Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 7. júla

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

Highlights

  • Libra klesla na nové 31-ročné minimá.
  • Už sedem britských realitných fondov zastavilo redemácie.
  • Zápisnice z júnového zasadnutia Fedu ukazujú na mnoho neznámych.

Akciové trhy

Európske akciové trhy pokračovali v stredu v klesaní, keď na ne naďalej pôsobili neistoty ohľadne budúcnosti Veľkej Británie a samotnej Európskej únie po britskom referendovom hlasovaní za brexit. Náladu podkopáva aj do popredia sa dostávajúci problém talianskych bánk s nesplácanými úvermi. Wall Street však rástla, k čomu jej pomohlo zverejnenie holubičo znejúcej zápisnice z júnového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) Fedu, ktorá poukázala na veľa neznámych premenných. Plusom bolo aj zverejnenie prekvapujúceho zlepšenia sa nálady v nevýrobnom sektore za jún meranej indexom zásobovacích manažérov ISM.

Dlhopisové trhy

Nervozita na trhoch súvisiaca s brexitom pri očakávaní ďalšieho uvoľnenia menovej politiky ECB, Bank of England, Bank of Japan a odloženia zvyšovania sadzieb Fedom minimálne do budúceho roka sa pretavila do rastu cien bezpečne vnímaných dlhopisov Nemecka, Švajčiarska či Spojených štátov. Vskutku, výnos 10-ročného nemeckého dlhopisu sa posunul na nové historické minimá – 0,2 percenta, výnos amerických dlhopisov pri rovnakej maturite atakuje nové historické minimum 1,30 percenta a švajčiarska výnosová krivka je pod nulou aj pri 50-ročnej splatnosti.

Komoditné trhy

Zlato ako bezpečný prístav rástlo na 1 360 dolárov na 28 mesačné maximá v časoch turbulencií na trhoch, poklesu výnosov na bezpečne vnímaných dlhopisoch, zhoršených perspektív rastu globálnej ekonomiky a očakávaní nových menových stimulov väčšiny hlavných svetových centrálnych bánk. Ropa rástla, keď sa nedokázala už po tretí krát ponoriť pod silné úrovne podpory tesne pod 46 dolármi. Komodite pomohlo k odrazu zverejnenie poklesu zásob ropných produktov podľa API.

Devízové trhy

Libra sa ponorila voči doláru na nové poreferendové dno pod 130 dolárových centov, na najnižšiu úroveň od roku 1985, keď medzi investormi rastú obavy o stav britskej ekonomiky a najmä realitného sektora. Negatívny sentiment na trhu prial opäť japonskému jenu.

Dôležité správy z ekonomiky

Už sedem realitných fondov s expozíciou voči britským nehnuteľnostiam zastavilo redemácie za ostatné tri dni, čo jasne ukazuje v akom strese sú trhy, keď očakávajú pokles cien nehnuteľností v tomto regióne po referendovom hlasovaní za brexit. Podľa dát Bloombergu pokrývajú tieto fondy aktíva vo výške 15 miliárd libier, čo je asi 60 percent celého komerčného realitného trhu vo Veľkej Británii.
Včera bolo pozorne sledované zverejnenie zápisnice z júnového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky, ktoré sa konalo ešte pred britským referendom o brexite, takže je ťažké si zobrať čokoľvek podstatné zo zverejneného textu okrem už relatívne známych vecí. Predstavitelia Fedu vyjadrovali postoj počkajme a uvidíme, čo bude po referende a aký bude mať prípadné hlasovanie za brexit dopad na ekonomickú aktivitu. Inflačný výhľad bol u väčšiny zmiešaný, časť centrálnych bankárov hovorila, že očakávajú postupný proces návratu k inflačnému cieľu, no iná časť mala menšiu istotu, že sa tak stane v dôsledku pretrvávajúcich deflačných tlakov. Podobný pohľad panoval aj na trh práce. Všimli sme si, že slovo „neistota“ bolo použité v zápisnici osemkrát v porovnaní s dvomi prípadmi v prípade aprílovej zápisnice, čo jasne indikuje, že ani Fed presne nevie, aký bude najbližší vývoj. Zaujímavá bola poznámka o takzvanej neutrálne sadze, ktorá sa javí byť nižšia teraz a bude nižšia aj z dlhodobého hľadiska v porovnaní s historickými štandardmi vzhľadom na nízky rast produktivity práce a demografické trendy. Trh aktuálne započítava zvýšenie sadzieb o plných 25 bázických bodov až na február 2019!
V USA bola včera zverejnená nálada v nevýrobnom sektore podľa ISM za jún, ktorá sa prekvapujúcu zlepšila na sedemesačné maximá nad 56,5 bodu, teda bohato v pásme expanzie aktivity. V rámci subindexov si polepšili ako nové objednávky tak aj exporty spolu so zamestnanosťou. Májové výsledky zahraničného obchodu vykázali o niečo väčší schodok ako čakal konsenzus trhu, keď exporty stagnovali a importy sa medzimesačne zvýšili.

Daniel Tarullo z Fedu povedal, že aj bez brexitu sa prikláňa k tomu, aby bola americká centrálna banka opatrná pri zvyšovaní sadzieb, keďže podľa neho inflácia ani trh práce nie sú v takej kondícii, ktorá by oprávňovala sprísnenie menovej politiky.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes ráno boli zverejnené čísla nemeckej priemyselnej produkcie za máj, ktoré zaostávali za očakávaniami.
  • Dopoludnia sa budú trhy zaujímať aj o dáta priemyselnej produkcie za máj z Veľkej Británie.
  • Popoludní sa trhy budú koncentrovať na júnový americký ADP report tvorby pracovných miest v súkromnom sektore a pravidelné týždňové štatistiky nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti.
  • Trh s ropou bude čakať na pravidelné týždenné štatistiky zmeny zásob ropných produktov podľa amerického ministerstva energetiky.

Zaujalo nás

Podiel priemyslu na HDP Slovenska nadpriemerný v rámci EÚ

Takmer každý štvrté euro vyprodukované v slovenskej ekonomike pochádza z priemyslu, keď jeho podiel na HDP dosahuje necelých 23% – najviac zo všetkých sektorov. Priemer EÚ 28 dosahuje pritom 17%. Vyšší podiel priemyslu na HDP ako Slovensko majú ešte ďalšie východoeurópske štáty. Prvé miesto v rámci celej EÚ patrí Česku (29,2%), nasledujú Slovinsko (24,3%), Rumunsko (23,2%), Poľsko (23,1%) a Maďarsko (22,9%).

Len jediný štát západnej Európy má vyšší podiel priemyslu na HDP ako Slovensko – je ním Nemecko (23,1%). V princípe platí, že európsky Západ je viac orientovaný na služby s vyššou pridanou hodnotou ako na výrobu, ktorá tvorí menší podiel jej HDP ako v prípade európskeho Východu.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *