Nedeľa 16. júna. Meniny má Blanka

Ranný prehľad trhov 8. 1. 2019

Investície 08.01.2019 | 10:15 0 Komentárov
  • Wall Street sa v pondelok posunula nahor, keď doznievali pozitívne dozvuky silného nonfarm payrolls reportu ako aj holubičieho slovníka Fedu, plusom boli pozitívne správy o obchodných rokovaniach medzi Čínou a USA.
  • Pokles averzie voči riziku tlačil nadol ceny zlata a amerických dlhopisov pri oslabovaní sa dolára.
  • Prieskum ISM nevýrobného sektora v USA za december ukazuje na stále svižný ekonomický rast.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie končili v zelených číslach po správach o obchodných rokovaniach medzi USA a Čínou, ktoré by mohli viesť k uzavretí dohody pred ukončením 90-dňového obchodného prímeria. Naopak európske akcie mierne strácali, keď neistotu na trhy vrátil opäť brexit. V britskom parlamente sa o dohode vystúpenia Veľkej Británie z EÚ bude hlasovať 15. januára.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov vzrástli po volatilnom obchodovaní minulý týždeň, keď investori sledovali pokrok v obnovených obchodných rozhovoroch medzi americkými a čínskymi predstaviteľmi. Odraz výnosov však bol brzdený holubičou rétorikou Fedu, ktorú podporil svojím vyhlásením prezident Fedu v Atlante Raphael Bostic, keď očakáva v tomto roku len jediné zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato rástlo, čomu pomohol oslabujúci dolár a pokles rizikovej averzie. Optimizmus viazaný na obchodné rozhovory medzi USA a Čínou, ako aj zníženie produkcie zo strany veľkých producentov od začiatku roka podporili pokračujúci rast ceny ropy.

DEVÍZOVÉ TRHY

Index amerického dolára klesol na najnižšiu úroveň od polovice októbra. Dolár tak oslaboval voči svojim hlavným konkurentom, pričom najviac si polepšilo euro a britská libra. Na dolár negatívne vplýva pokles rizikovej averzie spolu s klesajúcimi očakávaniami zvyšovania sadzieb Fedom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavným makrozverejnením včera bola nálada v nevýrobnom sektore podľa ISM za december zo Spojených štátov, ktorá podľa očakávaní poklesla na 57,6 bodu z 60,7 bodu, čo bolo horšie číslo ako konsenzus na úrovni 58,5 bodu, no aj tak trh padol kameň zo srdca, že to nepredstavovalo až taký kolaps ako ISM výrobného sektora zverejnený vo štvrtok. Celkovo číslo ukazuje stále robustné tempo rastu ekonomiky a obrovským plusom, ktorý znižuje nervozitu je ďalší rast nových objenávok pri robustnom indexe služieb. Dáta navyše ukázali, že obchodná vojna zatiaľ nevplýva zásadne na exportné objednávky či importy.
  • Okrem toho boli včera zverejnené slabé nemecké podnikové objednávky za november, a o niečo lepšie ako očakávané maloobchodné tržby za rovnaký mesiac nielen z Nemecka aj na úrovni eurozóny. Investorská dôvera v menovej únii sa však v januári zhoršila, avšak menej ako čakal trh.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené čísla priemyselnej produkcia z Nemecka za december, ktorá na medzimesačnej aj medziročnej báze poklesla viac ako čakal konsenzus a len podčiarkuje slabosť nemeckého priemyslu a ekonomiky aj v samotnom závere minulého roka.
  • Dopoludnia budú ešte zverejnené čísla ekomického sentimentu z eurozóny za december a popoludní novembrové čísla zahraničného obchodu z USA.

ZAUJALO NÁS

Nový konkurent Wall Street na obzore

Skupina deviatich významných spoločností ako Morgan Stanley, Fidelity Investment, UBS, Bank of America, Merrill Lynch a iné, plánuje vytvorenie nového amerického akciového trhu, ktorý by konkuroval newyorskej burze i technologicky zameranému trhu Nasdaq. Schválenie nového akciového trhu s názvom Members Exchange (MEMX) sa očakáva najskôr v budúcom roku. Cieľom novej burzy MEMX by malo byť zníženie poplatkov za údaje o akciovom trhu, ako aj nižšie transakčné náklady za vykonané obchody.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *