínskej aj globálnej ekonomiky a pokračujúca blokáda líbyjskej produkcie podporila v raste cenu severomorskej ropy Brent, avšak americké ceny ropy WTI zostali bezo zmeny, keď ich ohrozuje druhá vlna pandémie koronavírusu v krajine.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár klesal voči konkurencii, keď sa investori vďaka nádeji na silné hospodárske oživenie Číny a v reakcii na priaznivé makrodáta z USA aj eurozóny zamerali na rizikovejšie meny. Z optimizmu najviac benefitovalo euro, ktoré voči americkej mene pridalo viac ako pol percenta.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli z Nemecka zverejnené májové podnikové objednávky, ktoré sa oproti aprílu (kedy bolo dosiahnuté dno ekonomickej aktivity v dôsledku koronavírusu) odrazil na medzimesačnej báze o 10,4 percenta a na medziročnej báze spomalili tempo poklesu na -29,3 percenta z -36,9 percenta.
  • Z Európy bola včera z dôležitejších dát zverejnená júlová investorská dôvera Sentix z eurozóny, ktorá sa zlepšila na -18,2 bodu z júnových -24,8 bodu, keď rizikové aktíva pokračujú v raste (a odraze z marcového dna) a od júla by sa aj ekonomická aktivita po uvoľnení reštrikcií súvisiacich s koronavírusom mohla vrátiť k rastu.
  • Odraz ekonomickej aktivity a spotreby domácností potvrdzujú aj májové čísla maloobchodných tržieb na úrovni eurozóny, ktoré rástli na medzimesačnej báze o 17,8 percenta po predchádzajúcom páde o 12,1 percenta. Na medziročnej báze sa pokles zmiernil na -5,1 percenta po aprílových -19,6 percentách.
  • Z USA dorazila finalizácia prieskumov PMI v sektore služieb za jún, ktorá bola revidovaná oproti rýchlemu odhadu nahor na 47,9 bodu pričom v máji ešte dosahovala 37,5 bodu. Následne kompozitný PMI za jún dosiahlo (po revízii nahor oproti rýchlemu odhadu o jeden bod) tiež 47,9 bodu, pričom v máji to bola o 10 bodov slabšia úroveň. Hoci aktivita je stále v pásme kontrakcie, zlepšuje sa už druhý mesiac po sebe a myslíme si, že v júli už bude nad 50-bodovou métou, keď sa ekonomický sentiment a aj reálna aktivita po uvoľnení reštrikcií na zastavenie šírenia sa koronavírusu zlepšuje. V USA bol včera zverejnený aj prieskum ISM nevýrobného sektora za júl, ktorý sa zlepšil na 57,1 bodu (teda hlboko do pásma expanzie) z 45,4 bodu v júni. Okrem toho sa nad 50-bodovú métu dostal aj subindex nových objednávok a platených cien, len subindex zamestnanosti zatiaľ ostáva pod 50-bodovou hranicou, no oproti júnu sa výrazne zlepšil.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes ráno už boli zverejnené čísla priemyselnej produkcie z Nemecka za máj, ktorá na medzimesačnej báze rástla o 7,8 percenta po 17,5 percentom poklese v apríli. Na medziročnej báze sa zmiernilo tempo poklesu na 19,3 percenta po 25-precentom páde v apríli. Aj tvrdé dáta z Nemecka ukazujú, že v máji sa pokles ekonomicke aktivity zmierňuje, keď sa ekonomika pozvoľne oživuje po koronavíruse.
  • Okrem toho nebudú dnes zverejnené už žiadne podstatnejšie dáta z Európy ani z USA.

ZAUJALO NÁS

Najdrahší Ford všetkých čias?

Keď Enzo Ferrari v roku 1963 na poslednú chvíľu odmietol predať svoju automobilku koncernu Ford, vzal to Henry Ford II. ako urážku a nariadil svojim vývojárom, aby postavili auto, ktoré zosadí vozy Ferrari z pozície vládcov závodu 24 hodín v Le Mans. Výsledkom bol ikonický voz Ford GT 40, ktorého jediný dochovaný roadster zúčastňujúci sa slávneho francúzskeho automobilového maratónu miery aktuálne do dražby. Podľa odhadov odborníkov, by sa jeho cena mohla vyšplhať až na 10 miliónov dolárov. Najdrahšie vydražené Ferrari, model 250 GTO z roku 1962, bol predané až za 48,4 milióna dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial