Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 7. októbra

Investície 07.10.2016 | 09:44 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Ropa na štvormesačných maximách, keď by malo prísť k ďalšiemu neformálnemu stretnutiu OPECu.
  • Zlato na štvormesačných minimách pre rastúce očakávania zvýšenia sadzieb Fedom do konca roka.
  • Libra na nových 31-ročných minimách voči doláru.
  • Počas ranného ázijského obchodovania dokonca zaznamenal pár GBP/USD „flash crash“ k hladine 1,15.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku včera len stagnovali, keď obchodníci vyčkávali na dnešné kľúčové dáta v podobe septembrového nonfarm payrolls reportu z trhu práce USA. Rast cien ropy na štvormesačné maximá ostal tak trhmi takmer nepovšimnutý.

Dlhopisové trhy

Na dlhopisových trhoch takisto nenastali výraznejšie pohyby, keď trhoví hráči čakali na zverejnenie septembrových dát tvorby pracovných miest v Spojených štátoch, ktorá by mohla zvýšiť či znížiť očakávania ohľadne decembrového či dokonca sprísnenia menovej politiky v USA.

Celkovo sa výnosy v USA či Nemecku držia na mierne zvýšených úrovniach vzhľadom na pokračovanie jastrabieho slovníka mnohých centrálnych bankárov z USA či špekulácie, že ECB už nedodá ďalšie stimuly a na konci budúceho roka by mohla začať utlmovať program nákupu aktív. Správy, kde viacerí prestavitelia ECB popreli, že by mohli prísť k skorému obmedzeniu kvantitatívneho uvoľňovania neboli príliš brané do úvahy.

Komoditné trhy

Zlato kleslo na štvormesačné minimá k hladine 1 250 dolárov, keď ostatné zverejnené makrodáta z USA boli solídne a zvyšujú pravdepodobnosť skorého zvýšenia sadzieb v USA podobne ako jastrabí slovník viacerých reprezentantov Fedu. Ropa sa naopak posunula na štvormesačné maximá, keď už aj WTI prekonala 50-dolárovú úroveň. Podporili ju v tom správy, že viacerí ministri ropného priemyslu OPECu vrátane toho ruského by sa mali opätovne neformálne stretnúť na energetickej konferencii v Istanbule.

Devízové trhy

Dolárový index sa posunul na dvojmesačné maximá, keď séria silných makrozverejnení z USA v ostatných dňoch posilňuje očakávania, že Fed do konca roka zvýši sadzby. Libra pokračovala v stratách voči doláru na nové 31-ročné minimá pre rastúce obavy z „tvrdého“ brexitu, keď Veľká Británia stratí bezbarierový prístup na spoločný trh EÚ. Euro bolo v defenzívne voči doláru aj pre zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia ECB, ktorá bola pomerne jasne holubičia na naznačovala ochotu pokračovať v uvoľnenej menovej politike.

Dôležité správy z ekonomiky

Podnikové objednávky Nemecka vzrástli medzimesačne v auguste o jedno percento, keď zvýšili tempo rastu o sedem desatín oproti revidácií predchádzajúceho mesiaca a o rovnakú čiastku prekonali aj konsenzus. Medziročne rástli objednávky o 2,1 percenta, zatieňujúc júlový pokles šiestich desatín percenta a prekonávajúc očakávania o päť desatín percenta.
Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA za týždeň končiaci sa 1. októbrom prekonali očakávania o sedem tisíc, keď počet nových žiadateľov dosiahol 249 tisíc. Štvortýždňový priemer sa tak dostal na najnižšiu úroveň od roku 1973. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 24. septembrom prekonali očakávania o 23 tisíc na 2058 tisíc čo je najnižšia úroveň od druhej polovice roku 2000. Miera prepúšťania zamestnancov navyše medziročne klesla o 24,7 percenta čo je už piaty mesiac poklesov v rade. Fed však napriek robustným výsledkom trhu práce USA váha s uťahovaním monetárnej politiky.
Zo zverejnenej zápisnice z ostatného zasadnutia ECB vyplýva, že urobí všetko pre to aby dosiahla svoj inflačný cieľ, ktorý však významne záleží od dôvery investorov v budúce stimuly centrálnej banky. Mario Draghi navyše získal podporu rady ECB v predĺžení programu kvantitatívneho uvoľňovania v prípade potreby, ktoré malo oficiálne skončiť o šesť mesiacov v marci 2017. Išlo o jasne holubičí odkaz, ktorý by mal utlmiť obavy z prípadného možného utlmovania kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré sa objavili v ostatných dňoch.
Viceprezident ECB Vitor Constancio jasne upozornil, že centrálna banka nediskutovala nič ohľadne časového rozvrhu kvantitatívneho uvoľňovania(a teda ani jeho postupného obmedzenia- tzv. taperingu). Podľa Constancia bude pokračovať, až kým inflácia nebude na ceste k dosiahnutiu cieľa ECB (blízko, ale pod dve percentná). V podobnom duchu sa vyjadril aj šéfekonóm ECB Peter Praet, keď povedal, že menová politika potrebuje podporu v podobe reforiem, ktoré zvýšia potenciálny rastu, produktivitu a flexibilitu ekonomiky eurozóny.
Včera nás mimoriadne zaujalo vystúpenie nemeckého ministra financií Wolganga Schaubleho, ktorý okrem iného povedal aj nasledovné: „Morálny hazard a ľahostajnosť sú najväčšie problémy eurozóny, ktorá by mala robiť reformy a nespoliehať sa na ostatných. (…) Hlavných problémom Grécka nie je vysoký dlh, ale nízka konkurencieschopnosť.“

Kľúčové očakávané udalosti

  • Trhy sa budú dnes sústrediť na čas 14.30 hod., kedy bude zverejnený septembrový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce. 
  • Už ráno boli zverejnené augustové čísla priemyselnej produkcie z Nemecka, ktorá prekonala očakávania podobne ako včera zverejnené podnikové objednávky.
  • Aj dnes bude séria vystúpení centrálnych bankárov na oboch brehoch Atlantiku, ktoré bude trh pozorne sledovať.

Zaujalo nás

Fotovoltaické oblečenie

Čínski vedci vyvinuli látku, ktorá pozostáva z bavlny a dvoch elektronických vlákien. Jedno dokáže generovať energiu zo slnečných lúčov a druhé sprostredkuje prúd ako batéria. Vedci tvrdia, že látka je odolná a elektronické vlákna sa pri manipulácií s ňou neporušia. Tento objav by mohol umožniť vyrábať oblečenie, vďaka ktorému by sa nám mohol smartfón či iná elektronika nabiť vo vrecku alebo taške.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Tagy invetície

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *