Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 7. februára

Investície 07.02.2017 | 09:48 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Politické riziká v USA a vo Francúzsku spustili averziu voči riziku na trhoch.
  • Zlato sa posunulo na 11-týždňové maximá pre otázniky nad ďalšími krokmi Donalda Trumpa v Bielom dome.
  • Prezident ECB Mario Draghi opäť zdôraznil, že euro je nezvratné.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku vstúpili do nového týždňa stratami, keď trhoví hráči začínajú byť nervózni z politického vývoja v USA ako aj v Európe. Od nového amerického prezidenta Donalda Trumpa čakajú konkrétne kroky ako povzbudiť hospodárky rast a namiesto toho zatiaľ dostávajú len rôzne antimigračné a protekcionistické návrhy a opatrenia. V prípade Európy si začali všímať riziká pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku, kde sa boja najmä kontroverznej kandidátky Národného frontu Marie LePenovej, ktoré chce zobrať Francúzsko z eurozóny a takisto postaviť protekcionistické bariéry. Pravicový kandidát Francois Fillon mierne stráca popularitu pre škandál ohľadne zamestnávania svojej vlastnej manželky, ktorá bola platená zo štátnych peňazí, no v skutočnosti žiadnu práce údajne nevykonávala.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov Spojených štátov či Nemecka len stagnovali. Na jednej strane ostatné zverejnené makrodáta hovoria o akcelerácii rastu svetovej ekonomiky ako aj o raste inflačných tlakov. No zároveň proti tomu stojí neistota spätá s ďalším politickým vývojom.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato narástlo na 11-týždenné maximá, keď ho podporovali otázniky nad ďalšími krokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa ako aj politické riziká v Európe, najmä blížiace sa prezidentské voľby vo Francúzsku. Ropa klesala pod tlakom silnejšieho dolára ako aj faktu, že dodržanie zníženia ťažby OPECom a ďalšími krajinami a uvalené sankcie na niektoré iránske entity boli zatienené rastom ťažby a zásob v Spojených štátoch.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro kleslo voči doláru k 107,5 centu, keď naň začína pôsobiť neistota pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku, hoci prieskumy verejnej mienky ukazujú, že extrémistická kandidátka Národného frontu Marie LePenová by v druhom kole prehrala s kandidátom pravice aj nezávislým ľavicovým kandidátom. No investori to neberú za úplnú bernú minci vzhľadom na precedens brexitu a zvolenia Donalda Trumpa do Bieleho domu, keď sa prieskumy mýlili.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Decembrové podnikové objednávky Nemecka vymazali straty predchádzajúceho mesiaca, keď medzimesačne vzrástli o viac ako päť percent, pričom konsenzus očakával rast len o sedem desatín. Medziročne vzrástlo tempo rastu z dvoch percent v novembri až na 8,1 percenta. Zverejnenie, ktoré prichádza pomedzi obvinenia Nemecka zo zneužívania slabého eura, nasvedčuje tomu, že najväčšia ekonomika eurozóny by mohla v prvom kvartáli tohto roku nasadiť lepšie tempo rastu.
  • Mario Draghi vo svojom včerajšom vystúpení povedal, že Európska centrálna banka a stimulačný program banky je stále potrebný na to, aby inflácia konvergovala k cieľu centrálnej banky. Zároveň opäť povedal, že projekt eura je „nezvratný“. Draghi navyše v pondelok reagoval aj na obvinenia, ktoré minulý týždeň vzniesol poradca Donalda Trumpa Peter Navarro, že Nemecko je menový manipulátor a podľa neho podhodnotené euro využíva vo svoj prospech. Draghi povedal, že sa nesnažia manipulovať menu a, že monetárna politika reflektuje hospodárske cykly eurozóny, ale aj USA.
  • Šéf Philadelphského Fedu Patrick Harker by uvítal rast úrokovej sadzbyuž na ďalšom zasadnutí Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) v marci. Naďalej podporuje tri rasty v tomto roku, v závislosti od toho ako sa bude dariť ekonomike USA ale aj od vývoja fiškálnej politiky novej administratívy Donalda Trumpa.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené decembrové čísla nemeckej priemyselnej produkcie, ktorá však zaostala za predpokladmi.
  • Investori budú dnes so záujmom sledovať vystúpenie šéfa Bundesbanky Jensa Weidmanna.
  • Z makrodát bude zverejnená obchodná bilancia Spojených štátov za december.

ZAUJALO NÁS

Počet analytikov v najväčších investičných bankách klesá

Zavedenie prísnejších regulačných opatrení ako aj klesajúce zisky nútia investičné banky znižovať svoje náklady aj v podobe menšieho počtu zamestnancov. Množstvo analytikov v dvanástich najväčších investičných bankách kleslo v poslednom roku na 5981, podľa údajov Coalition – spoločnosti zbierajúcej dáta v tomto sektore. Od roku 2012 kedy začala Coalition zbierať údaje tak môžeme sledovať pokles z 6634 takýchto zamestnancov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *