Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Ranný prehľad trhov 8. 11. 2019

Investície 08.11.2019 | 10:01 0 Komentárov
 • Globálny dlh dosiahol 188 biliónov dolárov.
 • Bank of England ponechala úrokové sadzby nezmenené.
 • Európska komisia revidovala odhad rastu ekonomiky eurozóny.
 • USA a Čína zrušia časť ciel.

AKCIOVÉ TRHY

Dobrá nálada na Wall Street neutíchla ani vo štvrtok, a tak všetky tri hlavné akciové indexy posunuli svoje historické maximá. Dôvodom bolo zmiernenie obchodného napätia, keď Peking oznámil, že obe krajiny sa zhodli na zrušení časti ciel, ktoré na seba uvalili v rámci prebiehajúcej obchodnej vojny, čo je jeden z bodov 1. fázy obchodnej dohody, ktorej podpis by sa mal zrealizovať do konca roka. Časť počiatočných ziskov však akcie zmazali po správe o opozícii v Bielom dome, ktorá sa stavia proti čiastkovej dohode Washingtonu a Pekingu. Európske akcie tlačil takisto nahor optimizmus v medzinárodnom obchode. Výraznejšie im neublížila ani úprava prognózy rastu európskej ekonomiky z dielne Európskej komisie smerom nadol, ani očakávané ponechanie menovej politiky Bank of England bez zmeny.

DLHOPISOVÉ TRHY

Pozitívna nálada na trhoch vyvolala veľkú rotáciu z dlhopisov do akcií a americké výnosové krivky zaznamenali najväčší jednodenný pohyb od prezidentských volieb v USA v roku 2016. Americký 10-ročný výnos vystrelil na trojtýždňové maximum nad 1,9 percenta. Podobný vývoj zopakovali aj európske dlhopisy a nemecký 10-ročný výnos sa dostal k hranici -0,2 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Na prudký rast dlhopisových výnosov reagovalo oslabovaním zlato, ktorému uškodil aj silnejší dolár. Žltý kov stratil až 1,5 percenta a spadol hlboko pod 1500 dolárov. Pokrok v obchodných rokovaniach nakopol aj ropu, ktorá si pripísala viac ako jedno percento a čiastočne tak vymazala straty z predchádzajúceho dňa, keď sa ceny dostali pod tlak rastúcej zásoby komodity na americkom trhu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Nádej v obchodnú dohodu poháňa naďalej dolár, ktorý posilňoval voči väčšine svojich konkurentov. Mierne strácalo euro, ktorému uškodil pokračujúci prepad nemeckej priemyselnej produkcie v septembri, ktorý signalizuje vstup nemeckej ekonomiky v treťom kvartáli do recesie. Britská libra po očakávanom ponechaní úrokových sadzieb centrálnou bankou bez zmeny zostúpila voči doláru na dvojtýždňové minimum, keď prekvapili dvaja členovia menového výboru, ktorý hlasovali za zníženie sadzieb, pričom sa očakával jednohlasný postoj centrálnej banky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Hovorca čínskeho ministerstva obchodu Gao Feng včera potvrdil, že Čína a Spojené štáty sa zhodli na zrušení časti ciel, ktoré na seba uvalili v rámci prebiehajúcej obchodnej vojny. To neskôr potvrdila aj americká strana. Spor medzi oboma krajinami sa tak blíži k uzavretiu čiastkovej obchodnej dohody do konca roka. Optimizmus včak čiastočne utlmila správa, že proti čiastkovej dohode sa stavia opozícia v Bielom dome a niektorí externí poradcovia. Americká vláda tak nie je jednotná v tom, či rušením ciel nestratí výhodnú pozíciu pri vyjednávaniach.
 • Britská centrálna banka v súlade s očakávaniami ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na 0,75 percenta. Dvaja členovia menového výboru Michael Sauders a Jonathan Haskel, ako prví od augusta 2016 hlasovali pre zníženie sadzieb a to kvôli známkam útlmu v britskej ekonomike. Bank of England sa tak zatiaľ nepripojila k Fedu a ECB, a neuvoľnila opraty svojej menovej politiky, pričom britská ekonomika zápasí s pretrvávajúcou neistotou okolo brexitu a spomaľovania globálnej ekonomiky, za ktorým stojí predovšetkým obchodná vojna medi USA a Čínou.
 • Európska komisia vo svojom výhľade ponechala prognózu tohtoročného rastu ekonomiky EÚ na hodnote 1,4 percenta. Rast hospodárstva krajín eurozóny však odhaduje oproti minulej predpovedi slabší o 0,1 percenta a dosiahne 1,1 percenta.
 • Nemecká priemyselná produkcia sa v septembri opäť prepadla o 0,6 percenta  a medziročne tak pokračuje jej prepad o viac ako štyri percentá, úrovni 4,3 percenta. Údaje signalizujú pretrvávajúci útlm v nemeckom priemysle a naznačujú, že nemecká ekonomiky vstúpila v treťom kvartáli do technickej recesie.
 • Októbrové čísla PMI v stavebníctve v Nemecku naznačili oživenie stavebníctva, keď vzrástli z 50,1 bodu na 51,5 bodu.
 • Pravidelné čísla z amerického trhu práce potvrdili jeho dobrú kondíciu, keď počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti sa v minulom týždni poklesol oproti očakávaniam na 211 tisíc. Pokračujúce žiadosti sa mierne zvýšili na 1,689 milióna.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes ráno už boli zverejnené čísla čínskeho zahraničného obchodu. Obchodná bilancia ukázala v októbri zvýšenie prebytku o 42 miliárd dolárov, za čím stál predovšetkým výraznejší pokles dovozu.
 • Zvýšil sa aj prebytok nemeckého zahraničného obchodu na 21,1 miliardy eur, za čím stál naopak rast exportu.
 • Dnes bude v USA zverejnený prieskum nálady podľa University of Michigan.

ZAUJALO NÁS

Globálny dlh dosiahol nové maximum

Podľa MMF dosiahol globálny dlh nové historické maximum 188 biliónov dolárov, čo predstavuje približne 230 percent výkonu svetovej ekonomiky. Doterajší rekord bol z roku 2016, keď dosiahol úroveň 164 biliónov dolárov. Veľká väčšina dlhu pripadá na súkromný sektor a jeho zvýšenie predstavuje časovanú bombu pre vlády aj jednotlivcov v prípade výrazného spomalenia globálnej ekonomiky.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial