Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Ranný prehľad trhov 7. 9. 2017

Investície 07.09.2017 | 10:13 0 Komentárov
 • Črtajúca sa dohoda na malom navýšení dlhového stropu v USA zlepšila náladu na trhoch napriek pretvávajúcemu geopolitickému napätiu.
 • Bank of Canada prekvapujúco už včera zvýšila úrokové sadzby.
 • Dnes trhy čakajú na výsledok zasadnutia ECB.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch včera rástli napriek pokračovaniu geopolitického napätia okolo Severnej Kórei. Zdrojom optimizmu bolo nájdenie spoločnej reči medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a opozičnou ľavicovou Demokratickou stranou ohľadne malého navýšenia dlhového stropu krajiny v kombinácii s vládnou pomocou pre oblasti zasiahnuté hurikánom Harvey.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zlepšenie sa nálady na trhoch po tom, ako americkí opoziční lídri oznámili dohodu s prezidentom Trumpom ohľadne navýšenie limitu dlhu krajiny spôsobila pokles cien bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Spojených štátov. Európske dlhopisy skôr stagnovali, keď obchodníci čakajú na výsledok dnešného zasadnutia ECB.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ako bezpečný prístav kleslo, keď sa na trhy vrátila konštruktívnejšia nálada pre pokles politickej neistoty ohľadne vyriešenia problému dlhového stropu v USA, kde hrozí zatvorenie všetkých federálnych úradov. Na druhej strane stále existuje na trhoch reziduálna nervozita, keďže predseda Snemovne reprezentanov Paul Ryan, ktorý patrí do republikánskeho tábora Donalda Trumpa, označil plán demokratov okolo dlhového stropu, ktorý podporuje aj prezident za šialený a nepoužiteľný. Ropa sa ďalej odrážala, keď čoraz viac rafinérii v USA sa vracia do plnej prevádzky po prechode hurikánu Harvey.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro voči doláru stagnovalo v úzkom pásme nad 119 dolárovými centami, keď obchodníci čakajú na výsledkom dnešného zasadnutia ECB a tlačovú konferenciu jej šéfa Maria Draghiho.Výrazne sa posilnil kanadský dolár po tom, ako Bank of Canada nečakala a zvýšila úrokové sadzby.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včera ráno boli publikované nemecké podnikové objednávky za júl, ktoré zaostali za konsenzom, keď na medzimesačnej báze rástli o 0,7 percenta a na medziročnej o 5,0 percenta. Celkovo však stále poukazujú na robustný rast nemeckého priemyslu. Podnikové objednávky očistené o volatilnú dopravnú kategóriu dosiahli vyše sedempercentný medziročný rast.
 • V USA boli včera zverejnené ostrosledované dáta nálady v nevýrobnom sektore podľa prieskumu ISM za august, ktorý ukázal na odraz z prekvapujúceho poklesu v júlu. Nálada dosiahla 55,3 bodu, čo predstavuje zlepšenie sa o 1,4 bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Číslo však mierne zaostalo za konsenzom. Okrem toho bola zverejnená aj finalizácie menej sledovaného konkurenčného PMI sektora služieb za august, kde 56 bodová hranica predstavuje zlepšenie o 1,1 bodu oproti júlu a najsilnejšie úrovne od novembra 2015.
 • Obchodná bilancia spojených štátov v júli skončila v deficite 43,7 miliardy dolárov, miliardu pod očakávaniami. Exporty klesli o 0,3 percenta medzimesačne, no medziročne rástli o 4,9 percent. Ide o niečo slabšie číslo v porovnaní s tým čo predikovali predstihové ukazovatele.
 • Okrem toho bola zverejená v USA Béžová kniha Fedu, ktorá ukázala vo všetkých distriktoch pozitívne ekonomické trendy. HDP rástli však miernym tempom, rast zamestanosti trocha spomalil a trh práce bol charakterizovaný ako tesný. Väčšina regiónov reportovala aj mierny rast miezd.
 • Včera prekvapujúco Bank of Canada zvýšila úrokové sadzby o 0,25 percenta na 1,0 percenta. Samotné zvýšenie sa vzhľadom na solídny stav ekonomiky očakávalo, no až v ďalších mesiacoch. Kanadský dolár reagoval výrazným posilnením sa.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes ráno boli zverejnené čísla nemeckej priemyselnej produkcie za júl, ktorá zaostala za konsenzom, keď na medzimesačnej báze len stagnovala a na medziročnej rástla o 4,0 percenta oproti 4,5-percentnému očakávaniu. Stále to však znamená zrýchlenie oproti 2,7-percentnému rastu za jún.
 • Hlavnou udalosťou dnešného dňa je zasadnutie ECB a následná tlačová konferencia jej prezidenta Maria Draghiho o 14:30. Trhy bude zaujímať, či oznámi nejaké úpravy kvantitatívneho uvoľňovania alebo aspoň povie, že centrálna banka o tom začala diskutovať. Podľa najnovších špekulácii na rôznych spravodajských portáloch analytici ECB predložia Rade guvernérov viaceré scenáre úpravy politiky kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré nie sú len obyčajnými formálnymi. Bude to znamenať, že sa začne diskusia na túto tému a samotné rozhodnutie padne až na ďalšom zasadnutí. Navyše sa predpokladá, že analytici ECB znížia prognózu inflácie na roky 2018 a 2019. Trhy bude takisto zaujímať postoj ECB k nedávnemu výraznému posilneniu sa eura. Nevyjadrenie sa k tejto téme bude tiež signálom, ktorý by mohol dať euru zelenú pre ďalšie posilňovanie sa.
 • V USA nebudú dnes zverejnené žiadne dôležitejšie správy, vystúpenie však bude mať Loretta Mesterová z Fedu.

ZAUJALO NÁS

Najziskovejší výrobca hračiek na svete čelí kríze

Dánska spoločnosť Lego, veľkosťou zisku najväčší a tržbami druhý najväčší výrobca hračiek na svete, zverejnil medziročný pokles príjmov za prvý polrok o päť percent, čím prerušil šnúru ich konštantného takmer dvojciferného rastu. Prevádzkový zisk takisto oproti prvému polroku 2016 klesol o šesť percent.

Doteraz Lego dokázalo, na rozdiel od iných výrobcov hračiek, úspešne čeliť zmene preferencií trávenia voľného času deťmi, ktoré preferujú čoraz viac digitálnu zábavu. Lego prekvapujúco len po ôsmych mesiacoch na poste odvolalo výkonného riaditeľa Baliho Padda, ktorý predtým dlhodobo pracoval ako prevádzkový riaditeľ a nahradilo ho Nielsom Christansenom. Súčasne oznámilo, že sa chce stať menšou a menej komplexnou organizáciou.

V rámci úpravy smerovania pristúpilo aj k najväčšiemu prepúšťaniu vo svojej histórii. O prácu príde 1 400 zamestnancov, čo predstavuje približne osem percent pracovnej sily.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *